Kočka na vodítku: Jdeme na procházku

Publikováno: 20.8.2021
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Kočky jsou ve většině případů milovnice přírody a pohybu, a tak není divu, že ty, které žijí v bytech, občas touží vyrazit na průzkum. Pokud máte doma takového chlupáče, možná se vám budou hodit tipy, jak jej naučit na vodítku. To je totiž skvělým pomocníkem v případě, že chcete své kočce dopřát pohyb, ale nechcete ji vystavit nebezpečí, které zejména ve městech číhá na každém rohu.

Procházkám na vodítku samozřejmě předchází výběr správného vybavení. Jak vybrat vodítko pro kočku, jaký k němu pořídit postroj a jak ji s novým pomocníkem seznámit, jsme si řekli v jednom z našich minulých článků. Dnes se budeme věnovat tomu, jak vlastně kočku na vodítku naučit tak, aby se společné procházky staly zábavou jak pro vás, tak pro samotného mazlíčka.

Krok za krokem

Navážeme tam, kde jsme přestali, a tedy ve chvíli, kdy kočku pomocí pozitivních asociací seznamujeme s postrojem a vodítkem. Zvíře díky tomu pochopí, že se jedná o příjemnou záležitost. Dalším krokem je pak obléknutí kočky do postroje. Kousek po kousku jí zkoušejte postroj navléknout tak, aby jste se vždy každým dnem posunuli o kousek dál. Zároveň ale respektujte, že se pro kočku jedná o relativně velkou změnu, a tak na ni musíte postupně. Může to trvat pár dní. Dobrým trikem je i mít po ruce oblíbenou pochoutku, kterou jí následně za odměnu můžete dát.

Proces, který se vyplatí dlouhodobě

Jakmile si jste jistí, že kočka postroj i celý proces zvládá, můžete přikročit k dalšímu kroku, kterým je úprava velikosti postroje. Ten by měl zvířeti být pohodlný: neměl by nikde škrtit ani táhnout, zároveň by ale měl být bezpečný. V tomto stádiu se také prodlužuje doba, kterou by kočka měla v postroji vydržet, aniž by za to dostala svou oblíbenou pochoutku. Tato část opět může zabrat i několik dní, ale vložená trpělivost se vyplatí především z dlouhodobého hlediska.

Prvních pár dní jen doma

Pokud je kočce postroj pohodlný, připněte vodítko a opět nechte kočku, ať si zvyká. Neberte ji hned ven, ale nechejte ji pohybovat se po místnosti a dávejte jí hračky, abyste rozptýlili její pozornost od vodítka, které je pro ni zcela nové. V této fázi je dobré pohlídat, aby se vodítko o nic doma nezachytávalo. Tím by se totiž kočka mohla vylekat a mohla by si k celému procesu do budoucna vypěstovat averzi.

Kočka průzkumník

Když vidíte, že kočce vodítko ani postroj nevadí, vezměte ji ven, ideálně na zahrádku nebo někam, kde se může volněji pohybovat a zkoumat okolí, ale zároveň ji tam nic nečekaného nevyleká. Snažte se rychlost každé fáze přizpůsobit zvířeti tak, aby bylo spokojené. Jakmile uvidíte, že kočka je připravena prozkoumávat další území a že se nijak nebrání vodítku a postroji, je čas ji vzít ven na procházku.

Už od kotěte

Aby mohla kočka chodit na vodítku, je dobré ji vše učit už od kotěcího věku. Pokud vezmete ven kočku, která celý život žila v bytě, riskujete, že bude z venkovního světa velmi vystrašená a že ji každý nečekaný zvuk či pohyb vyděsí. To by mohlo vyústit až v útěk v důsledku úleku. Je tedy dobré předem promyslet i místa, kam se se svou kočkou vydáte. Cíle vaší cesty by měly být klidné a bez většího ruchu a husté dopravy. Myslete i na to, aby v okolí bylo co nejméně psů, kteří kočku, jež na ně není zvyklá, mohou pěkně vylekat. Celkově existuje jedno jednoduché pravidlo: cokoliv se svým kočičím parťákem chcete dělat, snažte se na danou aktivitu dívat kočičíma očima.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Když se narodí mrtvá štěňata

První pomoc: když zvíře zvrací nebo je mu nevolno

Psí záchranáři: V hřebenech hor a nepřístupném terénu vyhledávají zraněné a zbloudilé turisty

Interaktivní hračky pro psy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...