Jaké pozitivní efekty mají na děti domácí mazlíčci?

Publikováno: 10.6.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Mít v domácnosti domácího mazlíčka ji dělá tak nějak kompletní. Podle některých studií mají navíc chlupáči bez ohledu na to, jestli je to pes, kočka, nebo hlodavec, pozitivní vliv na její členy, včetně dětí. Jak přesně působí domácí mazlíci na ratolesti?

Když jsem byla dítě, náš pes mi změnil život. Naučil mě celoživotní lásce k živým tvorům, ale také zodpovědnosti, trpělivosti a péči o druhé. Podle zjištění vědců tím ale výhody, které má život s chlupáčem směrem k dětem, rozhodně nekončí.

Podle zjištění četných studií má přítomnost domácího zvířátka kladný vliv i na samotný vývoj dítěte. Může mu pomoci zvládat některé obtížné nebo stresové situace, které by jinak překonávalo s překážkami. Může jít například o nesoustředěnost na určitou činnost. Přítomnost pesana po mém boku mi jako malé dodávala pocit bezpečí a jistoty, a tedy určitého klidu v duši. Dítě potřebuje parťáka a domácí mazlíček je pro to jako stvořený.

Je zde ještě další rozměr. Děti mají fantazii, kterou dále rozvíjí v kreativitu. Malý živý tvor v nich tuto dovednost může posilovat. Děti jsou nadšené barvami, tvary, zvuky, pohyby. Umí se nadchnout pro krásu přírody. Inspiruje je to. A rozvíjí to jejich vnímavost. Pamatuji si, s jakým okouzlením jsem pozorovala, jak nám roste naše první štěndo. Se stejnou fascinací jsem o pár let později pozorovala mláďata dvou džungarských křečků. A ještě o pár let později koťátka modrého briťáka. Od té doby prošlo naší rodinou několik generací pesanů, kočišťat i hlodavčíků. Každý na mě zanechal svou stopu. Od té doby, co jsem se naučila číst, chtěla jsem se o každém druhu a plemeni dozvídat více z knížek. Zejména díky psímu chlupáčovi jsem měla i dostatek zdravého pohybu venku. Snila jsem, že jednou budu mít malou zoo a vystuduju veterinu.

Patřím tedy k těm, kteří věří, že vzájemná interakce mezi dítětem a zvířecím parťákem má pozitivní vliv na rozvoj socio-emočních i kognitivních schopností. Děti vyrůstající se psem jsou také soběstačnější a mají zdravou sebedůvěru. Jsou prý také méně náladové a méně se u nich objevují poruchy učení. Je dokázáno, že například přítomnost psa pomáhá dětem se lépe soustředit na čtení a rozvíjet tak u nich čtenářskou gramotnost (více o tomto tématu si můžete přečíst v samostatném článku). Nedávno publikovaná studie vědců z výzkumné instituce RAND toto potvrzuje a shrnuje vedle přínosů v oblasti psychického zdraví a rozvoje také další pozitivní efekty jako silnější imunitu nebo menší pravděpodobnost alergií u dětí vyrůstajících s nějakým domácím mazlíčkem.

Psycholožka Elizabeth Anderson, která před deseti lety napsala knížku "Silné pouto mezi člověkem a zvířaty" (v orig. “The Powerful Bond Between People and Pets”), tvrdí, že výsledkem celé alchymie, ke které dochází mezi zvířaty a dětmi, je kouzlo s léčivou silou. Nejen proto se chlupáči čím dál častěji využívají v nejrůznějších terapeutických metodách zaměřených nejen na děti, ale i na dospělé. Není divu. Kdo by si nepamatoval na situaci, když na něj jako na špunta padly chmury a chtěl se pomazlit. Když byl někde kolem můj psí chlupáč, kterého jsem mohla obejmout, bylo rázem po všech bolestech světa. A funguje to dodnes :)

A jaká je vaše první zkušenost s domácími mazlíčky? Měli jste je už jako děti, nebo jste si je pořídili až v dospělosti?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

 

Kam dál: 

Jak asistenční psi pomáhají dětem číst

Malé velké lásky: Jaké výhody má pořízení malého plemene?

Zero Waste se psem

Svět domácích mazlíčků jako výdělečný byznys

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...