Pejskařská etika nejen pro pejskaře

Publikováno: 21.12.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Jako v každé společnosti by měla platit i mezi pejskaři určitá pravidla slušného chování. A to nejen mezi nimi navzájem, ale i mezi nimi a nepejskaři a samozřejmě i naopak. Co by mělo patřit k základní slušnosti?

Spousta lidí (ať už pejskařů, či nepejskařů) základní pravila, která by podle mě měla být samozřejmostí, nedodržuje. Kvůli tomu si často lezeme na nervy a zbytečně zhoršujeme vzájemné vztahy. I ty pak můžou vést k vzájemné nevraživosti a v extrémních případech k jedovatým nástrahám a podobně.

Přitom nejde o žádnou vědu:

Sbírejte po svém psovi

Pro mnohé z nás samozřejmost, pro jiné bohužel zbytečnost. A přitom jde o jednu z hlavních věcí, proč jsou městští psi trnem v oku spoustě lidí. Mohla bych se na toto téma dlouze rozepsat, ale řeknu to prostě: když má člověk základy slušného vychování, neháže odpadky na zem, uklízí po sobě i po svém psovi. Nehledě na to, jestli to dělají i ostatní.

Nepouštějte psa na volno, pokud nemá perfektní přivolání

Pokud váš pes neposlechne vždy a hned na každé přivolání, neměli byste ho na ulici nebo v parku pouštět na volno. Mimo jiné tím zabráníte možné nehodě, kdy pes může vběhnout pod auto nebo prostě utéct. Eliminujete tím ale i možnost, že bude váš pes obtěžovat kolemjdoucí psy nebo lidi. A když psa na volno máte, vždy by měl být ve vašem dohledu.

Nehlaďte, ani nekrmte cizího psa bez dovolení majitele

Toto pravidlo by se mělo naučit každé dítě v útlém věku. Krmením nejenže můžete zkazit výchovu psa, můžete mu ale v případě alergií a nesnášenlivosti způsobit i zdravotní problémy. I hlazení může narušit výchovu. Navíc ale nevíte, jestli nejde o bázlivého psa, kterému tak můžete způsobit psychickou újmu, nebo o agresivního psa. Kdyby vás kousl, nemohli byste to nikomu vyčítat.

Nepouštějte psa do blízkosti jiného bez svolení majitele

Nikdy nevíte, jestli nejde o bázlivého nebo agresivního psa, psa ve výcviku, jestli pes není po úraze nebo nejde o hárající fenu a podobně. To samé platí, pokud majitel se svým psem cvičí poslušnost nebo nějaký druh sportu.

Když si majitel přivolá psa k sobě, udělejte to samé

V návaznosti na předešlý bod - pokud vidíte, že si psovod přivolává psa k sobě, nebo že si ho přitahuje k noze, udělejte to samé. Ať už jde o agresivního psa nebo o výchovu nevšímat si cizích psů, situaci cizímu člověku i psovi značně zkomplikujete, pokud svého psa pustíte do jejich blízkosti.

V dopravních prostředcích dodržujte pravidla

Vždy dodržujte pravidla přepravce, nehledě na dopravní prostředek. Respektujte, že ne každý může sdílet vaši lásku ke psům a přítomnost psa na volno nebo bez náhubku spolucestujícím může být nepříjemná. Psa byste také neměli pouštět na sedačky.

Nevoďte neposlušné psy do restaurací

Pokud váš pes nevydrží v klidu v restauraci, neměli byste ho tam vodit a obtěžovat tak ostatní návštěvníky zařízení. Nikoho jistě nepotěší, pokud se mu při jídle prohání pes pod stolem, případně celou dobu kňučí či štěká.

Dodržujete tato pravidla? Napadá vás nějaké další, kterým by se měl každý majitel psa řídit?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Průvodci slavných - Věrný až na popraviště

Psí život v Anglii

Tréninkový diář

Máte doma psa plného strachu. Co mu pomůže?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...