Domácí agility - Tunel

Publikováno: 10.4.2017
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Archiv Kateřina Lerlová

Do tréninků začátečníků mi chodí i agility týmy, které svým psům klikají. Je to neuvěřitelný balzám na duši, nemuset se dohadovat, že není potřeba psa protahovat za vodítko, rozsypat mu tam pamlskovník nebo hodit míček, že ten pes má důvod, proč se mu dovnitř nechce, a že až se osmělí, tak tam nakonec bez problémů vleze sám, nemusí ho nikdo dovnitř cpát. Ale je samozřejmě možné, že ne vždycky se na hodině docílí toho, aby pes prošel tunelem, který se mu může zdát příliš malý, příliš dlouhý nebo příliš tmavý. Není ale pravda, jak si někteří myslí, že agility je možné dělat jen na cvičáku, a když nemá člověk překážky doma, tak si ani neškrtne.

Co budete potřebovat? Židli, odměny (pamlsky/ hračka), ručník nebo deku, psa, trpělivost.

1. krok - odměňujte psa za to, že ho napadne vlézt pod židli. Pokud je váš pes jako naši, tak první, co ho napadne, je vyskočit nahoru, takže doporučuji sednout si k tomu a významně koukat pod židli. Jakmile pes skloní hlavu a začne uvažovat o tom, proč pod tu židli tak brejlíte, pochvalte/ klikněte a dejte mu pamlsek. Smyslem je odměnit ho až poté, co udělá první krok, nikoli ho za tím pamlskem pod židli lákat. Můžete použít i hračku, jestli ji má váš pes raději.

2. krok - počkejte si, až psa napadne vlézt pod židli o něco dále a zase hned pochvalte a odměňte. Někdy to bude chvíli trvat, oba naši psi zkoušeli, jestli nebude fungovat dlouhé ležení pod židlí. Kdykoli pes udělá něco jiného než lezení pod židli, prostě jen čekejte a nic nedělejte. Ale odměňte hned, jak se pes vydá správným směrem.

Není až tak zásadní, jestli chodí jen jedním směrem nebo podlézá různě, Qaurk si zafixoval jen jednu stranu a Aygo si zase vymyslel, že by mohl mezi nohama židle dělat slalom. Dá se to pak celkem snadno upravit.

3. krok - pes pochopí, že má procházet pod židlí. Protože jste doteď u psa seděli nebo klečeli, je na čase se zvednout a prověřit, jestli pes dokáže židli podlézat, i když stojíte. Může to být obtížnější, než by si člověk myslel, protože pro psa člověk sedící a člověk stojící jsou dvě různé věci. Může bez problémů židli podlézat, když sedíte, ale bude vyskakovat nahoru, když stojíte. Doporučila bych vám mít židli spíš na místě, kde nebude klouzat, abyste ji pak nemuseli chytat jako já. V tréninku je potřeba se vrátit "o několik kroků zpět", tedy nemá smysl očekávat, že by pes hned židli podlezl, ale je mnohem lepší ho odměnit zase za to, že skloní hlavu. Ono mu to pak během několika odměn za malé kroky dojde a zase začne podlézat.

4. krok - přehoďte přes židli deku. Vznikne vám tak mini tunel, pes už na vás chvilku neuvidí. Pro některé psy to je velký problém - sejde z očí, sejde z mysli, co když ty pamlsky schováte, zatímco se nebude dívat? Zase se musíte vrátit o pár kroků zpět a odměnit tedy první okamžik, kdy si řekne, že by přeci jen mohl pod tu židli vlézt. Ideální je natáhnout se s odměnou z druhé strany, než je pes, aby mu cvaklo, že když tedy proleze, tak by těch pamlsků mohlo být více. Uvidíte, že za chvilku bude zase vesele prolézat.

5. krok - narovnat! Tohle je ideální chvíle, kdy můžete procvičovat samostatnost. S každým prolezením můžete odstoupit trochu více a nechat psa, aby chodil sám. Není potřeba ho pobízet, lákat, přesvědčovat, ukazovat. Jeden z důvodů, proč někteří psi začátečníci vylézají z tunelů, je ten, že jim psovodi strčí ruku s pamlsky do tunelu a zase ji vytáhnou. Tady se pes od začátku učí, že pamlsky jsou sice mimo tunel, ale objeví se právě poté, co jím proleze.

6. krok - přidejte povel, chcete-li. Přidání povelu je to nejméně důležité, proto se zařazuje až na konec. Jednoduše před tím, než pes pod židli vleze (když psa při tréninku pozorujete, tak byste měli poznat, kdy se k podlezení chystá), řeknete povel, který si vyberete, třeba "skrz". Nebo můžete prolézání tunelem ze židle procvičit jen tak, abyste byli připraveni na cvičák, a žádný povel zatím nedávat. Naučíte ho až u opravdového tunelu.

7. krok - záleží na vás, fantazii se meze nekladou. Třeba dát několik židlí za sebou? Agility má být především zábava.

Kam dál: 

Syndrom nevbíhání do tunelu

K čemu je nulová varianta?

Psí sporty - Pozor na zdraví!

Psí spřežení

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...