Jak fotit psí sporty - I. Obrany

Publikováno: 7.9.2014
Autor: Aneta Jungerová
Foto: Aneta Jungerová

V dnešním díle se zaměříme na to, jakým způsobem vyfotit různé psí sporty, konkrétně obrany.


Obrany ve sportovní kynologii

Pokud chodíte se svým psem na cvičák, pohybujete se v prostředí figurantů, rukávů a akčních psů. Na obranách miluji to, že jsou psům vidět zuby. Fotce to dodává jistou dynamičnost a atraktivitu. Spousta majitelů by chtěla mít alespoň pár pěkných fotek svých psů z obran. Problémem často bývá, že psi jsou velmi rychlí, mnohdy je „útok“ psa na figuranta nepředvídatelný, a my to prostě nestihneme – máme useknutou část psa, zaostřeno jinam nebo je fotka rozmazaná. Začneme tedy nastavením fotoaparátu.

Jak fotit psí sporty - Obrany - foťte na prioritu času.

Nastavení

Pokud si ještě moc nevěříte nebo je proměnlivé počasí, foťte na prioritu času. Priorita času bývá na fotoaparátech značená písmenkem „S“ nebo také „Tv“. U priority času si nastavte čas, na který budete fotit, a ISO. Clona se dopočítá sama v závislosti na světelných podmínkách. Pokud v hledáčku bliká nejnižší clonové číslo, znamená to, že fotografie je příliš podexponovaná (tmavá). Fotoaparát by rád nastavil ještě nižší clonu, ale nemůže. V tom případě byste měli prodloužit čas nebo zvýšit ISO. Já osobně bych obrany fotila na čas 1/1000 (min. 1/800), clonu, pokud si ji nastavujeme sami (fotíme na manuál), bych dala o 2–3 stupně vyšší, než je naše minimální clona na objektivu, a ISO podle světelných podmínek. Nejnižší ISO je samozřejmě ideální.

Jak fotit psí sporty  Obrany - na co se zaměřit

Na co se zaměřit?

U obran bývá obecně oříšek, zda fotit jen psa, nebo do záběru přidat i psovoda. Vše záleží na dané situaci, a na tom, co pes zrovna dělá. Při revírech bych se zaměřila přímo na hlavu psa. Fotila bych na výšku (není pravidlem), aby bylo vidět, že jde o vyštěkávání v revíru, a byla vidět také maketa, popřípadě část figuranta a rukávu. Poutavé fotografie z vyštěkání bývají ty, na kterých má pes otevřenou tlamu a jsou mu vidět zuby. Pokud kolem lítají ještě sliny, tím lépe. Při fotografování „pouštěček“ (pes po povelu běží na volno na figuranta, skáče na něj a zakusuje se mu do rukávu), které jsou asi nejatraktivnější, mířím objektivem buď na figuranta –musím ale správně odhadnout dobu, kdy pes doběhne a skočí, abych ho zachytila celého nejlépe v letu – nebo po celou dobu mířím objektivem na psa. Určitě je to o praxi, proto je důležité si obě možnosti vyzkoušet, a fotit a fotit. Neskláním objektiv do té doby, dokud majitel psa neodvolá. Figurant kolikrát se psem točí kolem dokola, pes občas mine rukáv, neudrží se a letí pryč. Takové fotky jsou pak velmi atraktivní.
Pěkné fotografie mohou vzniknout také z vydráždění psa figurantem. Obzvlášť když máte opravdu zuřivého psa a odvážného figuranta. Při takových scénách je možnost zaměřit se na detail psa, ale vyžaduje to alespoň trochu praxe – odhadnout pohyb psa je skoro nemožné – stává se, že sice fotíte psa, ale i s jeho pánem, který ho drží na vodítku.

Na závěr

Pokud jste nikdy obrany nefotili, zeptejte se vždy figuranta, kam se můžete posadit, abyste měli dobrý záběr, a přitom nerušili psa při práci. Vyzkoušejte si i jiné úhly focení, zapojte fantazii. Velmi zajímavé jsou také fotografie psů s jejich majiteli, když je chválí za dobře odvedenou práci – na takových fotkách je často zachycen krásný vztah pána a jeho psa.

Aneta Jungerová
fotografka zvířat
www.Aneta-foto.com

Článek vyšel v časopisu č. 7-8/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jak fotit - Základy fotografování psů

Na koni i se psem

19 vět, které nechcete slyšet od žádného pejskaře

99 myšlenek psa, než vás ráno vytáhne ven

REKORD: 330 PSŮ BULL PLEMEN V PRAZE!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...