Již více než 16 tisíc lidí řeklo množírnám psů ne!

Publikováno: 11.12.2014
Autor: NE množírnám
Foto: NE množírnám

Již více než 16 tisíc lidí řeklo množírnám psů ne!

Tisková zpráva, 8. prosince 2014

Petici za návrh změny zákona ve věci množíren a množitelů podpořilo k 7. prosinci již 16.250 lidí, kteří nechtějí jen nečinně přihlížet krutému týrání psů a nelidským praktikám množitelů.

Řekněte NE množírnám - petice

Česká republika je vyhlášená jako ráj množíren. Jedním z hlavních důvodů je nedostatečná legislativa, která existenci množíren ignoruje a chov a způsob prodeje tedy nijak neupravuje. Projekt Ne množírnám! se snaží zasadit o změnu legislativy, která by praktiky množitelů ukončila.
„Pro tuto iniciativu jsme se rozhodly po zkušenostech se zachráněnými psy z množíren, kteří byli v opravdu žalostném fyzickém i psychickém stavu,“ říká spoluautorka projektu Miroslava Josefíková a dodává: „Nesmírně nás proto těší zájem a podpora nejen široké veřejnosti, ale i mnoha známých osobností.“ Iniciativu podporují například Marta Kubišová, Saša Rašilov, Lucie Bílá se synem Filpem, Patrik Hezucký, Sámer Issa, Jana Stryková, která se stala tváří kampaně, a další. Tým odborníků momentálně pracuje na finální podobě návrhu změny zákona a projekt Ne množírnám! bude usilovat o jeho předložení v Poslanecké sněmovně a projednání na začátku příštího roku.

MVDr. Martina Načeradská varuje, že psi z množíren jsou v naprosté většině případů v katastrofálním zdravotním stavu. „Štěňata mají často vrozené vady, trpí nemocemi, které jsou přenosné nejen na ostatní psy, ale i na lidi. Jejich psychický stav je také velmi špatný
a často trpí poruchami chování,“ říká MVDr. Načeradská a dodává: „Psi z množíren s největší pravděpodobností nebudou nikdy zdraví a budou potřebovat nákladnou celoživotní péči u veterináře.“
„Lidé si často neuvědomují, že na první pohled výhodná koupě štěněte od množitelů s sebou přináší mnoho utrpení a vlastně tak podporují jejich činnost,“ dodává Josefíková, „množitelé se specializují na chov populárních plemen a aby minimalizovali náklady, drží psy ve strašlivých podmínkách s minimem krmiva.“ Z České republiky se v současné době vyvážejí hlavně pudl, maltézský psík, mops, francouzský buldoček, čivava a pražský krysařík.

Autoři petice požadují především povinné čipování psů, jejich centrální registr, zákaz prodeje štěňat bez průkazu původu na inzertních portálech a zvýšení kompetencí Státní veterinární správy a Krajských veterinárních správ, které nyní mají svázané ruce. Díky současné legislativě, která je příliš vágní, nelze definovat místa pro nelegální chovy zvířat a také zakázat množírny. I přes velmi těžké prokazování týrání v množírnách se Státní veterinární správě povedlo v září tohoto roku postihnout množitelku v Praze Běchovicích.

Více informací o navrhované změně legislativy a petiční akci naleznete na webových stránkách projektu www.nemnozirnam.cz.

V sobotu 13.12.2014 od 14:00 do 18:00 se uskuteční v konferenčním sálu hotelu DAP Praha podpisová akce. Bude se podepisovat papírová verze petice proti množírnám.

Řekněte Ne množírnám - podpisová akce s Janou Strykovou 

Kam dál: 

Kulich do škol

Neuvěřitelný případ záchrany psů v Mladé Boleslavi

Než si mě koupíš a poprvé mi připneš obojek

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...