Levný francouzský buldoček je oxymóron, raději psa adoptujte, říká herečka Jana Stryková

Publikováno: 12.10.2020
Autor: Gabriela Zvonková
Foto: Archiv Prima mazlíček

Herečka Jana Stryková se do povědomí pejskařů zapsala jako odpůrkyně množíren. Stalo se tak poté, co si adoptovala fenku, která sloužila množiteli jako stroj na štěňata. Stryková s ní strávila nespočet hodin u veterináře. Po čtyřech letech se však stav fenky jménem Babetta natolik zhoršil, že se herečka rozhodla pro její eutanazii.

„Já jsem toho o množírnách moc nevěděla, ale jak se říká – bláznivé ženy dělají bláznivé věci, a když jsem byla v jiném stavu, měla jsem pocit, že mám málo práce a mohla bych pomoci nějakému pejskovi,“ říká v rozhovoru Jana Stryková. Babetty se množitel zbavil, protože už nemohla mít další štěňata, a tak pro něj byla bezcenná. „Měla rozřezané břicho nějakou kudličkou, podomácku sešité, byla hrozně začervenalá, měla dirofilárie, což jsou červi, kteří vám zalezou do mozku, takže už pak ani nebyla schopná komunikovat,“ vzpomíná herečka.

Babetta byla hereččiným prvním setkáním s množírenskou realitou. Do té doby měla Jana Stryková psy z chovatelských stanic, takže o přidružených zdravotních a psychických problémech psů z množíren takřka nic nevěděla. „Nesnášela jsem to tak moc špatně, protože jsem byla hodně naivní a ta naivita překoná všechny překážky. Myslela jsem si, že to je fenka, která je stará, proto se nemůže dál rozmnožovat, ale vůbec jsem netušila o těch dalších problémech. Takže jsem si myslela, že půjdeme k doktorovi, vyřešíme nějaké věci, dám ji za pár měsíců dohromady a potom to bude zase úžasný, veselý pejsek. Potom to pro mě bylo velké rozčarování, že jsem jí nedokázala pomoci,“ vypráví Stryková.

Štěně z kamionu

Po smrti Babetty přišel do rodiny herečky Jany Strykové Gustav. „Gustavův příběh je atypický, byl nalezen v kamionu s dalšími desítkami psů různých ras. Překupník ho vezl pravděpodobně do Německa. Na hranicích ho zastavili a zjistili, že má s sebou nelegálně psy, které chce prodat. Mezi nimi byl i náš Gustav, kterému tehdy byly 3 týdny. Potom se ocitl ve dvou útulcích, pak v dočasné péči,“ popisuje.

Všechny tyto zkušenosti udělaly z Jany Strykové člověka, který šíří osvětu a snaží se veřejnost seznámit s problematikou množíren. „Díky tomu, že si vezmeme štěňátko z množírny, možná pomůžeme tomu konkrétnímu pejskovi, ale taky strašně moc pomůžeme překupníkům a množitelům, kteří mají stále důvod dál a dál množit. A tím pádem se těch množíren nikdy nezbavíme,“ vysvětluje herečka.

„Já si myslím, že když už máme kontakt s množitelem, začnu být v pasti. Protože pokud má člověk rád zvířata a uvidí tam štěňátka, najednou má tendenci všem pomáhat. A to je úplně přirozené, nemůžeme to lidem vyčítat. Jde o prvotní rozhodnutí říct si, že pokud si chci pořídit pejska, bude z chovatelské stanice, která se zabývá chovem, zabývá se tím, aby rozmnožovala zvířata, která jsou k tomu určena – tzn. která jsou nejen fyzicky v pořádku, ale hlavně i psychicky, protože to je hrozně důležité,“ popisuje herečka v rozhovoru nad článkem.

Jako majitelka francouzského buldočka z množírny zároveň Stryková upozorňuje na to, co je nejčastějším důvodem koupě namnožených psů – snaha ušetřit. A to i u těchto módních plemen. „Levný francouzský buldoček, to je oxymóron. Pokud chci opravdu levného psa, tak mám navštívit útulek nebo nějaké organizace typu Dogpoint, které se tím zabývají,“ říká Stryková a dodává: „Nechtějte levné psy, to je hloupost. Pomozte pejskovi, který se ocitne bez pána, ale ne skrze množitele.“

Pomáhat je prima:

Kam dál: 

Přinesli jsme si domů pejska. Proč mu máme co nejdřív najít veterináře?

Myoterapie

Léto je tu! Čemu se se psem v létě vyvarovat?

Na psí zuby mají největší vliv výživa, skus, čištění a pravidelné prohlídky, říká stomatoložka Vladěna Štrosová

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...