Dogdancing - jak si neužírat nervy

Publikováno: 26.11.2019
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Archiv Kateřina Lerlová
Kostým jsem si vyžehlila, rekvizity zabalila, zatímco pes klidně leží, mně se vlasy hrůzou ježí, zítra máme předvést všem, jak tancovat dovedem.
Srdce mám až v žaludku, ach, už se to blíží, srdce mám až v žaludku, nohy se mi kříží.
Proč si nevzít příklad z Waye, když mám nervy, on si hraje, já chci brečet, on chce ječet, vrásky si s tím nedělá, když on ne, tak proč mám já?

Tuto báseň jsem chtěla dát jako úvod do článku o nervozitě a jak na ni, protože jsem podobnou četla na anglické konferenci a moc se mi líbila. Hlavně proto, že vyznívala pozitivně a byla mnohem lépe napsaná, což ale KaTachyon nezvládá :-).

S nervozitou na závodech bojuji od svého prvního startu v zimě 1998. Každý, kdo trpí stejným problémem, mi jistě dá za pravdu, že nervozita negativně ovlivňuje jeho výkon i výkon jeho psa, ať už se jedná o dogdancing nebo agility. Udělá se vám špatně, svírají se vám útroby, nemůžete jíst, klepete se, máte napjaté svaly.

Psi dokáží vnímat náladu svého psovoda a ty citlivější může dokonce ovlivnit natolik, že se stáhnou do sebe a nechtějí pracovat, když se jejich psovod cítí a chová tak podivně. Další zákeřnost nervozity spočívá v tom, že se jí člověk dokáže jen velmi špatně zbavit. Naštěstí ji může s trochou snahy potlačit na takovou úroveň, aby byla snesitelná a nebránila vám ve špičkovém výkonu.

Jste svým největším nepřítelem

Sami sobě můžete být příčinou pořádného stresu, a to když se na závody pečlivě nepřipravíte. Nemluvím jen o poctivém tréninku, který je také důležitý, ale především o okolnostech, které vám můžou uškodit přímo na závodech a to zbytečně.

Pečlivě si zkontrolujte věci, které na závody potřebujete, udělejte si seznam a zabalte se včas. Ujistěte se, že máte: očkovák, výkonnostní průkaz, psa, všechny obojky, všechna vodítka, správné hračky, dost pamlsků, všechny klece, popis cesty, jak se na závody dostanete, kostým, rekvizity, hudbu... Vyražte dost včas, abyste mohli zaparkovat, kde potřebujete a aby si pes mohl odpočinout. Pokud na závody dorazíte bez pamlsků, které pak můžete někde koupit, ještě to jde, ale jakmile dorazíte bez hudby nebo rekvizit, tep vám vylétne do závratných výšin.

Zvyk je železná košile

Stejně jako psi, i my máme rádi své rituály, které nás uklidňují. Pokud si dokážete zažít určité zvyky, kterých se budete držet, snáze budete zvládat napjatou závodní atmosféru. Mohou to být třeba činnosti, které pravidelně provádíte před startem - dlouhá procházka, krátký trénink, odříkání mantry nebo pokřižování se. Dejte si ale pozor - jakmile z nějakého důvodu své rituály neplánovaně změníte - jdete na start například dříve, než jste očekávali a nestihli jste se kvůli tomu rozběhat, může vás to velmi vyvést z rovnováhy. Proto platí, že uspěchané starty nejsou nikdy šťastné.

Uvolněte se, prosím

Když jste nervózní, jste napjatí. Protože psi velmi dobře "čtou" pohyby našeho těla, jsme pro ně najednou hrozně podezřelí. Navíc mají někteří lidé problém s hlasem, přeskakuje jim, nebo je jinak položený. Jak byste vnímali povely, kdyby najednou byly písklavé nebo příliš hlasité? Psi jsou z toho zmatení. Ideální je umět se rozpohybovat, rozběhat a rozmluvit. Já mám ráda citáty z knih nebo filmů, které mně pobaví nebo povzbudí. Ještě lepší je zpěv nebo tanec. Na dogdancingu máte skvělou příležitost tančit v zákulisí na hudbu někoho jiného. 

Další tipy

Nuťte se jíst, alespoň trochu. Při fyzickém a psychickém napětí potřebuje vaše tělo odněkud brát sílu. Mějte vždy po ruce tabulku čokolády a slazený čaj - cukry vám dodají krátkodobou energii a endorfiny vás uklidní. Žvýkejte mentolové žvýkačky nebo cucejte mentolové bonbóny. Při stresu se ve vašem dechu uvolňují látky, které pes pozná, a pokud má předchozí zkušenost, že ve stresu jednáte neadekvátně, například na jeho chyby, které zaviníte sami, začne se pro jistotu bát vašeho chování dopředu. Mentol to trochu překryje. Ne úplně, bohužel, a hlavně vaši nervozitu vycítí spolehlivě i jinými způsoby.

Luke Skywalker

Se stresem je malá zrada. Když jsem se naučila, jak ho potlačit a úspěšně tak dokázala i závodit, zjistila jsem, že to najednou nefunguje. Přesvědčila jsem se, že o nic nejde, ale pak mi skutečně o nic nešlo, Way dělal chyby a běhání mně nebavilo. Pokud závody jsou o ničem, tak na ně ani nemusím jezdit.

Tak to není. Na závodech se má člověk snažit předvést svůj nejlepší výkon a, pokud to je možné, vyhrát. Stres není jen negativní, ale i pozitivní. Zlepšuje krátkodobě paměť, vyplavuje do těla adrenalin, aktivuje naše fyzické síly. Proto má mnoho lidí rádo adrenalinové sporty. Uřídit půl minutový sled překážek s ječícím magorem je náročné, tím pádem stresující.

V Clean Runu jsem našla stres přirovnaný k Síle ve Star Wars. Negativní stres, který nás svazuje, je jako temná strana Síly. My se máme pokusit být Lukem Skywalkerem a používat tu světlou. Nenechte se stresem ovládnout, ale dovolte mu, aby vás nadopoval k co nejlepšímu výkonu ;) 

Kam dál: 

Dogdancing - sestavy a pamlsky

Dogdancing - O povelech a ukazování

Příprava na dogdancingové zkoušky: tipy a triky

Heroparkur - ideální sport pro posílení sebedůvěry psa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...