Malé velké lásky: Jaké výhody má pořízení malého plemene?

Publikováno: 24.3.2018
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Malí velikostí, ale velcí srdcem. Malá psí plemena mohou být skvělými společníky nejen pro chovatele začátečníky, ale také pro pokročilejší pejskaře, kteří chtějí změnu. Navíc jsou velké osobnosti, milují společnost lidí (už ne tolik dětí), jsou kontaktní a skvělý seznamovací prostředek. Pokud trávíte hodně času v práci, s malým psíkem nepřijdete o pravidelnou dávku čerstvého vzduchu a nebudete se trápit výčitkami, že jste svému psovi nedali vše, co potřebuje, když s ním neuběhnete alespoň deset kilometrů denně. Malí psíci ovšem mají i další výhody.

Utratíte mnohem méně peněz za krmení

Malá plemena mají specifické nároky na péčivýživu. I tak je ale další výhoda na první pohled jasná. Malinkatý psík, jako je čivava nebo jorkšírský teriér, toho nespořádají tolik, co labradorský retrívr. A že ten má nějaký apetit. Pokud hledáte “low-cost” psíka, s malým plemenem určitě měsíčně výrazně ulevíte vaší peněžence. Ale zase si nemyslete, že to bude úplně zadarmo! I tito pejsci potřebují kvůli jejich specifické anatomii (krátký trávící trakt a rychlé zažívání) stejně jako velcí psi kvalitní krmivo. Přesto měsíční náklady za krmení vyjdou minimálně o několik set korun levněji.

Snadněji skloubíte vaši práci s péčí o psa

Už dávno neplatí, že pes je jen pracovní zvíře, které patří maximálně na zahradu. Je to také nejlepší přítel člověka. S tím jeho roztomilým psím kukučem je navíc velice těžké odolat a nepomazlit ho kdykoli projdete kolem pelechu. Znáte to? Alespoň ho trochu podrbat za ušima, na břiše nebo nad ocasem. A půl hodina je pryč. Výhoda malého psíka je v tom, že ho na rozdíl od velkého psiska můžete kdykoli čapnout a vzít si ho třeba na klín, i když sedíte u počítače. Můžete tak krásně skloubit práci s péči o vašeho malička.

Autobusem, vlakem nebo letadlem s malým psem cestujete mnohem jednodušeji

Cestování veřejnou dopravou se nikdo z nás jednou za čas nikdo nevyhne. Stačí abyste měli auto v servisu a cesta na chalupu se může stát noční můrou, pokud je váš pejsek “neskladnějších” rozměrů. Malého psíka popadnete do cestovní tašky nebo dáte do přepravky a máte po starostech. Nemusíte se bát, že mu někdo šlápne na tlapku nebo ocas.

Některé přepravní společnosti navíc stále ještě nedovolují přepravu psů mimo uzavíratelnou schránu. S mini psem tak máte mnohem více možností výběru dopravního prostředku, ať už máte namířeno kamkoli. A to včetně letadla, kam už si dnes malého psa téměř u všech společností bez problému můžete vzít i na palubu (cca do 6 kilogramů váhy psa). S velkým psem jste de facto odkázaní na vlak.

Malí psi jsou prostě mnohem skladnější. Na gauč se tak bez problémů vlezete ve dvou a nebudete muset pořizovat druhý. Samozřejmě jsem nedala vyčerpávající výčet všech výhod jako třeba obecně snadnější manipulaci, ať už na vodítku nebo třeba při koupání. Mini psi obnáší také některé nevýhody. Jsou například charakterističtí svojí tvrdohlavostí a kvůli velikosti jsou také mnohem více zranitelnější než velcí psi. Ale o tom třeba zase někdy příště.

A co vy, máte doma malého psa? Jaké další výhody vás napadají?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Historie zooterapie - canisterapie

Zero Waste se psem

Pět mýtů o psech

Psí historie - Antis

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...