První pomoc: uštknutí hadem

Publikováno: 10.5.2022
Autor: MVDr. Petra Orlovská
Foto: Archiv Rada veterináře, archiv PesWeb

V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Nejčastěji jí můžeme spatřit v období dubna až října. Zmije je velmi plachá a na zvíře zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud je vylekána.

Roční období a lokalizace uštknutí zmijí

Zmijí uštknutí může být pro zvíře i život ohrožující. Záleží ale na mnoha faktorech, jedním z nich je i období, protože uštknutí na jaře představuje mnohem vyšší riziko než na podzim. Na jaře mají zmije v jedových váčcích větší zásobu jedu, který je velmi toxický. Nahromadil se ve váčcích během zimy, kdy zmije nelovila. V průběhu léta díky lovu zmije jed postupně ztrácí. Dalším faktorem je lokalizace uštknutí, větší nebezpečí nastává u kousnutí do hlavy, krku a hrudníku proto, že se jed dostane velmi rychle do celého těla.

  • Účinky jedu spočívají především v narušení funkce a celistvosti cévních stěn s následným vyplavováním iontů, proteinů a krevních elementů mimo krevní řečiště do těla.
  • Může docházet i k tzv. suchému uštknutí, kdy je zmije například krátce po lovu a tudíž při kousnutí jed vůbec do těla zvířete neuvolní.
  • Ohrožené skupiny zvířat jsou zejména malá plemena psů, kočky, štěňata, dále pak stará nebo nemocná zvířata.

Jak poznám, že zvíře uštknul had

Mezi první příznaky uštknutí patří úlek a zakňučení kousnutého zvířete, dále můžete nalézt rány po ušknutí a reakci měkkých tkání na tuto situaci. Příznaky v místě uštknutí jsou otok, bolestivost a zarudnutí až krevní výron. Zvíře bude mít potřebu si místo olizovat, pokud na něj dosáhne. U rizikových skupin zvířat nebo při ušknutí do hlavy, krku nebo hrudníku se může vysknytnout dušnost, zvracení, svalová slabost, omdlévání, svalové křeče a selhání krevního oběhu, u koček pak navíc zvýšené slinění a svědivost těla.

Ve většině případů dochází po ušknutí zmijí pouze k lokálním příznakům, návštěvu veterinárního lékaře ale nepodceňujte.

První pomoc při uštknutí hadem

Zachovejte klid a zvíře zbytečně nestresujte. Jed z rány nevysávejte, nevyvolávejte zvracení ani nepodávejte mléko a nezaškrcujte končetinu – jsou to pouze pověry, které vás akorát zdrží od transportu zvířete k odborné pomoci. Zvířeti sundejte obojek pro případ otoku hlavy. Pokousanou končetinu zafixujte, aby s ní zvíře nemohlo hýbat, pokud máte možnost, můžete přiložit chladivý obklad a okamžitě zvíře transportujte k veterinárnímu lékaři. Zvíře z místa ušknutí odneste, pokud ho unesete, aby zvýšená zatěž nerozproudila krev a tím neurychlila šíření jedu.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

První pomoc: cizí tělesa v kůži a srsti 

První pomoc: otrava jedy

Psí srst: Jak o ni pečovat a jaké jsou triky na línání?

Starý pes je stále náš

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...