Ach to psí skákání!

Publikováno: 22.8.2017
Autor: Mili Kapounová
Foto: Archiv Mili Kapounová, archiv PesWeb

Znáte to, jdete z práce ve světlém oblečení a prší. Vstoupíte na zahradu, váš pes zrovna běhá venku a šťastný vás běží přivítat. Jste na něj naštvaní, protože vás ušpinil. Ale tím jediným, na koho byste měli být naštvaní, jste vy sami. Skáče na vás, protože jste odměňovali toto jeho chování a „říkali“ mu, že to je to, co od něj chcete, aby dělal.

Kdy odměňujete toto skákací chování?

Zatímco on na vás skáče, tak vy:

  • na něj mluvíte nebo nadáváte (hodný, stačí, přestaň, to nesmíš…)
  • na něj saháte rukou nebo jej odstrkáváte
  • se na něj díváte

Přitom stačí málo

Stačí, když se otočíte k němu zády, nemluvíte na něj. Ruce necháte volně svěšené dolů, neodstrkáváte ho. Abyste neměli tendenci psa od sebe odstrkávat, můžete si ruce zavěsit do sebe, zkřížit je na břiše. Až bude pejsek všemi čtyřmi nohami na zemi, počítejte si do 4 sekund (abyste odměňovali to správné chování) a pak se mu věnujte, hlaďte ho, mluvte na něj. Buďte však důslední, ať to dělají všichni členové rodiny. Naučte to i vaši návštěvu.

Proč pes skáče?

Nejčastěji toto psí skákání začíná, když je pejsek již ve věku štěněte. Malý pejsek má spoustu pozornosti od lidí při takovém chování a tak v tom pokračuje dále, protože si myslí, že je to, co se od něj chce.

Dobře socializovaní dospělí psi na sebe neskáčou, pokud si nehrají. Kdybyste pozorovali dospělého psa, jak se zachová, když na něj bude skákat malé štěně, tak byste viděli to samé, otočí se nebo otočí hlavu od štěněte pryč a dá mu tak příjemně najevo, že to je něco, co se mu nelíbí. Jen my lidi máme tendenci na psa křičet, trestat ho nebo ho mást svojí nedůsledností. Stačí JASNĚ a PŘÍJEMNĚ dát najevo, co chci a co se mi nelíbí.

Video níže poukazuje na čtyři situace se skákáním psa:

  • první dáma – odměňuje psa mluvením, pohledem a dotyky
  • druhá dáma – snaží se psa odtlačit pryč, také odměňuje skákání
  • třetí dáma – dělá to správně, neodměňuje nechtěné chování; otočí se k psovi zády, nedívá se na něj a ani na něj nemluví, nedotýká se ho; hladí ho, až když má všechny čtyři tlapky na zemi
  • čtvrtá dáma – také to dělá správně, neodměňuje nechtěné chování
Dealing with Jumping

Zveřejnil(a) DogSpeak dne 18. listopad 2015

Kam dál: 

Jakým psychickým problémům čelí zvířata?

Harmonie mezi dítětem a psem na návštěvě? – Ano, jde to!

Jak změnit to, co jsme psa naučili?

Aby koupání pro psa bylo radostným zážitkem

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...