Podpora imunitního systému během podzimu a zimy

Publikováno: 27.9.2017
Autor: MVDr. Martina Načeradská
Foto: Archiv MVDr. Martiny Načeradské

Během podzimu bývá více infekcí a nachlazení a to nejen u lidí, ale i u zvířecích pacientů. Na vině jsou dlouhé chladné dny, vlhko, a celkově zvýšený infekční tlak. A pokud k tomu připočteme větší koncentraci pejsků v městském parku, protože přeci jen se málo komu v tom blátě a větru chce běhat někam do polí, je to přímo ráj pro všechny mikroby a parazity.

Jak podpořit imunitní systém svého mazlíčka během podzimního období?

Psi žijící trvale venku

U psů žijících trvale venku je vhodné zateplit boudu a k dispozici jim dát vhodný pelíšek, který nenasákne vlhkost. Vodu v misce je potřeba několikrát denně měnit, aby nezamrzala. Starším psům je potřeba zajistit neklouzavou podložku do výběhu, aby si s ranním mrazíkem neublížili na ledu. Také je potřeba psům dopřát velmi kvalitní granule ve zvýšeném množství, protože spotřeba energie na zahřátí se je velká. Celkovou vitalitu lze podpořit potravinovými doplňky jako je lososový olej či přípravky na posílení imunity.

Psi žijící trvale v bytě

Během podzimu a zimy si doma obvykle hojně topíme, proto teplotní rozdíl mezi vnitřkem a venku může být velký. U psů chovaných pouze doma je minimální přirozená adaptace na zimu, proto je dobré zvážit pořízení oblečku. Je důležité si uvědomit, že váš pejsek je níže u země a tudíž je vystaven chladu více než člověk, který si navleče bundu a boty. A nezapomeňte na to, že teplo se tvoří pohybem, samotný obleček bez pohybu není dost účinný. Velkého dobře nasrstěného psa opravdu není nutné cpát do oblečku, jen je potřeba přizpůsobit délku procházky a zbytečně nepostávat v místech, kde se pes nemůže přirozeně zahřát pohybem.

Velký infekční tlak představují pro psy městské parky a společná cvičiště. Proto nezapomínejte na preventivní očkování proti infekcím a pravidelné odčervování vašeho pejska. Městským psům lze též doporučit rozšířené očkování proti psincovému kašli.

Venkovní kočky

Kočky s možností pobytu jak doma tak venku není potřeba nijak zvláštně na podzimní plískanice připravovat, vaše micka se jistě sama dobře rozhodne, zda jít do té mokré větrné zimy či se raději ještě chvíli válet u kamen. Jedno však platí stejně, kočka by měla být očkována proti infekcím a pravidelně odčervována. Na podporu imunitního systému lze přidávat do krmiva esenciální oleje a aminokyseliny, to pomůže vaší číče zlepšit imunitní systém a navíc bude mít krásnou lesklou srst.

Domácí kočky

Jediní kdo se na zimu těší jsou naši domácí guačový tygři, ti se budou nadále válet na vyhřátém pelíšku poblíž topení a z oken pozorovat padající listí.

Jak posílit imunitní systém?

  • Kvalitní a vyvážená strava bohatá na esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny, vitamíny, minerály.
  • Bachovy kapky či homeopatika – některá veterinární pracoviště nabízejí konzultace a prodej těchto doplňků.
  • Podpora imunity pomocí přírodních veterinárních doplňků – zvolit takovou formu přípravku, aby se snadno přijímala, pejskům lze podávat tablety či kapsle, jež se vysypou do běžného krmiva. Pro kočičky je vhodnější sirup či kapky, který se podává buď přímo do tlamičky či ve vodě nebo pamlsku.

Přípravky na podporu imunitního systému pomohou vašim svěřencům v boji proti infekcím, jen je potřeba je podávat dlouhodobě, proto je vhodné začít s nimi již nyní.

V naší ordinaci nabízíme tyto přípravky na podporu imunity:
Aminex – je přírodní doplněk stravy k posilování imunitního systému, pomáhá regenerovat a ochraňovat organismus po zákroku a během hojení, směs aminokyselin, nukleotidů, vitamínů skupiny B. Ve velmi praktické formě kapek pro kočky.

Imunoglukan – výtažek z hlívy ústřičné, přírodní doplněk stravy k posílení imunitního systému, pro veterinární medicínu v přípravku Plerasan, používá se zejména pro imunomodulační účinky a jako prevence proti bakteriálním, virovým a parazitárním onemocněním, během léčky onkologických onemocnění a jako podpora života u pacientů seniorů.

Sanicell – přírodní přípravek s inositolem na podporu imunity, regeneraci jater a ochranu organismu před nádorovým onemocněním.
Ne na každý kašel je hned potřeba nasazovat antibiotika, ale není radno nic podceňovat, takže pokud se váš pejsek během procházky nachladl a kýchá či mu teče z nosu, zastavte se za vaším veterinářem, ať předejdete vážnějším komplikacím. A samozřejmě platí, že prevence je nejlepší způsob, jak předcházet onemocnění.

Kam dál: 

Sametka podzimní

Umíte správně vytáhnout klíště?

První hárání

Hra formou přetahováním se o hračku může být pro psa velmi nebezpečná

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...