Teritoriální chování

Publikováno: 26.8.2017
Autor: MVDr. Hana Žertová
Foto: Archiv PesWeb

Psi i kočky, zvláště samčího pohlaví, velmi často vykazují příznaky teritoriálního chování.Místa, která považují za vlastní území, si označují močí, trusem a hrabáním. Někteří jen jedním z uvedených způsobů, jiní kombinací všech. Proč?

V moči, ve výkalech i v sekretu kožních žlázek na tlapkách jsou specifické chemické látky charakteristické pro určitý druh a pro konkrétního jedince. Říkáme jim feromony. Pomocí těchto pachových značek spolu zvířata komunikují. Ve volné přírodě je získání, vymezení a obrana dostatečně velkého teritoria, ve kterém jedinec nebo skupina loví, odpočívá a odchovává mláďata, nezbytné k přežití. Proto každý vetřelec, který teritorium naruší, musí počítat s tím, že bude za svou opovážlivost ztrestán. A obránce pak důkladně obnoví všechny značky na hranicích, aby se jejich narušení neopakovalo.

Ani přes dlouhé soužití s lidmi se teritoriální cítění u psů a kocourů nevytratilo a mnohdy nám je jak úporné značkování, tak agrese spojená s obranou území na obtíž. Protože je toto chování úzce spjato se samčím pohlavním hormonem testosteronem, dá se většinou úspěšně ovlivnit kastrací. Zatímco u kocourů je tento zákrok již zcela běžný, u psů zatím stále tak častý není.

Kam dál: 

Ach to psí skákání!

Rady pro majitele reaktivců

Jakým psychickým problémům čelí zvířata?

Jak změnit to, co jsme psa naučili?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...