Psi ve Svaté zemi

Publikováno: 21.6.2015
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy

Možná na to leckdy zapomeneme, ale celý příběh, díky kterému slavíme Vánoce, se odehrával daleko od nás. V místech, kterým se někdy říká Svatá země. Nyní se v těchto místech rozkládá stát Izrael. Podívejme se tedy, jak si žijí psi v Izraeli, očima a objektivem turisty.

Izraelské psy nekompromisně rozděluji do dvou skupin, nesoucích pracovní názvy „univerzální izraelský pes“ a „ostatní“. Vyskytují se v poměru asi tak půl na půl. První skupinka se dále člení na dva poddruhy: „univerzální pes na krátkých nohách“ a „univerzální pes na dlouhých nohách“. Všichni tito čoklíci jsou nazrzlí, případně zrzavo-bílí. Mají hustší srst – ani krátkou, ani dlouhou, zkrátka univerzální. Obvykle mají zašpičatělý bystrý čenich, stojaté uši a ocas výrazně zakroucený nahoru. Vyznačují se častým bezdomovectvím, a tudíž i odpovídajícím způsobem obstarávání potravy – šmejděním kolem odpadkových košů a kontejnerů, kde se o každé sousto musí dohadovat s protřelejšími kočkami. Doma hýčkaní psi jsou spíš ti „ostatní“. Tahle skupina zahrnuje všechno možné, převážně ale rozličné voříšky. Ve městech pak bývá kromě již zmíněných „univerzálů“ nejčastěji k vidění labrador.

Jak žijí psi v Izraeli.

Dlouhonohý univerzál na lovu

Přátelští tuláci

Někde jsem se dočetla, že doma chovaní psi musí mít povinně čip a že počet takto registrovaných psů se pohybuje kolem sto padesáti tisíc. Nic to ale nevypovídá o jejich skutečném počtu, protože na ulici jich žije vskutku nemálo. Přístup ke psům v Izraeli se může lišit město od města a čtvrť od čtvrti podle náboženského založení místních obyvatel. V (ultra)ortodoxních čtvrtích psa prakticky nepotkáte, pokud sem nějakou náhodou nezabloudí. V kibucech je naopak psů poměrně dost. Protože tu obvykle neexistují ploty, běhají si zcela volně mezi domky i po okolí obce a svobodně tu provádějí své psí kusy. Jsou velmi přátelští. Vesele za vámi přiběhnou, pomazlí se, všude vás doprovodí a pak si zas jdou po svých čtyřech. Poznámka na závěr: Izraelský „univerzál“ je vlastně asi takzvaný canaanský pes nebo jeho všelijací kříženci, více či méně podobní těm na fotografiích.

Text a foto: Helena Vaňková

logo Psí kusy

Kam dál: 

Nejsou to psi, ale bytosti

Pes a dítě spolu v bytě

Jak se žije psům a kočkám v Německu

Psi a senioři

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...