Antikoncepce pro psy a kočky

Publikováno: 12.9.2014
Autor: MVDr. Klára Egerová, Kateřina Kašparová
Foto: Aneta Jungerová, Táňa Kottová

Antikoncepce-pro-psyHárající fena vždy znamená větší či menší problém pro svého majitele – už třeba jen kvůli tomu, že musí dávat větší pozor při venčení, aby nepřišla do kontaktu s cizím psem a nedošlo k nežádoucímu nakrytí. Komplikovanější je i účast na akcích s větším počtem psů – ať už jsou to cvičáky, soutěže, výstavy, nebo třeba pobyt na letním táboře (o těchto problémech jsme psali v č. 3/2013). U koček v bytě se problém oddělení od kocourů řeší snadněji, horší je to s venkovními zvířaty. Někteří majitelé fen a koček se proto rozhodnou pro antikoncepci – co všechno to pro zvíře obnáší, na to jsme se zeptali veterinářky MVDr. Egerové.

Paní doktorko, je pro kočky a fenky antikoncepce vůbec vhodná?

Antikoncepce pro feny a kočky skutečně existuje. Jedná se konkrétně o léky zabraňující nástupu říje (hárání u fen a mrouskání u koček), následkem čehož nemůže dojít ani k oplodnění. Zabránění říje má výrazný vliv na dlouhodobý zdravotní stav zvířete (pod vlivem opakujících se říjí nenásledovaných březostí vznikají problémy, jako je zánět dělohy nebo nádory mléčné žlázy), proto říkám, že je lepší antikoncepci NEDÁVAT a raději feny a kočky kastrovat.

Jaké tedy hrozí zdravotní následky?

I ženy při jejím užívání týden vynechají – nemůže mít antikoncepce při dlouhodobém podávání fatálnídopad na zdraví zvířete?

Ano, antikoncepce má při dlouhodobém podávání velice často negativní vliv na zdravotní stav. U fen a koček, kterým se antikoncepce opakovaně aplikovala, se často vyvíjí tzv. pyometra, tedy hnisavý zánět dělohy, což je akutní, život ohrožující stav. Umělým prodlužováním progesteronové fáze cyklu, což se právě při antikoncepci děje, může rovněž docházet i k podpoře tvorby nádorů mléčné žlázy a intoleranci glukózy, která může vést až k diabetu.

Má to také vliv na psychiku zvířete?

Přece jenom je to také zásah do přirozeného života, může to fena/kočka vnímat? Mění se nějak její chování? 

Musíme si uvědomit, že fena hárá jen dvakrát ročně (některá plemena dokonce jednou), v ostatních měsících se její pohlavní orgány nacházejí v klidovém stavu. Antikoncepce způsobí, že se v klidovém stavu nacházejí po celou dobu a fena je psychicky (i fyzicky) stejná jako v době, kdy zrovna hárat nemá, nic zvláštního se s ní neděje.

Kdy je tedy vhodné antikoncepci samici podávat, aby splnila svůj účel?

Jak se vůbec podává – je to jako u žen? Každý den pilulka?

Antikoncepční přípravky pro zvířata jsou výhradně v injekční formě, podávají se v několikaměsíčních intervalech a je třeba velmi pečlivě načasovat první podání. Majitel by měl mít přesný přehled o fázi pohlavního cyklu zvířete, protože podání antikoncepce v nesprávné fázi zvyšuje riziko komplikací. Zejména varuji před záměrným zkreslováním informací podávaných veterináři, „aby tu injekci ještě píchnul, i když už je trošinku pozdě“!

Co byste doporučila jako další možnost kromě antikoncepce?

Existují různé spreje – aby fena psovi nevoněla, když hárá – máte s tím zkušenost? Fungují?

Nejvhodnější, nejúčinnější a z hlediska zdraví feny nebo kočky nejvýhodnější metodou zabránění nechtěnému nakrytí je kastrace. Jakýkoliv jiný způsob lze doporučit jen krátkodobě u zvířat chovných, u kterých se s mláďaty do budoucna počítá. Kastrace provedená v mladém věku zabrání všem nežádoucím vlivům opakovaných říjí na organismus a sama o sobě nemá žádné nežádoucí zdravotní následky, výjimkou jsou občasné inkontinence u velkých fen, ty se ovšem dají řešit hormonální substitucí.

Antikoncepce-pro-psy

Existuje i antikoncepce pro psy-samce?

Ano, u psů se používají podkožní implantáty blokující tvorbu testosteronu. Tento přípravek má na psa stejný účinek jako kastrace, ale jen po dobu šesti měsíců, pak dojde k návratu všech jeho funkcí do původního stavu. Na rozdíl od antikoncepčních injekcí pro feny nebyly u implantátu pro psy zjištěny nežádoucí účinky na zdravotní stav.

Doporučila byste vy osobně jako veterinářka svým klientům antikoncepci? V jakém případě?

Snad v jediném případě jsem ochotna antikoncepci pro feny nebo kočky doporučit a aplikovat, a to v případě samice, se kterou se počítá do chovu, ale ještě nesplnila podmínky chovnosti – tedy pro oddálení říje na dobu, než bude moci mít plánovaný vrh. Rozhodně rozmlouvám svým klientům používání antikoncepce dlouhodobě, namísto kastrace.

Proč podle vás lidé volí antikoncepci? Je to kvůli pohodlnosti?

V současné době už je osvěta mezi chovatelskou veřejností na takové úrovni, že dotazů na antikoncepci ubývá. Chovatelé chtějí regulovat reprodukční potenciál svých zvířat, ale častěji už přicházejí rovnou na konzultaci ohledně kastrace. A to není pohodlnost, to je zodpovědnost. Feny a kočky jsou druhy s typem pohlavního cyklu, u kterého příroda nepředpokládala, že by po každé říji nezabřezly (fena hárá s nízkou frekvencí, ale poměrně dlouhou dobu, plodné období trvá až týden i déle, kočka má tzv. provokovanou ovulaci, což znamená, že ovuluje bezprostředně po nakrytí kocourem). To až s nástupem naší péče dochází k tomu, že říje probíhají „naprázdno“. Organismus fen a koček se s tím ale neumí dlouhodobě srovnat.

Měla jste v praxi už zvíře, které mělo po antikoncepci problémy? A jak jste je řešila?

V klinické praxi se těžko přesně určuje, jestli problémy souvisí s užíváním antikoncepce, protože se velmi často objevují se zpožděním, a to i několika let. Některé vědecké studie však prokazují, že u zvířat, u kterých se používala antikoncepce, jsou komplikace na pohlavních orgánech častější. Musíme ale vycházet z toho, že každá fena nebo kočka, která nemá opakovaně (nejméně jednou za čtyři roky) vrh mláďat, je už sama o sobě predisponovaná ke vzniku zánětu dělohy nebo nádorů mléčné žlázy. Zejména u koček bych chtěla ještě jednou zdůraznit přínos kastrace, protože zánět dělohy u kočky nemívá vždy tak typické projevy jako u fen (nechutenství spojené s nápadně nadměrným příjmem tekutin), které by majitele se zvířetem přivedly na veterinu včas; často taková kočka přijde až v posledním stadiu nemoci, kdy už jí jde o život. Vzhledem k tomu, že jediným možným řešením pokročilé pyometry je okamžitý chirurgický zákrok, má zvíře ve velmi špatném zdravotním stavu podstatně horší šanci na přežití.

 
MVDr. Klára Egerová
Promovala na VFU v roce 2004. Od roku 2006 provozuje v Brně soukromou praxi pro malá zvířata, věnuje se všeobecné medicíně psů, koček a drobných savců. Kontakt: www.vet.cz

.

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Nebezpečí jménem Parvoviróza

Preventivní prohlídky u starých pacientů

Pozor na zmije!

Anální žlázky

Stafylokok

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...