Se psem do restaurace

Publikováno: 10.2.2014
Autor: Marek Beneš
Foto: Aneta Jungerová, Aneta Hnyková


Nastala zima, navlečeme se do několika vrstev oblečení a odhodlaně vyrazíme na výlet. Naši věrní psíci vesele poskakující kolem nás, po čase však trochu znejistí. Nenápadně naznačují, že doma u kamen by mohlo být líp.
I my bychom rádi odhodili naše zimní maskování a na chvilku vypadali zase jako lidé. První možností, která nás napadá, je návštěva restaurace. Ne v každé nás ale se psy rádi přivítají. Prosklené dveře polepené samolepkami se znázorněním toho, co vše se v této provozovně nesmí, asi nebudou tou správnou volbou. Je samozřejmě plným právem majitele nastavit si pravidla provozu tak, jak mu vyhovují. A stejně tak my máme právo některým restauracím se obloukem vyhnout. Pokud nás místo nápisu „Vítáme Vás!“ nepřivítá rovnou přeškrtnutý pes, je vhodné se obsluhy předem zeptat, jestli naši vzorní a vychovaní pejsci můžou s námi dovnitř.
Chcete-li se vyhnout podobnému vyptávání, využijte vyhledávače restaurací, kde je jedním z kritérií i možnost vzít si s sebou psa. Například speciální portál www.hunger.cz.


Sedíme u stolu
Když sami víme, že je náš pes těžko zvladatelný i na vodítku, je zbytečné ho zvát ke společnému stolování. Stejně tak pokud víme, že z něj prýští vodopád slin nebo že elegantně ocasem shodí snad i to, co na stole není. Může na nás počkat třeba u topení, a bude mu tam nakonec s miskou vody i líp. Když mu vezmeme i jeho vlastní deku, bude pro něj snesitelné snad i to, že mu neobjednáme speciální psí menu.
Je dobré si uvědomit, že jsme v restauraci vlastně na návštěvě, a podle toho bychom se měli i chovat. Proto si vybereme místo, kde pes nebude nikomu překážet, ideálně v rohu místnosti.
Pes si potřebuje také odpočinout, ať si tedy lehne. Nemusí se vysilovat zbytečným škemráním. Od stolu mu stejně nic nedáme. Raději mu schováme odměnu za to, že tak vzorně čekal a nechal nás v klidu se najíst. Pokud se pro psa stane rituálem, že dostane pamlsek za odměnu, když se celou dobu choval vzorně, máme vyhráno nejen my, ale i náš pes.

Obecně platí, že dobře vychovaný pes vyvolává v ostatních spíše obdiv než averzi. Snažme se proto mít obdivuhodné a skvělé psy. Čím blíž se k tomuto ideálu přiblížíme, tím nás všude raději uvidí. A my s našimi hafany si návštěvu restaurace naplno užijeme.

RADÍ VÁM:
Marek Beneš
Zabývá se výchovou a socializací psů. Nejde o klasický výcvik, proto nerozhoduje věk psa ani tvrdohlavost, agresivita, předchozí zkušenosti. Působí po celé ČR.
Kontakt: 737 730 303, www.facebook.com/Skvely.pes

Článek vyšel v časopisu č.5/2012

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Když pes vrčí...

Výcvikové video Brit (28) - Přecházení silnice 

Výcvik štěněte 1. 

Výcvikové video Brit (27) - Cesta MH

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...