Jak asistenční psi pomáhají dětem číst

Publikováno: 23.4.2018
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv PesWeb

Jak jistě víte, asistenční psi dnes pomáhají lidem s řadou fyzických nebo psychických postižení. Nejen v Americe ale existuje i program, který pomáhá dětem se čtením a komunikací.

Program R.E.A.D. - The Reading Education Assistance Dogs byl založen roku 1999 v Salt Lake City a jeho cílem je zlepšit gramotnost dětí pomocí terapeutických týmů s asistenčními psy. A to vcelku jednoduchou metodou - předčítáním psovi.

Ale ne jen tak nějakému psovi. Všichni psi programu jsou registrovaná terapeutická zvířata. Dobrovolníci spolu se svými psími terapeuty docházejí do škol, knihoven nebo dalších zařízení, kde se setkávají s velmi pozitivními reakcemi jak samotných dětí, tak i rodičů a učitelů.

Psí společník dokáže děti motivovat ke čtení, dát jim důvod číst, i když jim to třeba zrovna dvakrát nejde, a probudí u nich snahu zlepšovat se. U zúčastněných studentů je vidět velký pokrok ve čtení, ale i v budování jejich sebevědomí a sebedůvěry. Naučit se číst je totiž mnohdy víc o překonání strachu než o duševních omezeních. Proto je program zaměřen jak na obyčejné žáky, tak na děti se speciálními potřebami.

R.E.A.D. je prvním takovým programem, který terapeutické psy využívá ke zlepšování čtecích, komunikačních a sociálních dovedností dětí a zároveň je učí lásce ke knihám a čtení samotnému. Po jeho vzoru pak vznikly další neziskové organizace spadající pod tento program. Týmy R.E.A.D. dnes fungují krom celých Spojených států i v Kanadě, Anglii, Itálii, Finsku, Francii, Švédsku, Jižní Africe, Austrálii, Slovinsku, Španělsku, Nizozemsku, Německu nebo Norsku a v dalších zemích.

Možná by nebylo špatné založit takový program i u nás, co říkáte?

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Malé velké lásky: Jaké výhody má pořízení malého plemene?

Domácí mazlíčci doma i ve světě pohledem statistik: Nejvíce mazlíčků chovají Novozélanďané

Historie zooterapie - canisterapie

Proč by mě měl Tellington TTouch zajímat?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...