Běhejme a pomáhejme útulkům zakončilo další úspěšnou běžeckou sezonu pro zvířecí útulky

Publikováno: 17.11.2017
Autor: Běhejme a pomáhejme útulkům
Foto: Archiv Běhejme a pomáhejme útulkům

Běhejme a pomáhejme útulkům je jedinečná charitativní akce, jejíž výtěžek putuje zvířatům v útulcích po celé České republice. V uplynulých běžeckých sezonách pomohla celkem 17 útulkům a předáno bylo zvířatům bez domova krásných 638 000 korun!

Běhejme a pomáhejme útulkům čeká již 5. ročník akce, která byla odstartována v Praze ve Stromovce. Tehdy běželo pro psy v útulku 26 lidí a výtěžek činil 4 tisíce korun. Letos běželo Stromovkou 2000 lidí a vybrat se podařilo pro Zvíře v tísni, Útulek Libeň a Naděje Pro Čtyři packy 200.000 Kč. Kromě Prahy pořadatelé Petr Sokolík a Pavel Pařízek vycestovali pomoci útulkům do Brna, Liberce, Klášterce nad Ohří, Příbrami, Plzně, Litoměřic a Opavy.

O čem celá akce je?

Jsou připraveny 2 okruhy – běžecký a pěší. V prvním případě se jedná o pětikilometrový běh bez měření času. Neběží se o vítězství. Smyslem akce je, přijít se proběhnout v pohodovém tempu se svými kamarády, dětmi nebo psy. Po akci se mohou účastníci běhu zúčastnit také odpoledního programu jako bývá například vystoupení dogdancingu, psí agility, hudební produkce a v neposlední řadě se vyfotit s maskotem akce!

Druhý okruh je připraven pro ty, kteří se chtějí jen projít, pro maminky s kočárky, dětmi, pejskaře i lenochy. Pěší úsek je dlouhý necelé dva kilometry.

Proč má smysl se akce zúčastnit?

Cílem akce je užít si krásné odpoledne s celou rodinou a přáteli. Zasportovat si a společně udělat dobrou věc, přispět na zvířata, která se nemají tak dobře, jako ta naše doma. Vybrat zajímavou částku pro zvířata v nouzi a hlavně ukázat lidem, kteří takové spolky vedou, že si jejich práce vážíme!

Jak se zrodil nápad pomáhat napříč útulky v ČR

„V roce 2015 jsem v televizi viděl reportáž o pejskovi Valentýnovi, kterého našli přivázaného drátem k dopravní značce s dírou od krumpáče na hlavě. Ujali se ho v Brně ve psím hospicu Dejte nám šanci, vyléčili mu nejen zranění ale i jeho zlomenou duši, a proto jsem se rozhodl, že udělám akci pro ně a z běhu se stane každoroční událost a vždy pomůžeme tam, kde bude potřeba. Lidem se nápad zalíbil a začali akci mezi sebou sdílet. V pražské Stromovce se pak sešly čtyři stovky lidí a vybrali jsme pro Dejte nám šanci 40 tisíc korun.

Přišel rok 2016 a naše pomoc směřovala i k dalším útulkům - Psí útulek Zelené VendolíVoříškov. Tušil jsem, že se počet účastníků zvýší a přišlo mi líto, že bychom se po doběhnutí rozutekli hned domů. Chtělo to ještě společně chvíli zůstat na místě, dát si drink, popovídat. Myšlenka pomáhat útulků se moc líbila mému kamarádovi Pavlovi Pařízkovi, který se rozhodl, že mi začne pomáhat s organizováním akcí. Pavel cvičil v posilovně zpěváka Michala Malátného ze skupiny Chinaski a o naší akci mu řekl. Michal reagoval fantasticky, slíbil nám, že si přijde nejen zaběhat, ale po skončení běhu nám i zazpíval pár písniček. A nejen on, přišla i Petra Černocká a Pavel Callta. Na akci dorazilo okolo 600 lidí, vybrali jsme krásných 78 000 Kč a společně jsme zažili krásné odpoledne. Novinkou akce byl psí maskot v podání Lukáše Pařízka, kterého si všichni oblíbili a stal se tak nejfotografovanějším účastníkem akce.

Když jsme letos 21. května 2017 přišli do Stromovky na čtvrtý ročník, lekli jsme se, jestli není na místě nějaká demonstrace :) Sešlo se 2000 lidí a přišli nás osobně podpořit i známé tváře jako OH vítěz David Svoboda, herec Lukáš Langmajer, beach volejbalistka Kristýna Kolocová Hoidarová a po běhu nám zazpíval Milan Peroutka. Před akcí jsme udělali společnou fotku našeho maskota s Žanetou Peřinovou, Petrem Švancarou, Zorkou Hejdovou, Rayem Korantengem, Hankou Mašlíkovou, kteří nás tak podpořili na sociálních sítích. Na místě byla také psí sanitka Pet Medic a lidé se mohli více dozvědět o převozu zvířat. Běželo se pro útulky Zvíře v tísni, Útulek LibeňNaděje Pro Čtyři Packy a vybralo se 200 tisíc korun!

Pro velký zájem útulků mimo Prahu jsme běh pro útulky rozšířili napříč republikou. Vidíme v tom příležitost, jak účastníky akce osobně seznámí s lidmi, kteří útulek v jejich městě provozují. Dosud jsme navštívili Liberec (Šance zvířatům), Plzeň (Útulek Borovno, útulek U Šmudliny), Pardubice (Tety v akci), Klášterec nad Ohří (Útulek Ciboušov), Litoměřice (Azyl Matýsek), Příbram (Psí útulek Lazec, Spolek pro kočku), Brno (Dočasky.cz, Dejte nám šanci), Opava (Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat).

Samozřejmě se akce neobejdou bez chyb, v Praze nás například zradil megafon a dobře jste nás neslyšeli (už máme NOVÝ), ale každá taková chyba nás posouvá dál, aby akce byla v dalším roce lepší. Podstatné je, že to berete s úsměvem, že k akci přistupujete tak, že to dělá partička nadšených lidí, kteří chtějí pomáhat, že se to snažíme dělat srdcem a jak nejlépe umíme s cílem, vybrat co nejvíce peněz pro útulky. Vše, co se vybere do kasiček, spočítáme na úřadě následující pracovní den a převedeme na účet útulků.

Je pro nás odměnou, když si pod událostí přečteme, že se Vám akce líbila, že to byl jiný běh, než pořádají profesionální organizace, že byla na místě krásná atmosféra a dokonce víme o lidech, co jezdí na všechny naše akce si zaběhat a spojí to s výletem.

Budu moc rád, pokud nám zachováte přízeň a pokud jste na akci ještě nebyli, srdečně Vás zveme. Pomůžeme společně zvířatům z útulku a prožijeme hezké odpoledne.
Děkuji! Petr Sokolík“

Novinky o akcích třeba ve Vašem kraji budete nacházet na facebookových stránkách a nově i webových stránkách Běhejme a pomáhejme útulkům. 

Kam dál: 

Rozhovor - co přinese novela veterinárního zákona pro majitele psů a útulky 

Státní veterinární správa připravila pro mateřské školy projekt zaměřený na péči o pohodu zvířat

Projekt Běhejme a pomáhejme útulkům

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...