Léto je tu! Čemu se se psem v létě vyvarovat?

Publikováno: 20.6.2020
Autor: Pavla Gabrhelíková
Foto: Archiv Prima mazlíček

Teplé počasí je tu a s nimi i příkoří, které přináší psům. Ti však většinou ví, co mají dělat. Větší problém bývá s páníčky, kteří je často, byť neúmyslně, málem připraví o život nebo jim svým chováním ublíží. Na co si dávat při vysokých teplotách pozor?

Fixační náhubky

Fixační náhubky slouží k zafixování psí tlamy, nejčastěji v takové situaci, kdy by mohl pokousat například veterináře, který se mu snaží pomoct. Nemá sloužit jako náhubek na cvičák nebo do hromadné dopravy. Psi se totiž chladí dýcháním s otevřenou tlamou a když jim to znemožníte, může dojít k přehřátí, které psa nakonec poměrně rychle usmrtí. Proto má pes nosit náhubek, ve kterém je schopný si zívnout. Nasazení fixačního nahubku psovi v tramvaji ve 40 stupních Celsia je jako by vás tu někdo zabalil do potravinové fólie. A to by vám určitě nebylo příjemné byť na pět minut. Pokud si nevíte rady, jak vybrat ten správný náhubek, mrkněte do našeho článku.

Chodníky jak žhavé uhlíky

Teplota chodníku v létě dosahuje něco kolem 50 stupňů Celsia. Kdybyste po takovém rozpáleném asfatlu šli bosou nohou, jistě to nebude žádná pohodová procházka. Ani psí tlapky nejsou odolné natolik, aby je vysoká teplota nezranila. Někteří pejsci jsou citliví více než jiní, takovým stojí za to dát psí botičky. U těch běžně citlivých stačí venčit dříve ráno nebo večer a vyhýbat se zastavěným plochám. Snažte se se psem chodit po trávě nebo utéct do lesa.

Voda psy nezchladí

Berete v horkých dnech psa k vodě? Děláte mu tím tak trochu medvědí službu, protože psi se ve vodě přehřejí stejně rychle jako při aportování na louce. Většinou nad ní navíc není stín a nemohou se pořádně zchladit. Pokud je necháte skočit do studené vody po dvouhodinové uřícené procházce, riskujete, že kvůli rychlému zchlazení dostanou šok. Polít psa studenou vodou je taky nebezpečné. Pokud ho chcete za každou cenu zchladit, přikládejte mu na packy, hrudník a břicho studený ručník. Což mimochodem funguje i při přehřátí.

Žádní psi v autě!

Dospělý člověk by vydržel v zavřeném autě na slunci při 30 stupních maximálně 20 minut. V takovém autě na slunci je asi 50 stupňů. Co v něm asi může zažívat pes? Doslova jej tam uvaříte zaživa. Psi už většinou přehřátí v autě nerozdýchají. A to je docela velká daň za to, že si potřebujete skočit nakoupit. Proto psa v létě v autě nenechávejte vůbec! Ani s otevřenými okýnky.

Další články najdete na:

Kam dál: 

6 důvodů, proč by váš pes neměl dostávat jakékoliv sladkosti

8 tipů, jak zvládnout jízdu na kole se psem

Náročný porod i hra se sourozenci, to vše může u mláďat způsobit problémy s pohybovým aparátem

12 fascinujících faktů o štěňatech. Jak jsou na tom po narození?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...