Pes a jeho výživa v zimním období

Publikováno: 22.12.2015
Autor: Mgr. Erik Novák
Foto: Archiv Mgr. Erik Novák, archiv PesWeb

Každý páníček zná moc dobře potřeby a nálady svého psa. Přesně ví, co mu chutná a kdy mu chutná. Rozpozná, která změna krmiva byla ku prospěchu a která tak úplně nesedla. Možná jste si v době příchodu podzimu a zimy všimli, že miska na krmivo je vždy prázdná. Z očí vašeho pejska čtete jasné přání, aby byla znovu plná krmiva. Po několika dnech jej pozorujete, když se vrací s aportem, a v hlavě vám rezonuje myšlenka: „…on snad přibral…“

Vězte, že tato situace každoročně probíhá v mnoha domácnostech se psem. Nastalo období vyšších energetických příjmů. To je doprovázeno přirozenou potřebou nabrání hmotnosti, aby tak bylo zvíře lépe chráněno proti mrazivému počasí. Rozdílně ke změně počasí přistupují jednotlivé rasy a velikosti psů.

Rozhodující je velikost a životní podmínky

Máte malého psa, který tráví většinu času v bezpečí vašeho bytu v rohu koupelny a s krytým na WC nebo někde na balkoně? I když jej každý den na pár minut vyvenčíte, zaznamená změny počasí na své hmotnosti jen zlehka. Spíše si všimne nového oblečku ve své konfekci a faktu, že ven se chodí až po tmě.

Výživa psa v zimní období.

Pokud váš společník patří mezi větší plemena a žije s vámi v domě, určitě má raději i přes mrazivé a nepříznivé počasí delší procházky. Rád skotačí a ve sněhu na poli či zahradě. Vždyť stejně pak nasněží a rozhrabané záhonky a rozkousané klacky nebo kosti skončí pod sněhem a přijde se nato až na jaře. V tomto případě je nárůst váhy vašeho pejska citelnější. Schovává žebra pod vrstvu tuku, aby byl lépe chráněn před větrem, mrazem i mokrem. Díky rostoucí tělesné hmotnosti je dobře připraven na dlouhé procházky po okolí. Neustále musí být vybaven pevným reflexním obojkem a vodítkem a chutí něco zažít.  Věříme, že snad to vydržíte neméně dobře i Vy.

Necháváte vašeho psa žít venku v zateplené boudě? V tom případě je na zimní měsíce zvyklý a ví, že je dobré již na podzim začít s nabíráním hmotnosti. Spotřeba krmiva je v tomto období nejvyšší. Pes cítí, že se musí řádně obalit tukem a zabránit tak tepelným ztrátám. Plus mít energii navíc na procházky s páníčkem a hru.

Jaké krmivo pro psy tedy vybrat?

Máte pouze dvě možnosti zvýšení hmotnosti psa. Buď zvýšíte objem krmiva, nebo zachováte stávající dávky, ale použijete krmivo s vyššími hodnotami tuků a bílkovin. Rozhodně se nesnažte jít lidskou cestou – ta psům tak úplně nevyhovuje, protože obsahuje mnoho škodlivých látek, které psům způsobují nejenom zažívací problémy, ale i velké i menší zdravotní problémy.

Dobře si promyslete, jakého psa máte a co potřebuje. Varianta zvýšení dávky krmiva pro psy je samotnými psy velmi dobře přijímána a přirozeně je uspokojuje. Na druhou stranu s vyššími porcemi musí organismus zpracovávat i více hmoty a je zbytečně zatížen. V neposlední řadě se přímo úměrně zvyšuje i četnost a objem vyprazdňování.

Daleko lepší variantou se tedy jeví použití krmiva s vyšší stravitelností a vyšším obsahem tuků a bílkovin. Většina výrobců krmiva pro psy má ve své nabídce tak variantu např. Energy, kdy nemusíte přecházet na jinou značku krmiva, než je váš pes zvyklý. Změní se pouze varianta téhož výrobce. Předejdete tak případným trávicím potížím s přechodem na nové krmivo.

Mgr. Erik Novák 
www.krmiva-grel.cz

Kam dál: 

Změna stravy u psů a koček

Může pes jíst kosti?

Jarní jídelníček - poradna

Příčiny nemocí psů a koček

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...