Nadváha a obezita: novodobý strašák našich mazlíčků

Publikováno: 28.2.2019
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Hlídat přebytečná kila už se dávno netýká jen nás dvounožců. Veterináři čím dál častěji řeší nadváhu u domácích mazlíčků. Nejčastěji se to sice týká psů a koček, obezita může snadno potrápit i drobné hlodavce. Jak nadváze a obezitě u chlupáčů předcházet?

Rok od roku obezita u domácích mazlíčků roste. Podle Americké asociace pro prevenci obezity u domácích zvířat trpí obezitou nebo nadváhou až 56% amerických psů a až 60% koček. Celkem se tento problém týká až 100 milionů zvířat, a to jsme jen ve Spojených státech amerických. Přitom drtivá většina majitelů domácích mazlíků podle průzkumu pravidelně navštěvuje s jejich láskami veterináře. A až polovina z nich s nimi někdy v minulosti konzultovala právě tento problém.

Podle všeho se kvalita krmiv pro všechny doma chované mazlíky v uplynulém desetiletí výrazně zlepšila. Osvěta ohledně škodlivosti krmení domácích mazlíčků lidským jídlem také vzrostla, stejně jako ohledně toho, jak má vypadat správné péče o naše zvířecí parťáky obecně. Kde je tedy háček? Podle některých studií je na vině stále bohužel lidský faktor. Přeloženo do normální řeči - ne každý majitel naloží s radou veterináře stejně. Obezita domácích mazlíků je navíc velmi často dlouhou dobu lidským očím skrytá. A majiteli tak nemusí vůbec tušit, že je u jeho svěřence něco v nepořádku.

Nemusí jít přitom jenom o naši nedůslednost v přístupu k výživě domácích mazlíků. Je to také o proměňujícím se postavení a roli domácích mazlíků v rodině a domácnosti. Pes už nehlídá na zahradě, ale spí s námi v posteli. Kočky také čím dál častěji než po zahradě běhají jen po bytě. Morče málokdy opustí svou klec, maximálně si ho řada lidí vezme na chvíli na klín pomazlit. Ať už pes, kočka nebo hlodavec, domácí mazlíčci se stali v řadě domácností plnohodnotnými členy rodiny, které náležitě rozmazlujeme. A v důsledku toho občas zapomínáme na jejich přirozené potřeby a nutnost pohybu. A to má zásadní dopad na jejich zdraví.

V případě, že si toto všechno začneme uvědomovat, můžeme nadváze a obezitě účinně předcházet. Základem je správný výběr krmiva a pravidelný stravovací režim. Pak také možnost pravidelného pohybu. To se týká i hlodavců! Klec rozhodně nestačí, a pokud, tak opravdu pořádná! Co se stane, pokud budeme brát riziko obezity na lehkou váhu? Našemu mazlíkovi může v důsledku obezity hrozit řada zdravotních problémů - od ortopedických přes kožní až po respirační potíže. Hrozí dysfunkce jater, zvyšuje se pravděpodobnost zánětu i rakoviny. Dříve nebo později se objeví metabolické obtíže. A je potřeba si uvědomit, že špatná péče dopadá nejen na kvalitu, ale také očekávanou dobu dožití zvířete.

Zajímejte se o to, jak správně krmit vaše mazlíky. Nebojte se zeptat veterináře nebo se obraťte na dnes již dostupné služby výživových poradců. Někdy ale stačí používat selský rozum. Dítěti byste také nedali od stolu ze svého talíře kus grilované klobásy, ať si pochutná.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

3 důvody, proč by váš chlupáč měl jíst monoproteinové krmivo

Prevence výživou aneb Jaké krmivo vybrat štěňatům miniaturních psích plemen

Technologické novinky ve světě zvířat

Proč používat grain - free krmiva pro psy?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...