Jak pomoci při artróze u psů

Publikováno: 27.12.2017
Autor: Šárka Janouchová
Foto: Archiv Šárka Janouchová

Artróza u psů je v posledních několik desetiletích poměrně velký problém.

Co to tedy vlastně artróza je?

Zjednodušeně lze říci, že se jedná o kloubní problém, který má mnoho negativních dopadů na život psa, včetně velké bolesti a často i omezení pohybu. Doslovný význam je „zánět kloubu“, i když teoreticky se má za to, že osteoartróza není zánětlivou záležitostí. V určitém úseku procesu však záněty mohou vznikat. Jedná o nejstarší známé onemocnění, které bylo objeveno u fosílií již z doby dinosaurů. Postupné oslabování chrupavky vede k omezenému tření v kloubu, snížení množství kloubní tekutiny a k následným patologickým změnám, zahrnující ztrátu chrupavky, sklerózu, či tvrdnutí kosti přilehlé přímo ke kloubu. Je to velmi zjednodušený pohled na tuto problematiku, ale pro naše účely to zcela postačí.

V počátku se bolest omezuje na kloub a blízké okolí. Původně se věřilo, že bolest pochází z poškozené chrupavky v kloubu. Současná medicína však přišla na to, že bolest pramení z kosti. Ta se díky opotřebení chrupavky stala nechráněnou. Kloubní pouzdro, ve kterém kloub sedí, se zmenšilo a okolní tkáně – šlachy a svaly obepínající kloub jsou napjaté a často zkrácené. Což vytváří zvýšený tlak na kloub.

Je mnoho druhů a příčin artrózy. Nejčastější se však setkáváme s osteoartrózou, která se rovněž označuje jako degenerativní kloubní onemocnění, nebo osteoartritida. Osteoartróza je součást procesu stárnutí, ale může být rovněž výsledkem předchozího poranění kloubu. To znamená, že toto onemocnění není „výsadou“ pouze starších psů, ale může jím trpět i poměrně mladý jedinec. Má se za to, že zhruba 20% psů starších 1 rok již vykazuje známky artrotických změn v jednom, či více kloubech.

Pokud psa provází bolest působená onemocněním jakým je artritida, jeho tělo začne „vypínat“ danou oblast. Jinými slovy pokouší se zastavit její požívání. Znamená to, že má-li pes např. artrózu v koleni, přestane tuto nohu využívat a začne přetěžovat zbylé tři končetiny spolu s jinými částmi těla. Jedná se o proces „ochrany“ a je to začátek katastrofických změn, které v brzké době začnou nový cyklus bolesti. Tento cyklus je způsoben právě z výše zmíněného přetěžování a nerovnovážného využívání kosterně svalového systému. Zvyšující se bolest pak vytváří změnu v postoji psa, a tak vzniká kruh bolestí z přetěžování. Bolest ve svalech pramenící z tohoto začarovaného kruhu může být tak velká, že tím trpí nejen pohyblivost, ale i celkové zdraví psa. Proces, jak stres a napětí v těle vedou k nemoci je velmi detailně popsán v lidské medicíně. Popsaný vývoj může změnit chování a zvyky psa. Ty však velmi často nejsou spojovány s původní chronickou bolestí kloubu(ů), např. projevy úniku moči, vyprazdňování v domě, vznik zanícení kůže od olizování a kousání (pes má tendenci zbavit se napětí v daném místě), potíže se stravou, opakující se vzorce chování, nechuť potkávat se s jinými psy, nebo nevrlost bez zjevné příčiny.Degenerativní kloubní onemocnění, či jiný druh osteoartrózy je stav, který nelze vrátit zpět. To znamená, nelze jej uzdravit do původního stavu. Lze jej však významně zpomalit pomocí vhodného pohybového režimu a pomocí myoterapie. Tato terapie může být u psů, kde se majitel snaží omezit podávání přípravků proti bolesti, nebo v případě, kdy léčivé přípravky nepomáhají, významným pomocníkem. Nejen že ošetří a uvolní svaly, které kompenzují, či ochraňují tělo na lokální úrovni, ale uvolní bolest a pomůže napravit postoj psa. Myoterapie má tak maximálně efektivní účinek na chování psa a jeho celkovou kvalitu života. Psi, kteří mají bolest velmi často při aplikaci myoterpaie aktivně spolupracující, neboť cítí uvolnění. Stejně jako u lidí i u psů jsou svaly vděčné za manuální zásah, který je uvolní. Kombinace léčivých protizánětlivých přípravků s myoterapií tak mohu být velmi efektivní v dlouhodobém snížení bolesti a zlepšení životní pohody psa. Velkým přínosem je myoterapie pro psy, kteří jsou na léky snižující bolest intolerantní např. působením zažívacích potíží. Označení druhotných kompenzačních bolestí tzn. bolesti svalů a jejich následné uvolnění může snížit potřebu dalšího odstranění bolesti pomocí medikamentů a tím minimalizovat nebezpečí vedlejších účinků. Ve všech případech je důležité zaměřit se na spolupráci s majitelem psa a jeho veterinářem, aby byla jistota, že pes dostane absolutně správnou péči, vhodnou pro jeho kondici.

Více o tom, co je myoterapie a jak funguje si můžete přečíst zde.

Kam dál: 

Myoterapie

Podpora imunitního systému během podzimu a zimy

První hárání

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...