Jak zajistit, aby byla kočka doma spokojená

Publikováno: 5.10.2023
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Kočky jsou do určité míry velmi samostatná zvířata, která si řadu činností vykonají samy. I přes to jim jako jejich páníčci poskytujeme tu nejlepší možnou péči a snažíme se, aby naši chlupáči byli za všech okolností spokojení. Jaké podmínky je vhodné připravit pro kočky, které žijí s námi v bytě? A na co je důležité myslet, když pustíme kočku ven na zahradu? O tom jsme si povídali s chovatelkou Helenou Ruckerovou.

Je možné, aby některé kočky prožily celý život uvnitř v bytě?

Ano, kočky v bytě nijak netrpí, pokud jim člověk vytvoří podmínky ke spokojenému a bezpečnému životu. Kočky jsou nenáročné na velikost bytu, musí mít ale dostatek možností využít všechny jeho možnosti a 3D prostor.

Co to znamená? Co je pro kočku v bytě tedy nejdůležitější?

Škrabadla, poličky a prolézačky jsou pro jejich aktivitu ve výškách to pravé. Kočka ráda využívá ležení ve výšce, kde se cítí bezpečně a má přehled o dění na zemi. Důležitá pro kočku žijící doma je také bezpečnost.

Existují doporučení, která bychom měli dodržovat, aby kočka u nás byla v bezpečí?

Pokud máme balkon nebo jen okno, je důležité zajistit ho sítí. Kočky milují sedět na okně, pozorovat ptáky a ruch na ulici. Pořád mají lovecký pud, ale pokud máte doma nezajištěné okno, existuje riziko, že si kočka neuvědomí výšku a vyrazí na lov. Dále je potřeba odstranit z prostředí jedovaté rostliny, které by kočka mohla okusovat a způsobit si otravu. Nebezpečím pro kočky žijící v bytě jsou i různé provázky, které mohou z nudy ukousnout a pozřít.

Lze kočku, která žila venku, přeučit k životu uvnitř? Například v bytě?

Některé polodivoké kočky, které se musí nějak protlouci životem, není možné zavřít v bytě, protože jim nedokážeme vytvořit takové prostředí, které by vyhovovalo jejich temperamentu. Takové kočky je vhodné vykastrovat a vrátit zpět do prostředí, na které jsou zvyklé. Ale takových je málo. Většina koček se dokáže adaptovat na život v bytě, a to i v případě, že žily nějaký čas venku. Opravdu důležité ale je, aby jejich domov byl spokojený a především bezpečný.

Podle kterých aspektů se dá určit, zda je kočka skutečně spokojená?

Pro kočku žijící v bytě je hodně důležité, aby si dostatečně vybila svou energii. Hra s různými mávátky a peříčky motivuje kočku k pohybu a hrou si i upevní vztah s člověkem a nenudí se. Málo unavená kočka, zvlášť když je jedináček a člověk chodí do práce, může hodně zlobit, což může v krajních případech přerůst až v agresivitu. Člověk musí kočku zabavit, připravit jí podnětné prostředí.

Jak přistupovat k tomu, když kočku pouštíme například ven na zahradu?

Jestliže máme domek, zahrada musí být vždy zabezpečená. Nejen pro to, aby kočka neutekla, ale aby se dovnitř nedostaly cizí a třeba nemocné kočky. Pokud nemůžeme celou zahradu zabezpečit vhodným oplocením, je dobré postavit kočce na zahradě voliéru. Ideální je voliéra s průchodem do domu, kdy si kočka může podle chuti zvolit, zda být doma, nebo venku.

Co je pro kočky, které jsou zvyklé na život venku, typické? Jaké bychom jim měly připravit podmínky pro život?

Kočky, které jsou narozené venku a matka je naučí, jak se v přírodě pohybovat a sehnat si potravu, mají o dost víc nebezpečí, které jim hrozí. Volnost je vykoupena ne možná tak dlouhým životem. Kočce, která je zvyklá na volný pohyb a chceme jí jako lovce myší k domku, nebo hospodářství, tak i té musíme připravit vhodné prostředí. Takovou kočku je dobré umístit do prostředí, kde není mnoho aut, kde se netoulají psi a kde jí nehrozí například otrava. Pořídit si koťátko do města a pak ho volně pouštět ven, je čistý hazard se zdravím a životem zvířete.

Co vše kočka k životu potřebuje?

Existuje mnoho interaktivních hraček, které kočku zabaví v nepřítomnosti člověka, ale hra se svým pánem je prostě pro ně nejlepší. Také pokud chceme chovat kočku pouze v bytě a chodíme do práce, je lépe pořídit si kočky dvě. Za péči a každodenní kontakt se svým mazlíčkem dostaneme za odměnu spokojené, mazlivé zvíře, které je rádo v blízkosti svého člověka a plně mu důvěřuje.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Pes v autě na volno? Riskujete život svůj i jeho, varují odborníci

Parková univerzita

Okem trenéra

Felinoterapie – když kočky léčí

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...