Změna stravy u psů a koček

Publikováno: 14.10.2014
Autor: MVDr. Vladimíra Vepřeková
Foto: M. Zemánková, archiv

Měli bychom nějak s nástupem podzimu psům a kočkám měnit stravu? Je dobrý nápad odebrat psovi na noc vodu? Tyto a další problémy řešíme v dnešním článku. 

Měli bychom nějak s nástupem podzimu psům a kočkám měnit stravu? Je dobrý nápad odebrat psovi na noc vodu?

Je důvod k tomu, abychom měnili stravovací návyky psů, event. koček (které chodí ven)?
Důležité je mít na paměti, že se u některých jedinců sníží fyzická aktivita, tedy i příjem energetických živin. Není výjimkou, že pejsek přes zimu přibere. Pokud se sníží energetický výdej, musí se snížit i příjem. Kila se u zvířat lehce přiberou a hůře shazují, stejně jako je tomu u lidí.

Mnozí majitelé psů řeší otázku, jak často krmit dospělého psa. Někdo krmí jednou denně, někdo dvakrát, někdo dokonce třikrát... Jak se má správně krmit?
Na to není univerzální odpověď. Záleží na životním stadiu, zdravotním stavu i na tom, zda je fena nebo kočka březí, popřípadě laktující. Pokud jde o mláďata, doporučuje se krmit v malých porcích několikrát denně, minimálně čtyřikrát. Obecné doporučení, jak často krmit zdravého dospělého jedince: u psů malých a středních plemen krmit jednou denně, nicméně ani dvakrát denně není chybou, ale u velkých a obřích plemen je důležité krmit dvakrát denně, a to kvůli riziku přetočení žaludku (tzv. torze). U dospělých koček je možné zvolit krmení po celý den – neboli kočka má neustálý přístup ke krmivu. V případě přejídání a tendence k nadváze je lepší variantou nabízet několik odměřených porcí krmiva denně. Pokud se jedná o laktující kočku nebo fenu, je to u nich období, kdy by měly být krmeny tzv. ad libitum, což znamená, že zvíře má přístup ke krmivu celý den a není ničím limitováno.
Každopádně je potřeba orientovat se podle krmného návodu výrobce daného krmiva a doporučení veterináře – s tím, že krmnou dávku a způsob krmení přizpůsobujeme konkrétním potřebám zvířete. Každé zvíře je individuum, je tedy potřeba k němu také individuálně přistupovat.

Jak správně postupovat, když je potřeba změnit granule? Například zvíře přechází ze zdravotních důvodů na dietu apod., nebo prostě už ty dosavadní nechce...
Při přechodu na jinou stravu je potřeba postupovat pomalu, aby si trávicí trakt navykal na nové krmení. Nárazová změna krmiva může být pro organismus zátěží, hlavně pokud se jedná o nemocného jedince, který může na tuto změnu reagovat negativně. Každé nové krmivo je nutné zavádět postupně, a to v průběhu sedmi dnů. Docílíme toho tím, že přimícháváme nové krmivo k tomu původnímu a postupně měníme poměr obou krmiv. Zvyšujícím množstvím nového krmiva za týden původní krmivo zcela nahradíme. U psů i koček je postup stejný.

Co když pes/kočka nové granule odmítá – ale přitom je jíst musí (třeba právě kvůli zdravotní dietě)? Co byste poradila?
To je problém, se kterým se veterinární lékaři setkávají takřka denně. Nejdřív je nutné zjistit důvod, proč pes/kočka potravu nechce. Často bývá odmítání potravy prvním signálem toho, že není zdravotní stav zvířete v pořádku. Zvířata nám neumějí říct, že je něco trápí a není jim dobře. Dají to najevo třeba tím, že přestanou jíst. Ovšem může také jít pouze mlsnost našeho miláčka. Pokud by si pes (nebo kočka) dal cokoliv jiného než to, co má v misce, je vysoce pravděpodobné, že zkouší, nedostane-li od pána něco lepšího.
Pokud tedy vyloučíte, že by za odmítáním jídla mohl být zdravotní problém, můžete postupovat následovně. Nepodávejte zvířeti nic jiného než to, co potřebujete, aby sežralo. Bude-li zvíře loudit například u oběda, buďte silní – „pokud nechceš to, co máš v misce, máš smůlu“ – nepodlehněte jeho smutným očím. Rozvrhněte mu jídlo například do dvou porcí denně. Když nesežere ranní porci, dostane další až večer. Krátkodobá hladovka neuškodí. Dopřejte mu dostatek pohybu, aby mohlo zvíře vytrávit. U koček je situace trochu odlišná, tam si dlouhodobější hladovku nemůžete dovolit. Můžete jí tedy nabídnout vhodnou alternativu nebo jinou formu krmiva. Například místo granulí kapsičku nebo konzervu. Účinné je také mírné ohřátí vlhkého krmiva, bude pro kočku atraktivnější. Mnoho výrobců také nabízí ve stejné receptuře několik příchutí, což je další možnost, jak mlsnou kočku přimět papat. Psům také někdy doporučuji (vzhledem k obecně menšímu portfoliu v rámci jedné značky) namočit granule do vlažné vody. Granule tímto postupem pustí šťávu a aromatické látky. Pozor – každou porci jídla je potřeba připravovat čerstvou. Pokud všechny pokusy selhaly, můžete granule ochutit čistým nesoleným masovým vývarem.

Každé nové krmivo je nutné zavádět postupně, a to v průběhu sedmi dnů.

DOTAZY OD ČTENÁŘŮ

Existují pro bílé psy speciální granule? Do některých krmiv se přidává karoten, ale ten kožich zbarví... Nebo nezbarví? Jak to je?
S produkty zaměřenými na plemena s bílou barvou srsti jsem se setkala. Myslím si, že je to opravdu záležitost přítomnosti beta-karotenu a jeho množství. Zatím jsem ale nečetla žádnou studii, která by se touto problematikou zabývala, tudíž vám nemůžu poskytnout víc informací.

V diskusi na internetu pejskaři řešili, jak zamezit tomu, aby se pes v noci nepočural, několik lidí napsalo laickou radu „seberu mu na noc vodu, aby se mu nechtělo na záchod“. Je to podle vás rozumné? Nemůže to psovi uškodit, neměl by mít k vodě trvalý přístup?
Rozhodně s takovým postupem nesouhlasím! Sebrat zvířeti vodu, protože se v noci pomočilo, je zcela nevhodné. Majitele by spíš mělo zajímat, proč to pes dělá. Tím, že mu odebereme vodu, nic nevyřešíme, naopak mu tím můžeme uškodit. Jiná situace je v případě, že je pes nevychovaný. Tam je pak nutný cílený trénink tohoto návyku. Ano, dá to větší práci než sebrat misku ze země – ale každé zvíře by mělo mít trvalý přístup k čerstvé vodě!

MVDr. Vladimíra Vepřeková
Už při studiu absolvovala mj. dvouletou stáž na VFU Brno na oddělení zobrazovacích metod, dále pak stáž na klinice AnimalClinic Praha. Poté působila jako veterinární lékař na Veterinární klinice Mimoň hlavně v medicínském oboru interna.

Článek vyšel v časopisu č. 9/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Může pes jíst kosti?

Můžou si kočky a psi navzájem jíst svoje krmení?

Jarní jídelníček - poradna

Příčiny nemocí psů a koček

Přírodní doplňkové vitamíny Brit + když krmivo nestačí

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...