Jak vybrat vhodné vodítko pro psa?

Publikováno: 5.7.2021
Autor: Fera24 - PR článek
Foto: Fera24

Všichni psí majitelé ví, že vodítko je nezbytnou součástí výbavy každého psa. Vodítko budete používat během procházek (alespoň občas) a také v městské, hromadné dopravě. Pes na vodítku musí být též při návštěvě u veterináře. Správný výběr vybavení k ovládání psa je základ poskytnutí kontrolované svobody pohybu svého pejska. Dobré vodítko nepůsobí zhoršení komunikace mezi majitelem a psem, právě naopak - bude mít pozitivní vliv na Váš vztah. Pokud nevíte, jak vybrat vhodné vodítko pro svého psa, přečtete si tento článek a zorientujete se, které bude Vám a Vašemu chlupáčovi nejvíce vyhovovat.


Podle čeho vybírat vodítko?

Na trhu najdete nepřeberné množství postrojů pro venčení. Při výběru perfektního vodítka pro psy musíte pamatovat na několik věcí, protože může být těžké se orientovat v tom, jaké vodítko nejvíc zajistí komfort pro vás a vašeho psa. Především jde o funkčnost a pohodlí. Vzhled vodítka je až na dalším místě s ohledem na důležitost. Kromě toho najdete v obchodech velké množství zajímavých a barevných modelů. Velmi důležitý je výběr materiálu - vyberte si takový, který bude trvanlivý a silný. Stejně relevantní jsou kovové a plastové součásti. Je třeba věnovat pozornost opracování kování, karabiny a spojů (v produkcí vodítek se používá nýty a tradiční šití). Komfort použití vodítka závisí dle velikostí. Výrobci nabízí vodítka v několika velikostech. Přizpůsobte rozměry vodítka velikosti vašeho domácího mazlíčka. Pokud vodítko pro psy bude ze slabého materiálu může se během použití přetrhnout. Pes může utéct a navíc vše může skončit také poraněním ruky majitele. Při výběru si uvědomte, jak blízko potřebujeme psa mít a jak budeme používat vodítko. Krátké vodítko (120-150 cm) je vhodné pro psa do míst, kde potřebujete mít psa blízko sebe (např. v hromadné dopravě). Pro procházky se doporučují  dlouhá psí vodítka (minimálně 3 m), protože dávají pejskům kontrolovanou svobodu.

Jaké jsou druhy vodítek pro psy?

Existuje několik druhů vodítek. Mají různé délky a jsou pro různé účely použití. Klasická vodítka jsou nejpopulárnější a nejjednodušší řešení. Nejsouí dlouhá - mají kolem 1,2 m a 2,5 m. Klasické vodítka jsou vyrobeny z různých materiálů. Výrobci používají obvykle kov, popruhy, kůži a nebo polypropylenový pásek. Na jednom konci má karabinu, do kterého lze připojit obojek, a na druhým rukojeť pro snadné držení. Přepínací vodítko můžete regulovat podle potřeb. Je většinou delší než klasické vodítko a má karabinky z obou stran. Dají se obvykle používat ve různých délkách, protože jsou na nich umístěna speciální, kovová oka ke zkrácení vodítka Flexi vodítka spíše známé jako samonavíjecí vodítka jsou také alternativa. Díky speciálnímu mechanismu se vodítko samo navíjí a tahem psa zase odvíjí. Toto vodítko pomůže udržet psa nakrátko, ale zároveň mu zajistí svobodu, pokud si to můžete dovolit. Většina těchto vodítek jsou velmi dlouhé až 3-5 m. Vodítko je základní výbavou každého psa. Pokud si chcete pořídit čtyřnohého kamaráda, musíte si vybrat  vhodné pomůcky pro jeho venčení.