Důležitost pamlsků

Publikováno: 25.10.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Brit

Odměňování psa pamlsky je důležitou součástí vytváření vzájemné vazby. Nestačí ale parťákovi odměnu jen tak házet. Načasování je velmi důležité stejně jako volba správných pamlsků.

Každý určitě rád udělá svému chlupáčovi radost nějakou mlskou. Nelze to ale dělat bez rozmyslu. Je důležité vybrat takové pochoutky, které pejskovi neuškodí, a odměňování si načasovat, aby nepodpořilo nežádoucí chování.

Většina trenérů se shoduje v tom, že pamlsky jsou pro psy vhodným a hlavně účinným nástrojem, jak je pochválit a podpořit ve správném chování. Navíc tento rituál prohlubuje vzájemné vazby - dělením se o jídlo psovi projevujete náklonnost. Může se to ale lehce zvrtnout.

Zajedno je třeba vybrat správné pamlsky. Například takové piškoty vám mohou prokázat spíš medvědí službu. Nekvalitní pamlsky obsahují nezdravé tuky, cukry, ochucovadla nebo moc soli. Psovi tak mohou způsobit zažívací problémy nebo nadváhu. Vybírejte proto radši z pamlsků s přírodním složením, které neobsahují nadbytek kalorií. Dobrou volbou pro občasné odměňování může být i sušené maso.

Druhý aspekt správného podávání pamlsků je načasování a vůbec situace, ve které odměňujeme. Aby si pes při výcviku se situací odměnu spojil, je třeba mu ji dát hned, když udělá něco správně. Pokud například učíme pejska povel sedni, pamlsek podáme hned, jakmile si sedne. Můžete si pomoci clickerem, který vám umožní i odměňování na dálku. Když kliknete hned, jak pes předvede to, co chcete, pamlsek může přijít později.

Situace, kdy psa chcete odměnit, si opravdu dobře rozmýšlejte. Třeba můj pes si zvykl, že když přijde návštěva, skoro ve dveřích mu začne házet mlsky. To ho pak můžete učit, že při příchodu návštěvy má být na svém místě, jak chcete. Navíc podávání dobrůtek nebo hlazení nepřestalo, ani když na návštěvu pes vyskakoval. Pamatujte, že s odnaučováním budete mít daleko víc práce, takže krom svého psa raději vychovávejte i své přátele :).

Výcvik ale není jediná situace, kdy je podávání pamlsků správné. Pro zmíněné vytváření vzájemného pouta můžete psa obdarovat pochoutkou v podstatě kdykoli, pokud samozřejmě zrovna neprovádí něco, co nechcete. Mělo by jít o náhodné překvapení, za žádnou cenu nepodporujte loudění. Nesmí se to také stát rutinou. Překvapte ho pochoutkou když přijdete z práce nebo se spolu třeba vyvalujete na gauči...

Pamlsky mohou psovi také pomoci zvyknout si na nové místo nebo člena rodiny, přestat se bát vysavače a podobně. Vždy jde o to spojit mu situaci, věc nebo člověka s něčím pozitivním, a to třeba právě voňavou pochoutkou. O tom vás víc naučí pozitivní motivace.

Jaké pamlsky má váš pesan nejraději? Já mám místo psa popelnici, takže se nemůže stát, že by mu něco nechutnalo. Kus okurky zhltne se stejnou chutí jako ten nejvoňavější masový pamlsek, takže můžeme vybírat jen podle kvality a vlivu na zdraví.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Víte, jak správně vybrat krmivo pro psa? Předejdete tím nemocem, obezitě i podvýživě 

Být vidět - reflexní a svítící prvky pro psy

Barfování: zdravě, chutně a za syrova

Kulhající pes? Příčinou může být dysplazie kyčelního kloubu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...