Fenka z útulku dostala šanci a sbírá v agility jednu cenu za druhou

Publikováno: 16.9.2021
Autor: Gabriela Zvonková
Foto: -

Denisa tehdy pomáhala organizaci Home4Pets s adopcemi psů – psala inzeráty a komunikovala se zájemci. Když se jí do ruky dostaly fotky Bábovky, místo vytvoření inzerátu se rozhodla pro ni do útulku zajet. „Když jsem viděla první fotku, tak jsem si řekla – tenhle pes musí být můj, ten už nikam nepůjde. Pravdou je, že se ke mně dostaly informace, že je agresivnější, že je svéhlavá, že to není pohodové štěňátko, že je pěkně tvrdohlavá. Dokonce, protože už jsem s prvním pejskem zkoušela agility, že to vůbec nebude pejsek na agility, že žádný sporty jí nezajímají. Přesto mi tak učarovala, že to byla láska na první pohled,“ popisuje Denisa.

Šampionkou díky náhodě

Bábovka do rodiny (tehdy jen s jedním psem) okamžitě zapadla. Že Denisu s manželem přijala za své, dala najevo už v den, kdy si pro ni do útulku přijeli. Sama naskočila do auta a čekala, až si ji odvezou domů. A v případě sportů ukázala nevídaný potenciál. „Já už jsem zkoušela agility s prvním pejskem, to bylo takové vtipné hopsání a jenom ze srandy jsem ji vzala na první trénink, protože jsem se chtěla pochlubit novým psem a trenérka tenkrát říkala – hele, ta bude výborná, pojď ji zkusit. A ona opravdu jako kdyby to znala, tak okamžitě proběhla tunel, běhala přes překážky, takže pak jsme se dohodly, že to s ní vyzkoušíme a fungovalo to,“ vzpomíná majitelka Bábovky a v současné době i dalších 3 psů.

Bábovčina sportovní kariéra byla rychlá a tak trochu krkolomná. Svou fyziologií příliš neodpovídá nárokům na psí sportovce úspěšné v agility, takže nastaly potíže se shazováním latěk a rychlostí. „Bábovka, ač je velký pes, běhá v nejnižší kategorii, takže na jednu stranu má výhodu velikosti, na druhou stranu u některých překážek je to i hendikep. Nicméně je strašně šikovná a je to srdcař, který pro mě udělá úplně všechno, tak se povedlo a v ČR v týmech jsme se podívali i na stupně nejvyšší,“ vypráví Denisa a na důkaz ukazuje desítky trofejí, které Bábovka nasbírala.

Důchod v nedohlednu

Krémová kříženka z útulku oslavila 10 let, přesto se ještě na psí důchod necítí. „Štěňátko si usměrňuje, protože už je to stará paní a na ty štěněcí hry občas nemá náladu. Na druhou stranu, když ji to popadne, tak tady spolu řádí jako šílení vždycky dohromady,“ popisuje Bábovčina majitelka. I jí ale udělal koronavirus čáru přes rozpočet. „Ač jsem si to předtím neuvědomovala, tak tím, jak jsme najednou seděly doma, bylo vidět, že jí ta pauza nesvědčí a opravdu mi stárne před očima. Na druhou stranu teď, když jsme se mohly zase vrátit na parkour, tak ožila, a dokonce se povedlo, ač jsem chtěla končit kariéru, že jsme se znovu kvalifikovaly na mistrovství republiky. Takže doufám, že ještě chvíli budeme pokračovat,“ usmívá se Denisa.

A co by doporučila lidem, kteří váhají nad adopcí psa z útulku? „Nebát se toho a vybrat si ten správný útulek. Třeba v Home4Pets se snažíme ke každému potenciálnímu zájemci vybrat vhodného psa. Není to tak, že si někdo vybere podle fotky a my mu ho předáme. Vždy je potřeba ptát se na povahu, zjišťovat, vědět, co s tím pejskem chci dělat a podle toho si vybrat to správné plemeno nebo toho správného křížence. Ale vzhledem k tomu, že tohle už je můj ‚xtý‘ kříženec, tak já můžu jen doporučit.“

Další články najdete zde: 

 

Kam dál: 

Zvíře není dětská hračka, zapomínají rodiče. Jak předcházet krizovým situacím?

Kočka na vodítku: Jdeme na procházku

Interaktivní hračky pro psy

Hersenwerk v přírodě

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...