Proč je hmyzí protein budoucností výživy psů?

Publikováno: 7.12.2020
Autor: Bellfor - PR článek
Foto: Bellfor

Psi jsou semi masožravci, a proto potřebují krmivo s odpovídajícím vysokým podílem živočišného proteinu. Jinak se nedá zajistit potřebná výživa a došlo by dříve nebo později k početným zdravotním problémům.

Zároveň si je stále více chovatelů psů vědomo enormní zátěže životního prostředí, která je spojena s chovem běžným užitkových zvířat.

Využitím hmyzího proteinu z larev Hermetia illucens (mouchy černého vojáka), který se zčásti využívá v krmivu pro psy od Bellfor, se dá perfektně dohromady skloubit krmení uzpůsobené potřebám a ochrana životního prostředí. 

Hmyzí protein pomáhá odlehčit životnímu prostředí

Moderní hromadný chov zvířat potřebuje spoustu prostoru. Již dnes tento chov zabírá více jak 70 % veškerých zemědělských ploch jakožto pastviny nebo plochy k pěstování krmiv. Vzrůstající počet obyvatel na celém světě a stoupající životní úroveň se postarají o to, že poptávka po masu dále bude růst, a tím se zvýší i problémy životního prostředí, které jsou s tím spojené.

Na rozdíl od klasických užitkových zvířat se chov hmyzu osvědčuje jako alternativa šetrná k životnímu prostředí. Tak se potřebuje pro chov larev mouchy černého vojáka například jen zlomek plochy. Navíc hmyz neprodukuje žádný metan, který vzniká v zažívacím traktu skotu ve velkém množství, přičemž tak přispívá jako skleníkový plyn velkým podílem ke změně klimatu.

Hmyzí protein je vysoce kvalitní alternativou k masu

Samozřejmě by nemělo většině chovatelů psů dbajících na kvalitu postačit, že při koupi krmiva pro psy přispívají k ochraně životního prostředí. Přinejmenším stejně důležitá je totiž ta skutečnost, že toto krmivo dodá psovi veškeré důležité živiny a ani v dlouhodobém horizontu nedojde k projevům nedostatku živin.

Možné obavy jsou však absolutně bezdůvodné. Hmyzí protein totiž obsahuje veškeré aminokyseliny, které jsou pro psy zásadní, a může se vzhledem k jeho stravitelnosti bez problémů srovnat s klasickým zdrojem bílkovin, jako je například kuřecí maso.

Kromě toho platí, že je hmyzí protein hypoalergenní i velmi dobře stravitelný, a proto se ideálně hodí u psů s citlivým zažíváním s různými potížemi.

Mimo jiné mohou mít prospěch z krmení s hmyzím proteinem i psi s následujícími zdravotními problémy: 

  • alergiemi na krmivo
  • chronickými záněty střev
  • nedostatečností ledvin
  • močovými kameny

Navíc se ovšem toto vysoce kvalitní a dobře stravitelné krmivo hodí samozřejmě i pro naprosto zdravé psy, jejichž chovatel jednoduše klade důraz na dobrou kvalitu a zároveň chce trochu přispět k ochraně životního prostředí. 

Bellfor výživa psů s hmyzem

Výrobce krmiva pro psy Bellfor platí za průkopníka, pokud jde o téma hmyzu v krmivu pro psy. Tato firma totiž uvedla na trh první dva druhy suchého krmiva na bázi hmyzu již v roce 2016.

Od té doby se tento sortiment pravidelně rozšiřuje. Dnes mohou chovatelé psů vybírat ze zhruba 30 různých výrobků, které využívají výhody hmyzího proteinu, stejně tak i hmyzího tuku.

Patří k nim mimo jiné: 

  • suché krmivo pro psy lisované za studena a extrudované
  • chutné mokré krmivo
  • speciální doplňky stravy
  • vysoce kvalitní výrobky pro péči o psy
  • zdravé psí svačinky

Žádné výrobky neobsahují ani obiloviny ani umělé přísady, jako jsou zvýrazňovače chuti. Namísto toho sází firma Bellfor výhradně na vybrané přírodní složky i u svých výrobků na bázi hmyzího proteinu, aby zajistila optimální kvalitu a dobrou stravitelnost.

Zainteresovaní majitelé psů mohou nakoupit hypoalergenní krmivo pro psy i ostatní výrobky na bázi hmyzu přímo v online obchodu Bellfor, a tím v budoucnu velkým podílem přispět k ochraně životního prostředí, aniž by přitom museli dělat kompromisy u kvality krmiva.