Psí sporty vhodné pro malá psí plemena

Publikováno: 27.4.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Jsou malí, zato plní energie a velmi rádi si hrají. Pro hračku by i z mola skočili. Když je nezabaví páníček, zabaví se většinou sami nějakou tou lumpárnou. Máte doma také takového psíka a přemýšlíte, jak ho alespoň na chvilku unavit? Zkuste některý ze sportů pro malá psí plemena.

Není nic horšího než znuděný pes, obzvlášť ten hyperaktivní. Sportovními aktivitami přitom prospějete nejen sobě, ale především svému psímu parťákovi. Cvičení pozitivně působí na dýchací a oběhový systém pejska. Okysličují se při tom tkáňové buňky, zpevňují svaly, udržuje se pružnost kloubů, pomáhá to trávení a předchází obezitě. Trénink je důležitý pro celkovou fyzickou, ale i duševní pohodu pejska. V neposlední řadě tím posílíte váš vzájemný vztah a důvěru.

Jak si ale vybrat správně, aby sport bavil vás i vašeho psíka? A zároveň tak, aby pro něj byl vhodný? Díky široké nabídce sportovních aktivit dnes najdete vyžití jak pro velká, tak i malá plemena psů. Nudit se nebude ani vy. A ačkoli se může zdát, že jsou pejsci menšího vzrůstu oproti těm větším v některých psích sportech znevýhodněni (například dlouhé běhy jsou pro ně příliš zátěžové), řada z nich lze přizpůsobit přímo na mírů mini psů. O které sporty konkrétně jde?

Pasení

To, že jsou malí, ještě neznamená, že jsou méně nadaní pro činnosti, jako je například pasení. Důkazem toho, že nejde jen o výsadu velkých ovčáckých plemen, je šeltie. Toto dříve pastevecké plemeno, které vzhledem připomíná malou kolii, bylo kdysi zodpovědné za nahánění ztracených kusů zpátky do stáda. Venkovní aktivitu, jakou jsou právě pastevecké sporty, si navíc užívá téměř každý pejsek, bez ohledu na to, jestli to má takzvaně v genech. Třeba takový Jack Russell teriér je od přírody pracovitý pes, se kterým je možné tento sport praktikovat. Určitě se vyplatí začít nejdříve tréninkem, například se zapsat na víkendový workshop pořádaný některým z chovatelských klubů. Obvykle se začíná hrou s velkými balony, až časem se pejsek seznamuje s živými zvířaty.

Rally obedience

Rally obedience, nebo také zkráceně Rally O, je jedním z týmových psích sportů. Je vhodný především pro pejsky, kteří si užívají společnost dalších soukmenovců. Týmy jsou totiž složeny z více jak jedné dvojice psovod-pes. Oproti klasickému obedience je Rally O více neformální a uvolněný. V této variantě můžete pejska během plnění úkolů hlasem povzbuzovat. V obou případech jde o překonání několika stanovišť, kde pejsek plní vaše povely. Může jít i o klasické sedni-lehni-sedni. Tím, že Rally O není tolik přísný, neuvádí do stresu ani vás, ani vašeho pejska. Navíc je to skvělá příležitost, jak potrénovat některé povely, které využijete v každodenním životě nebo v dalších psích sportovních disciplínách. A je to opravu zábava :)

Freestyle Disc Dog

Létajícím talířem bývá okouzlen každý pejsek. V dogfrisbee jde o to, aby pejsek donesl páníčkovi nazpět odhozený talíř, který v ideálním případě zachytí ještě ve vzduchu. V soutěžích pořádaných Discdog kluby pak plníte s vaším pejskem předem dané sestavy. Freestyle varianta, jak název napovídá, vám ponechává volnou ruku a sestavu obsahující různé techniky hodů si volíte sami. Jde o to, aby se pejsek cítil dobře. Nemusíte mít tedy psíka s atletickou postavou, abyste během freestyle discdogu ovládli hřiště. Na výběr jsou i různé velikosti disků, abyste našli ten správný, který takzvaně padne vašemu parťákovi do tlamy. Pak už jde jen o to si “vychytat” hody tak, abyste neházeli příliš nízko ani příliš vysoko a nenamáhali tak pejskův kloubní aparát, který by se příliš vysokými skoky mohl poškozovat. Jakmile najdete tu správnou výšku, nezbývá než začít trénovat naostro se psíkem :)

Freestyle dance

Zapomeňte na StarDance. Z diváka se můžete stát přímým účastníkem a se svým pejskem tančit DogDance. Podobně jako u Rally O a freestyle discdogu i freestyle dance je v pravidlech o něco volnější. Jde tak především o posilování vašeho vzájemného pouta a o zábavu. Přesto i v této variantě plníte “taneční” sestavy. Vyberete si hudbu a připravíte na ni choreografii skládající se z jednotlivých cviků, které pak se svým pejskem co nejdetailněji předvádíte. Výhodou tohoto sportu je, že je vhodný pro všechna plemena. Z menších plemen v dogdancingu vyniká hlavně jorkšírský teriér, který je známý i svým zápalem pro agility. Stejně jako u pasení i s dogdancingem můžete začít nejdříve tréninkem, který dnes již některé kluby nebo chovatelé nabízejí. Pokud jste spíše páníček-samouk, rady, jak vybrat správně hudbu a sestavit choreografii, najdete i na internetu, například na stránkách World Canine Freestyle Organization.

K9 Nose Work

Nosework bychom mohli doslovně přeložit jako “práci nosem”. Jedná se o poměrně novější sport, který staví na jednom z nejlépe rozvinutých psích smyslů - čichu. Čichem se psi, malí i velcí, řídí odjakživa. K orientaci ho používají už novorozená ještě slepá štěňátka. Čich psi používají pořád, nosework s pejskem můžete klidně “hrát” i doma. Jde o sestavení překážkové dráhy, na konci které bude v některé z překážek ukryta odměna, například v nějaké nádobce. Pro malé psíky je tento sport výborný zejména na posílení důvěry. V nových situacích některá malá plemena reagují s nejistotou a strachem. Vyčmuchání odměny několikrát za hru jim umožňuje zažít úspěch často a snadno, nehledě na fyzické schopnosti. To je něco, co malí pejsci potřebují stejně jako ti velcí. Tipy, jak sestavit dráhu, najdete například ve videích na YouTube.

Jaký psí sport jste zkoušeli, nebo plánujete zkusit se svým petit psíkem? Bavil vás i vašeho psa? Jaké máte zkušenosti, nebo co jste slyšeli od jiných páníčků?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Jaký sport vybrat, kdy začít a jak trénovat?

Ale co když to pototo.....?

Domácí agility - Tunel

Heroparkur - ideální sport pro posílení sebedůvěry psa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...