Jak poznat správného "klikaře"

Publikováno: 25.4.2015
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Kateřina Lerlová

Kateřina Lerlová: Clicker  používám tak, jak jsem to viděla na videích Mary Ray nebo Karen Pryor, a jak jsem si o tom přečetla u Susan Garrett,Nedávno si mi někdo stěžoval, že jsou na internetu k nalezení nepřeberné návody, jak začít cvičit s clickerem a jak ho používat, které si dokáží navzájem protiřečit natolik, že začátečník prakticky nemá šanci poznat, pro který se rozhodnout. Sama jsem odjakživa používala clicker tak, jak jsme to viděla na videích Mary Ray nebo Karen Pryor, a jak jsem si o tom přečetla u Susan Garrett, která hodně spolupracovala se zdrojem, tedy i Bobem Bailym, jedním z "trojice svatých clickařů". Nikdy jsem neměla nutkání na tom něco měnit nebo upravovat, protože jsem s touhle metodou měla vždycky uspokojivé výsledky. Ale jiní na tom tak nejsou, z nějakého mě neznámého důvodu pravidla klikání ohýbají a přetvářejí, takže se pak člověk může setkat s drobnými, téměř nevýznamnými odchylkami (zda pes po kliku může nebo nemůže přerušit cvik) až úplnými nesmysly (klikat za každý splněný povel, používat clicker místo povelu pro přivolání...). Za těch pět let, co jsem s clickerem začínala a skoro nikdo ho neznal, se velmi rozšířil nejen mezi komunitu pejskařů-sportovců, ale i běžných majitelů psů, a jak je jeho výhoda, že je logický a každý mu rozumí, tak je i jeho nevýhoda, že si každý myslí, že mu rozumí. Proto pro ty, kteří chtějí s clickerem začít a nejsou si jistí, podle kterého návodu postupovat, nebo s jakým trenérem spolupracovat, nabízím vám dvě jednoduchá pravidla, jak poznat "pravověrného" klikaře.

Pokud si najdete nějakého psovoda na internetu, který by vám byl ochotný poskytnout nějaké rady, prověřte ho následujícími otázkami:

"Musí pes dostat odměnu po každém kliku?"

Pokud odpoví, že ne, nebo jen ze začátku a pak je možné klikat bez pamlsků, takového trenéra nebrat, nepochopil klasické podmiňování a význam podmíněného reflexu, který má v CT svoje nezastupitelné místo. Je experimentálně změřeno, že akustické nebo optické impulzy (klik, záblesk světla) se v mozku zpracovávají po jiných drahách, než slovní pochvala, a působí i na centrum emocí, takže klik klasickým podmiňováním spojený s pamlskem ve psovi automaticky navozuje pozitivní pocity. Nepoužívání pamlsků tuhle reakci oslabí a pes sice bude rád (pochvalu má taky rád), ale nebude to nic extra. Správná odpověď by měla znít: Ano, a to i v případě, kdy se člověk "uklikne", tedy klikne za něco jiného, než chtěl/měl.

"Co je to shaping?"

Tady už se špatná odpověď hledá hůře, že trenér nerozumí operantnímu podmiňování bude jasné ve chvíli, kdy nebude schopný odpovědět vůbec. Shaping (tvarování, formování) je výuková metoda, kdy psovod nechává psa, aby mu zkoušel nabízet chování (v CT to je obecné označení pro cokoli, co pes udělá, ať už sednutí, mávnutí ocasem nebo jen přenesení váhy z jedné nohy na jinou), a kliká za všechno, co se blíží výslednému cviku, dokud se nedostanou ke cviku celému. Někteří to ovšem mohou mít naučené z knih, takže pokud už jste se s trenérem potkali osobně, požádejte ho, aby předvedl na svém psovi, jak nějaký cvik učí shapingem. Pokud se psovod nehýbe, neukazuje, nemává pamlsky, ale jen stojí, kliká, odměňuje a chválí, a pes sám pracuje (cvik se nemusí vždy podařit, důležité je, pokud pes vyvíjí nějakou cílevědomou činnost), pak je to dobrý trenér, se kterým stojí za to spolupracovat. Příklad "free shapingu", kde psovod skutečně nepomáhá psovi ani v začátcích cviku, je zde:


Ukázka s malou dopomocí (umístění pamlsku) mám na jednom ze svých videí s desetiletým psem:


Clicker training opravdu není moc obtížný, protože to je převážně pozitivní metoda, tak se pes většinou nedostane do útlumu, i když už jsem viděla pár psů se špatnými návyky, protože při klikání nebyla dodržována některá základní pravidla. Dobrými zdroji bývají anglické a americké stránky a videa, můžete zkusit navštívit nějaký CT seminář nebo se domluvit s někým, kdo kliká, a zdá se vám, že jeho pes má dobré výsledky. O clickeru by bylo možné toho napsat mnoho, ale sama mám zkušenost, že mnohem více se člověk naučí z praxe. K úspěchu vám pomůže dobrá představivost (musíte si vymyslet, za co budete psa při shapingu odměňovat a co budete ignorovat), mechanická zručnost (koordinace oko-ruka při přesném klikání), znalost reakcí, zkušeností a možností vašeho psa. Cvičení dělá mistra, tak se směle vrhněte do svého prvního cviku. Zájemci najdou v sekci Download krátkou prezentaci, kterou jsem si vytvořila jako osnovu k mému výkladu a předváděčkám na různých intenzivkách a seminářích. Není tam vše a je to ve formě poznámek spíše pro mě, ale třeba vám to nastíní směr, jaké informace si hledat.

Přeji hodně zábavy pro vás i psa při cvičení s clickerem. A pokud nechcete klikat, můžete psovi clicker za odměnu házet, jak říká táta (když jednou v celkem známém psím časopise četl frázi "odměňte psa clickerem") :-)

Kateřina Lerlová
http://katachyon.lerl.info

Kam dál: 

Co se dá s clickerem dělat - Shaping

FAQ'S CLICKER

Jak naklikat psa

Jak klikr trénink na svět přišel

Bull sporty

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...