Jak zabránit devastaci bytu

Publikováno: 23.5.2016
Autor: Psí kusy
Foto: Archiv Psí kusy

Vážená redakce, prosím Vás o radu. Máme doma pitbulku a malého staforda. Začali nám kousat zařízení, gauč máme už druhý, ale koušou i jiné věci, vše zničí. Bohužel, bydlíme v bytě a nemáme možnost zahrady. Už jsem opravdu zoufalá, na cvičáku mi řekli, že mám koupit klec, ale na to nemám srdce.
Děkuji, Barbora Krestová

Dobrý den,
Jak zabránit devastaci bytu radí Šimona Drábková.Hned na začátku musím říci, že Vás plně chápu. Také nejsem zastáncem zavírání psa do klece po dobu běžné pracovní doby. Zavření do klece, kde se pes akorát točí, lehne si a postaví se na dlouhých osm, ba dokonce více hodin každý den, podle mne hraničí s jeho týráním.

Ovšem ve Vašem případě asi bude nutné k podobnému opatření přistoupit. Zkuste psům nějakou ohrádkou vytyčit či zábranou přepažit část pokoje, kde se budou moci pohybovat, a přitom tam nebude nic hodnotného, co by mohli zničit. Pokud kousají zdi, ohrazení bude muset být uprostřed pokoje. Prostor jim vyplňte věcmi, které je zabaví. Tedy interaktivními hračkami, kostmi k okusování. Vlastně čímkoli, co Vás napadne a psy to bude bavit. Můžete jim tam připravit klacky, ze kterých budou dělat třísky, nebo tvrdé kartonové krabice, ve kterých budou schovány oblíbené hračky nebo pamlsky. Aby se k ním dostali, budou se jimi muset prokousat, fantazii se meze nekladou.

Tuhle radu Vám píši, protože předpokládám, že běžné postupy jste už vyzkoušela. Tím mám na mysli použití spreje, který by měl psy odpuzovat od nastříkaných věcí, nechat jim doma žvýkací a jiné hračky, a hlavně pořádně je před odchodem do práce unavit a utahat. Píšete, že máte malého staforda, je tu tedy malá šance, že z tohoto chování časem vyroste. Ale spolehnout se na to rozhodně nemůžete. Pitbul i staford jsou energičtí psi. Nevím, kolik času jim věnujete a zda vůbec mají šanci někde dosyta vybít svou energii. Jedná se o plemena, která nelze svěřit jen tak někomu. Přesto se můžete zkusit obrátit na nějakou studentku či studenta, který má se psy zkušenosti, a dohodnout se s ním, že za úplatu se bude každý den v době Vaší nepřítomnosti psům alespoň dvě hodiny věnovat. Vezme je na pořádnou procházku, bude jim házet aporty, přetahovat se s nimi. Doma by pak psi mohli ulehnout a než se vrátíte z práce, budou poklidně odpočívat. Ráno před prací jim vyžití zajistíte vy, takže když budete odcházet do práce, budete opouštět unavené psy. Za pár hodin přijde jejich psí au-pair a po návratu z dlouhé procházky už bude zbývat opět jen pár hodin a budou mít zábavu s paničkou. Pokud to bude nutné, zavřete tedy vyřáděné psy do omezeného prostoru (ne do klece), kde nebudou mít co zničit. Bude tam jen pohodlné místo k odpočinku a hračky a další věci určené k jejich zabavení.

Prosím o radu, psi nám začali kousat zařízení, gauč máme už druhý, ale koušou i jiné věci, vše zničí. Bohužel, bydlíme v bytě a nemáme možnost zahrady.

Věřím, že se Vám podaří překonat tuhle ničící krizi a doma budete mít spokojené psy. Je potřeba si uvědomit, že pes je živý tvor. Každý je jiný, ale pořízením temperamentního psa v kombinaci s běžnou pracovní dobou, tedy osm hodin plus nějaký čas na dopravu do práce a zpět, si koledujete o problémy. Kdo by taky vydržet každý den deset hodin nudy?

Kam dál: 

Motivace

Při hře psi vrčí i ježí srst. Kdy je ale potřeba hru regulovat?

Můj pes si dělá co chce. Co s tím?

Tellington TTouch pro psy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...