Tellington TTouch pro psy

Publikováno: 4.12.2015
Autor: Sarah Fisher
Foto: Archiv Sarah Fisher

TTouch rozeznává neoddělitelné spojení mezi držením těla a chováním. Pozorování je klíčem, jak pomoci majitelům a ošetřovatelům porozumět jejich psovi na zcela nové úrovni. Kombinace TTouch dotyků a tréninku na hřišti se specializovaným vybavením jako je Balanční vodítko, TTouch postroj (kšíry) a Bandáže poskytuje každému kdo žije či pracuje se psy cenné pomůcky. Pomocí nich je pak možné dosáhnout velkých změn.

Změny vzhledu srsti se často objeví tam, kde na první pohled nemusí být patrné napětí těla. Vzhled uší a ocasu může dát důležitou informaci o vývoji krčních, zádových svalů a svalů v zadní části těla. Způsob jakým se pes pohybuje má přímý vliv na to jak bude reagovat na různé stimuly. Fyzická, mentální a emocionální rovnováha spolu neoddělitelně souvisí.

Holly byla v útulku. Všimněte si stresové linie kolem jejího čumáku a vrchní části hlavy.
Holly byla v útulku. Všimněte si stresové linie kolem jejího čumáku a vrchní části hlavy

Napětí v krku a zádech je běžné u psů, kteří přemrštěně reagují na jiné psy a cizí lidi. Jemné TTouch doteky pomohou uvolnit napnuté svaly a navodit pocit klidu. Psi, kteří jsou bojácní mají často výrazně studená místa na těle (např tlapky). Jemné Zdvihy a Hladící doteky zlepší cirkulaci a tím zvýší jejich sebevědomí. Pro psy, kteří jsou nervozní z přímého dotyku může být přínosem práce s falešnou rukou nebo bičíkem (dlouhý drezurový bičík) a trénink na hřišti. Terapie by měla být krátká s velkým množstvím přestávek, které psovi umožní vstřebat všechny informace. Přestávky jsou často ty okamžiky, kdy dochází k největším změnám.

Pro nervozní psy bývá kontakt hřbetem ruky mnohem méně děsivý a proto je to ideální způsob jak učit děti jak se seznámit s rodinnými mazlíčky. Zamezí se tím také poplácávání nebo opírání se o psa, což může být pro mnoho zvířat děsivé.

Veškeré chování je propojeno. Zatímco TTouch pomáhá vylepšit fyzickou rovnováhu a pocit pohody, zároveň může mít okamžitý a často intenzivní vliv na chování a náladu. Existuje mnoho vědecké evidence ukazující, že když je napětí v těle zmenšeno, zmírní se také všechna s tím související chování a často i zmizí. TTouch pomáhá psům být sebevědomější, soustředěnější, klidnější, méně reaktivní, tišší a snadněji trénovatelní. S TTouch se psi učí, jak se učit.

Je prospěšný všem psům bez ohledu na jejich věk nebo plemeno a může být využíván ve spojení s vhodnou veterinární péčí, která jim pomůže překonat různé zdravotní problémy.

Použití postroje pro psy (kšírů) s dvěma body  upevnění vodítka uvolnilo napětí krku a jemné Tellington TTouch skluzy na uších pomohly Holly se zklidnit během několika minut.

Použití postroje pro psy (kšírů) s dvěma body  upevnění vodítka uvolnilo napětí krku a jemné TTouch skluzy na uších pomohly Holly se zklidnit během několika minut.

Mnoho předních útulků ve Velké Británii využívá TTouch ke snížení stresu z kotce, k zlepšení chování a zvýšení šancí na nalezení nového domova. Je také využíván u vodících psů, slídičů, závodních psů, pracujících psů, výstavních psů a samozřejmě rodinných mazlíčků.

Z originálu přeložila Marta Mannelova
kvalifikovaná Tellington TTouch trenérka
http://www.tilleyfarm.co.uk/TTDogs.shtml

Kam dál: 

Bázlivý pes – melancholik

Bázlivý pes – vrozená nedůvěra, malé zkušenosti

Naučená bezmoc

Poradna - Štěká, když je doma sám... Co s tím?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...