Útulek Mělník prosí o pomoc. Alarmující je přeplněná kapacita a nedostatek krmiva!

Publikováno: 23.10.2017
Autor: Mělnický spolek ochránců zvířat
Foto: Archiv Mělnického spolku ochránců zvířat

V útulku pro zvířata v nouzi v Mělníku je plno! Není kam umisťovat další opuštěná zvířata, není dostatek zájemců o adopci pejsků nebo kočiček a co je nejvíce alarmující, není dostatek krmiva. 

Tým útulku pro opouštěná zvířata v Mělníku se potýká dlouhodobě s přeplněnou kapacitou. Za poslední měsíc například přijali 32 psů, z toho o 19 z nich, včetně dvou vrhů štěňátek, nemá nikdo zájem a zůstávají v péči útulku. V podstatě denně přijímají opuštěná koťátka v útlém věku, která bez pomoci a dokrmování nemají šanci přežít. V současné době se stav zvířecích svěřenců vyšplhal na 134 zvířat, z nichž je 59 štěkajících, navíc 12 z nich štěněčího věku. Mňoukajících bezdomovců je v útulku 75. Znalce problematiky jistě nepřekvapí, že je mezi nimi 40 koťat. Proto útulek mírně připomíná spíše kojenecký ústav – 16 koťat a 4 štěňátka jsou tak malinká, že vyžadují péči a krmení každé 2 – 3 hodiny!

Pro zvířecí svěřence dochází krmení a rádi by požádali o pomoc. Pro pejsky by uvítali především krmení značky Brit Adult, Sam´S Field Jehněčí s rýží a Calibru Premium. Kočky většinou krmí Nativií či Onatariem. Pro všechna zvířata uvítají i jakékoli konzervy, kapsičky a piškoty, pro kočky ještě navíc kočičí podestýlku, které mají také obrovskou spotřebu (měsíční spotřeba krmiva je přes 900 kg granulí pro psy, u koček se zkrmí měsíčně 120 kg granulí, okolo 1500 kapsiček a použije se přes 1500 litrů kočkolitu).

Pokud byste chtěli přilepšit materiálně štěňátkům a koťátkům,  uvítají kvalitní štěněcí krmivo, konzervy a kapsičky, mléko pro odchov štěňat a koťat, savé podložky a papírové ručníky nebo utěrky. 

Útulek Mělník, stejně jako mnoho jiných zařízení, přestal krmit svěřená zvířata levnými nekvalitními granulemi ze supermarketů. Důvod je ten, že se pejsci i kočičky dlouhodobě potýkali se zažívacími potížemi a dalšími zdravotními problémy. Někteří psi a naprostá většina koček se do útulku dostává v zoufalém zdravotním stavu a kvalitní strava je v tomto případě nutností, jejich rekonvalescence je samozřejmě pak podstatně kratší a jsou tak rychleji připraveni odejít do nového domova.

Přispět finančně na krmení a veterinární péči, je možné na sbírkový transparentní bankovní účet útulku: 2400727072/2010, VS 17666. 

Sbírka je povolena a každoročně kontrolována úřadem Středočeského kraje.

Pokud byste chtěli pomoci darováním toho nejcennějšího a to domova, nabídku pejsků k adopci útulku Mělník naleznete níže.

Za pejsky a kočičky velmi děkuje Mělnický spolek ochránců zvířat