Zateplení boudy aneb jak boudu připravit na zimu

Publikováno: 11.12.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Bc. Natálie Jägerová

Pokud váš pes žije celoročně venku, je třeba mu k tomu zřídit vhodné podmínky. Jeho bouda musí být dobře zateplená a musí být i dobře konstruovaná. Zde je pár tipů, jak na to.

Pro celoroční pobyt pejska venku musí být bouda zateplená.Aby měl pejsek v boudě dostatečné teplo a pohodlí, je třeba nejdříve vybrat její správnou velikost. Měla by být tak velká, aby se v ní pes mohl pohodlně otočit i natáhnout, ale ne zas tak moc, aby z ní zbytečně unikalo teplo. Obecně se doporučuje, aby měla místnost na 1 cm kohoutkové výšky psa 100 cm2 podlahy. To je samozřejmě ještě třeba upravit podle tělesné kompozice psa.

Pro co největší zamezení úniku tepla je ideální, pokud je bouda rozdělena do dvou místností - předsíně a ložnice a obě místnosti jsou od sebe odděleny vyšším prahem.

A teď k samotné izolaci. Vhodným materiálem je polystyren. Je lehce dostupný a poměrně laciný. Má dobré izolační vlastnosti, neplesniví ani nehnije. Pro podmínky u nás by měl stačit ten o tloušťce 5 cm. Nezapomeňte zevnitř materiál zakrýt, aby se k němu pejsek nedostal. Poslouží k tomu třeba další vrstva dřeva nebo překližky.

Neměli byste zapomenout boudu odizolovat i odspoda. Neměla by stát přímo na hlíně. Zabráníte tím i natahování vlhkosti a plesnivění. Ideální je postavit ji alespoň na minimální stojné nožky. Podlahu můžete vystlat slámou, kobercem, dekou nebo třeba matrací. Sláma má tu výhodu, že se v ní nedrží paraziti, musíte ji ale poměrně často měnit.

V zimě je ideální vchod zakrýt pevným kusem látky, aby do boudy netáhlo. Nejlepší možností je asi instalace dvířek pro psy, které slušně izolují a vchod je díky nim stále perfektně uzavřený.

Podlahu můžete vystlat slámou, kobercem, dekou nebo třeba matrací.

Nejdůležitějším faktorem pro udržení tepla uvnitř boudy je kompletnost zateplení. Zatepleny by měly být nejen všechny stěny a podlaha, ale také střecha. Jinak bude docházet k rychlému úniku tepla. Pokud máte střechu boudy řešenou jako odklápěcí víko, je dobré zabezpečit její těsnost.

U krátkosrstých plemen je navíc vhodné využití topných těles - podlahových desek. K dostání jsou v dnešní době už za přijatelnou cenu a ani jejich provoz není nijak nákladný.

Nejdůležitějším faktorem pro udržení tepla uvnitř boudy je kompletnost zateplení. Zatepleny by měly být nejen všechny stěny a podlaha, ale také střecha.

Naproti tomu některá plemena, převážně ta severská, jako je kavkazský ovčák nebo aljašský malamut, mají nároky na teplo minimální. Ti naopak s oblibou i v zimních měsících polehávají venku. Jim postačí bouda bez předsíňky a většího zateplení. I tak ale potřebují mít k dispozici stále suché místo bez průvanu, kam se mohou kdykoli uchýlit.

Stavěli jste boudu pro svého pesana sami, nebo jste ji už koupili kompletní? Máte nějaké další tipy, jak psovi zimu v boudě zpříjemnit?

Kam dál: 

Co takhle pořídit si pejska...

Domácí péče o srst pejska

Péče o psa v zimním období

Můžou nám myslivci zastřelit psa? 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...