Jak ulehčit psovi či kočce příchod do nového domova

Publikováno: 13.10.2022
Autor: Barbora Morávková
Foto: Archiv Prima mazlíček

Pořízení nového čtyřnohého kamaráda je velkou událostí pro celou rodinu. Zatímco my lidé se na zvířecí přírůstky nemůžeme dočkat a jsme z jejich příchodu nadšení, zvířata tuto změnu tak lehce nenesou. Víte, jak jim můžete jednoduchými kroky zpříjemnit zvykání si u vás? První dny jsou totiž nejdůležitější.

První dny v novém domově jsou pro váš budoucí vztah se štěnětem nebo kotětem (ale i s dospělými jedinci) velmi důležité, je nutné jim věnovat dostatek času, péče a pozornosti. Například není dobré náhle měnit krmivo, na které byli zvyklí u chovatele či v útulku. Pejskům můžete také pomoci, když jim z předchozího domova přivezete hračku, která „voní“ původní smečkou.

Mateřská dovolená se štěnětem

Mnozí zkušení chovatelé doporučují, aby po příchodu štěněte do nového domova zůstal jeden z dospěláků 1–2 týdny doma a plně se mu věnoval. Pokud štěněti budete stále k dispozici, snáze tak zaženete jeho stesk po předchozí smečce, navážete spolu pouto a během této doby u něj můžete upevnit hygienické návyky a začít s tréninkem základní poslušnosti

Příchod kočičky

Většina koček je v novém prostředí velmi nejistá. Kočky, častěji než psi, mohou trpět stresem ze změny prostředí. Je nutné dát jim čas, aby si na novu domácnost zvykly a pořádně ji prozkoumaly. Nové kočičce zpočátku vyhraďte klidnější místnost v domě či bytě, kde bude mít dostatek úkrytů. Postavte přepravku do místnosti a nechte kočičku volně vyjít, pokud se ukrývá pod nábytkem, násilím ji nevytahujte.

Každá kočka k seznámení s novým domovem a jeho obyvateli potřebuje jiný čas. Některá může po příchodu do vaší domácnosti v přepravce bydlet i několik dnů. Některé zase suverénně vykráčí z přepravky s výrazem: „A teď mi, mí noví otroci, služte!“ Dobrá ráda zní – kočičku do ničeho nenuťte, berte ji takovou, jaké je, každá je prostě originál.

Přípravky usnadňující přivykání na nový domov

V článku Jak zklidnit psa nebo kočku na cestách jsme zmínili různé druhy přípravků ke snížení stresu. K domácímu použití, tedy k našemu účelu, nejlépe poslouží uklidňující elektrické difuzéry, které zvířata zklidní. Buď působením přírodních extraktů, nebo zvířecích feromonů. Je také možno aplikovat spreje s těmito látkami na místa, kde se zvířata zdržují.

Štěně či kotě je prostě zvířecí miminko, je potřeba mu dát čas, aby si na novou domácnost a rodinu zvyklo a mohli jste se radovat ze společného soužití.

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Jaké hlavní změny přináší novela veterinárního zákona?

Narušené mateřské chování

Plán štěňátka: Život poté...

Plán štěňátka: 9. - 12. týden – Učím se o světě – bezpečně!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...