Obrovská bojovnice Michelle

Publikováno: 1.5.2018
Autor: Občanské sdružení Buldočí naděje
Foto: Archiv Občanské sdružení Buldočí naděje

V půlce února 2018 jsme do naší péče přebrali krásnou buldočici. V té době jsme řešili 19 psů z kamenické kauzy, takže jsme neměli místo ani sílu na nic jiného než na akutní případy. Jak moc akutní bude příběh téhle strakošky, jsme zjistili hned záhy.

O minulosti fenky jsme toho věděli jen velmi málo. Byla to matka levných bazošových štěňat a měla krátce po komplikovaném porodu, při kterém údajně porodila jediné mrtvé štěně. Majitel jizvu po císařském řezu prý zaléčil antibiotiky na 3 dny a dál už byla fena nepotřebná. S hnisající jizvou a poporodním výtokem se dostala až k nám a tady začíná její příběh, o který se teď s vámi chceme podělit.

Krásku jsme pojmenovali Michelle, i když na veterině ji začali říkat Barbie. Je totiž pravá od Mattela! Michelle podstoupila revizi břicha a jizvy, protože jizva byla udělána krajně hnusně, zhnisaná zvenku a uvnitř a bylo potřeba ránu přešít.

Když se začalo zdát, že je vše na dobré cestě, přestala náhle chodit. Odpoledne byla v pořádku a večer už tahala nožky za sebou. Michelle byla okamžitě přijata na kliniku IVET, kde diagnostikovali výhřez meziobratlové ploténky.

Michelle měla naštěstí v nožičkách zachovanou hloubkovou citlivost, tak při nás stály všechny prognózové sudičky. Michelle podstoupila CT vyšetření a myelografii - zavedení kontrastu do páteřního kanálu. Hned poté ji MVDr. Michal Čech začal dávat dohromady. To, co se dělo pak, vyrazilo dech nám i veterinářům. MVDr. Čech to shrnul nejlépe i za nás: "Barbie byla velmi speciální v tom,že už po 8 hodinách byla schopná na nožičkách stát, po 12 hodinách byla schopná udělat první kroky a sama se vyčůrat a po 36 hodinách byla propuštěna domů, kde měla už jen mírný deficit. Takto rychle to jde doopravdy jenom velmi vyjímečně. Barbie však velmi pomohlo to, že její dočasná panička věděla, že to musí řešit hned a Barbie byla od výhřezu do maximálně 2 hodin na sále. Ale hlavně je to obrovská bojovnice, kterou jen tak něco nerozhodí."

Michelle je sice bárbína, ale pere se se svým životem jak bejk. Kdybychom její pooperační nasazení neviděli na vlastní oči, těžko bychom tomu sami věřili.

O Michelle se po celou dobu starali na Veterinární klinice IVET. Jejich péče k našim dočasným svěřencům byla vždy skvělé, ale s Michelle to bylo přece jen speciální. Celý tým a hlavně její operatér MVDr. Čech se k ní choval tak hezky, jako by byla opravdová Bárbie a on její Ken. Velkou podporu jsme měli i v našich nejbližších a ve fanoušcích placatých happyendů, kteří sledují naši práci na Facebooku. V těchto kritických chvílích si člověk uvědomí, jak strašně důležité je mít veterináře, kterým může stoprocentně věřit, a skvělé lidi (byť na druhé straně monitorů a displayů), kteří vás podrží.

Na naši barbínu už teď čekají jen samé krásné chvíle. Věříme tomu a nic jiného si nehodláme připouštět. Michellin start do nové etapy jejího psího života nebyl nejšťastnější, naštěstí ona si nic z toho ve své buldočí makovičce neuvědomuje a snad se ani v příštích pár letech nenaučí abecedu, aby si to přečetla tady :-)

O.s. Buldočí naděje
www.buldocinadeje.cz

Barbie měla výhřez meziobratlové ploténky. Nejčastějších plemenem, které postihuje toto onemocnení, je jezevčík. O kousek dál za ním jsou ostatní tzv. chondrodystrofická plemena, což jsou: shi-tzu, pekinéz, kokršpaněl atd. a právě také francouzký buldoček. Často toto onemocnění nejprve začíná bolestivostí zad a kulháním. V ten moment je potřeba vyloučit další ortopedická a neurologická onemocnění. Pokud to skutečně sedí na výhřez meziobratlové ploténka a pejsek je ještě schopný chodit, doporučujeme u nás strikní klidový režim. Což znamená: krátké vycházky, žádné skákání, žádné hry s dalšími psy, nejlépe na noc a případně i přes den zavírat do přepravky. A to nejméně 3 týdny. Pokud by se pejsek nelepšil a nebo došlo k akutnímu zhoršení, jsme domluvení s majiteli, že se musí co nejdříve zastavit. Někdy se může stát, tak jak v tomto případě, že k výhřezu dojde bez předchozí bolestivosti nebo kulhání.

Obecně se buldočků velmi často setkáváme s různými deformitami na obratlech, v těchto místech je přece jenom vetší pravděpodobnost, že by k výhřezu mohlo dojít. I u Barbie byly na rentgenu viditelné tzv. klínovité obratle, ale přesto došlo k výhřezu mezi 2 zcela zdravými obratli. Meziobratlové ploténky jsou také polštářky, které jsou mezi jednotlivými obratli. Ten se skládá z jednotlivých prstenců a jádra. Při pohybu nebo traumatu se stane, že prstence prasknou a ty většinou spolu s jádrem vyhřeznou do meziobratlového porstoru. Vždycky záleží na tom, jak velkou silou a jak velké množství vyhřezne. Důležité je se co nejdříve dostavit k veterináři. Vždycky se prognoza určuje podle tzv. hluboké citlivosti. Ta se zkouší tak, že se peánkem štípne do meziprstí zadní tlapky a sleduje se, zda pejsek nějak zareaguje (ne to jestli přitáhne kočetinu - to je takzvatý flexorový reflex). Pejsek se musí otočit, zakňučet, vykviknout. Musí vnímat v hlavičce, že ho do meziprstí štípáme. Pokud je hluboká citlivost zachována je prognoza, pokud se hned operuje, cca 90%, že bude zase chodit a čůrat. Pokud hluboká citlivost není je dobrá prognoza zhuba 50%, že se hluboká citlivost může po operaci navrátit.

Diagnostiku u nás provádíme vždycky pomocí CT vyšetření, občas se musí (hlavně u mladých psů) udělat myelografie - zavedení konstrastu do páteřního kanálu. Na CT si nejenom krásně lokalizujeme meziobratlový prostor, ale také z jaké strany k výhřezu došlo a potom z té strany přistupujeme k samotné chirurgii. Pokud se nám na CT potvrdí skutečně vyhřezlý meziobratlový disk, tak hned v jedné narkoze přistupujeme k chirurgickému řešení. Nejprve si uděláme přístup k obratlům, které naléhají na vyhřezlou ploténku. Potom vybrousíme část obratle až do páteřního kanálu. Velmi opatrně se neurologickým háčkem vyjme všechen disk, který vyhřezl. Pateřní kanál, se musí vyčistit co nejvíce, aby došlo k uvolnění utlačované míchy. Musíme si počínat velmi, velmi opatrně. Po samotné operaci většinou pejska hospitalizujeme přibližně 2-5 dní. Kde po 24 hodinách se začíná s rehabilitací a hlavně je důležité hlídat čůrání, protože při výhřezu dochází k přerušení vůlí ovládaného čůrání. Pokud by se čůrání nehlídalo, mohlo by dojít k atonii močového měchýře - což je vlastně to, že močový měchýř se roztáhne jako balonek, ale ztratí schopnost se stáhnout. Pejsek už se nikdy pořádně sám nevyčůrá, nastávají záněty MM a postupně se zánět může rozšířit až na ledviny. To pak může skončit až smrtí pejska. Jakmile je pejsek schopný se sám vyčůrat, nebo majitele pejska zvládnou cévkovat, propouštíme ho spolu s pokyny na základní rehabilitaci do domácí péče.

Po 10 dnech příjdou na vyndání stehů a velmi často je potřeba i rehabilatice, pro rychlejší navrácení chůze. Velmi nám pomáhá naše rehabilitace, kterou máme na klinice. Ta disponuje i vanou s běžícím pásem, která se napustí vodou a jak voda pejska nadnáší, tak se mu lépe chodí. Jsme velmi rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, kde se dozvíme, jak se pejskovi daří a jestli už je chůze ok.

Barbie byla velmi speciální pacient. Na to, že přišla úplně paraplegická, což znamená, že nebyla schopná chodit a zadní nožičky táhla za sebou. Bylo super, že měla zachovanou hlubokou citlivost. Tak hlavně velmi speciální byla v tom, že už po 8 hodinách byla schopná na nožičkách stát, po 12 hodinách byla schopná udělat první kroky a sama se vyčůrat a po 36 hodinách byla propuštěna domů, kde měla už jen mírný deficit. Takto rychle to jde doopravdy jenom velmi vyjímečně. Barbie však velmi pomohlo to, že její dočasná panička věděla, že to musí řešit hned a Barbie byla od výhřezu do maximalně 2 hodin na sále. Ale hlavně je to obrovská bojovnice, kterou jen tak něco nerozhodí. Nejčastěji k výhřezu dojde na přechodu hrudních a bederních obratlů. Další kapitolou jsou pak výhřezy disků v oblasti krku, ale to zase až někdy příště.

MVDr. Michal Čech
www.veterinarni-klinika.net

Kam dál: 

Příběh bulíka Otíka aneb život navzdory osudu

Bábuška alias Pepinka - v cíli dlouhé cesty za štěstím

Máťa aneb jak se Jari Matti z dočasky do adopce dostal

Střípky z Bongova (Bonbónova) života 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...