Dovolená se psem: Jak na to, aby byla bezpečná pro všechny zúčastněné?
Letní sezóna dovolených ještě pořádně nezačala, ale se ztrátami a útěky psů už se roztrhl pytel. Cesta mnohdy přes celou republiku (nebo i mimo ni), cizí prostředí, vytržení ze známých stereotypů, nové podněty i možné stresory… to vše výrazně zvyšuje riziko, že se pes zaběhne. A bohužel, ne každý útěk má happyend a šťastné shledání. Jak se na dovolenou se psem připravit tak, abyste se z ní vrátili odpočatí a hlavně všichni, živí a zdraví?
Bez označení ani na rychlé vyčurání!
Telefonní číslo na známce, vyšité na obojku nebo na postroji je naprostý základ. Pes ho má mít vždy a za všech okolností, pokud zrovna není uvnitř domu nebo na zahradě, ze které určitě nemůže utéct či omylem proběhnout brankou. Pokud jede na dovolenou, tedy do neznámého prostředí, platí to dvojnásob. Nepodceňujte ani rychlé ranní či večerní venčení a ujistěte se, že se vám v případě útěku psa nálezci hned dovolají! Pokud jedete do zahraničí, doporučuji opatřit psa číslem i s národní předvolbou.
Umí přijít na přivolání? Určitě?
V cizím prostředí a s novými vzruchy najednou nemusí být přivolání psa tak spolehlivé, jako na známé louce nebo v parku. Může se setkat s pachy nebo zvěří, které do té doby neznal, a rozhodnout se, že dá jejich prozkoumání přednost před nudným příchodem k páníčkovi. V prostředí, kde nikdy nebyl, pak už ale nemusí trefit zpět tam, kde jste ubytovaní. Zvažte proto používání vodítka častěji, než jste zvyklí – skvělé je třeba to stopovací, které má 10 i více metrů a zajistí tak psovi dostatek pohybu. Zároveň ho ale zabezpečí před útěkem.
Pokud máte lekavé nebo nedávno osvojené psy, nepodceňujte jejich zabezpečení proti útěku. Nejlepší je mít psa připnutého jak na obojku, tak na postroji – pro případ, že by se z jednoho vyvlékl nebo například selhala karabina nebo ruplo vodítko. Stejně tak si dobře rozmyslete, zda je opravdu nutné brát psa s sebou na festival, hlučnou oslavu nebo jiné akce, kde bude mnoho cizích lidí. I jinak hodný a klidný pes se v takovém prostředí může snadno vylekat a utéct.
Jak bezpečná je chalupa nebo hotel, kde budete ubytovaní?
Dopředu si zjistěte, jaké možnosti zabezpečení psa nabízí ubytování, kam se chystáte. Je tam oplocená zahrada? Jak důkladně? Není možnost útěku psa z terasy či balkonu, nemůže se stát, že ho například někdo omylem vypustí ze dveří apartmánu? Kdo je připraven, není zaskočen.
Pár kontaktů v telefonu navíc to jistí
Pro případ, že by došlo na nejhorší, si ještě před odjezdem uložte do telefonu několik kontaktů: nejbližší veterinu, nejbližší veterinární pohotovost, kde v případě nutnosti ošetří psa i v noci nebo o víkendu, místní policii a ideálně i pár kamarádů či známých, kteří budou moct v případě nutnosti vyrazit na pomoc s pátráním. Sháněním těchto kontaktů ve chvíli, kdy už je pes neznámo kde, ztratíte cenný čas, který jste mohli věnovat hledání.
Závěrem: Myslete na to, že dovolená má být odpočinkem, nabitím energie a příjemným společně stráveným časem. Pokud se pes bojí výšek, nenuťte ho škrábat se do skal. Pokud se mu obtížně zvládají horka, nenuťte ho být s vámi celé dny u vody na rozpáleném písku. Zvládá pes špatně cestování? Přizpůsobte mu délku jízdy autem tak, aby to zvládnul. Berte na své miláčky zvýšené ohledy, hlídejte si je a snažte se, aby i pro ně byla dovolená relaxem, nikoli stresem.