Jak fotit psí sporty - II. Agility

Publikováno: 4.10.2014
Autor: Aneta Jungerová
Foto: Aneta Jungerová

Chcete-li se naučit fotit pohyb, je ideální vyrazit na psí závody. Každý z nás preferuje jiný psí sport, takže si nejspíš vyberete stejný nebo podobný tomu, který se svým psem cvičíte. Doporučuji vám zkusit si ale i něco jiného, protože každý sport se fotí trochu jinak... Dnes budu psát o svých zkušenostech z focení agility závodů.

Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová

Na focení agility mám ráda hlavně to, že si můžete zkoušet vyfotit psy všech výškových kategorií, protože agility se běhají ve třech kategoriích – small, medium a large. Psi všech tří kategorií běhají stejnou trasu, takže si jistě brzy pro focení najdete ideální místo, odkud se vám podaří zachytit co nejlepší záběry. Pro mne je to vždycky místo se sluníčkem v zádech, kde dobře vidím zejména na skokové překážky, tunel a případně i houpačku. Během závodu není na škodu místa, odkud fotíte, střídat. Prostředí na závodech moc neovlivníte, při focení tedy počítejte s lidmi za psem nebo vedle nich. Občas se nevyhnete ani useknutým nohám psovoda, které na fotografii nepůsobí moc dobře.


Na agility si rozhodně nezapomeňte vzít deku, na kterou si sednete, protože určitě budete sedět na zemi. Kolem placu, kde se běhá, je většinou natažená páska – bohužel přesně v úrovni, ze které chcete fotit – pokud tedy chcete mít psa vyfoceného z úrovně jeho očí, budete muset jít níž, a ještě níž pak u malých psů.

Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová - skok

Na agility se určitě hodí teleobjektiv, tedy objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Můžete si vyzkoušet vyzkoušet jak režim předostření, tak průběžné zaostřování.
Slalom můžete fotografovat jak zboku, tak zepředu. Pozice, kdy máte slalom přímo před sebou, je ale mnohem obtížnější, protože zaostřit na psa, který probíhá mezi tyčkami, chce hodně zručnosti a rychlý objektiv. Vyřešit to můžete tak, že si zaostříte na tyčku a čekáte, až bude pes probíhat před ní. Pomůže také vyšší clona, která zvýší hloubku ostrosti, ale na to potřebujete dobré světelné podmínky, nejlépe sluníčko. Nejdůležitější ale je mít vždy ostré oči.

Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová - slalom Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová - slalom

U tunelu je kamenem úrazu, že nevidíte psa, ten většinou vyběhne tak rychle, že fotoaparát nestihne zaostřit. Proto využijte předostření (na fotoaparátu one shot nebo af-s), zaostřete na okraj tunelu, namáčkněte spoušť do poloviny a čekejte, až bude pes z tunelu vybíhat. S namáčknutou spouští můžete namířit na tunel tak, abyste měli i dobrou kompozici fotky (bude předostřeno stále na kraj tunelu). Foťte sekvenčně.

Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová - tunel

Skoky přes překážky se opět dají fotit dvěma způsoby. Můžete „jet se psem“, to znamená, že budete mít psa pořád v hledáčku a budete ho fotit nad překážkou. Tento způsob volte jen tehdy, pokud ve chvíli, kdy pes běží, není před objektivem žádná překážka – objektiv totiž automaticky přeostřuje na překážku a v té rychlosti pak nemusí stihnout zaostřit zpátky na psa. Jako další se znovu nabízí volba předostření (one shot, af-s), kdy si předostříte na překážku, máte spoušť stále namáčknutou do poloviny a čekáte, až bude pes nad překážkou. I v tomto případě se vyplatí mít navolené sekvenční snímání – a fotit už když je pes před překážkou.

Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová - skok přes překážku Jak fotit psí sporty - Agility - Aneta Jungerová - skok přes překážku

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jak fotit psí sporty - I. Obrany

Jak fotit - Základy fotografování psů

Probíhající sbírky