Víte, jak správně vybrat krmivo pro psa? Předejdete tím nemocem, obezitě i podvýživě

Publikováno: 22.1.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Brit, archiv PesWeb

Výběr správného krmiva je stejně důležitý jako určení správné krmné dávky. Některé granule totiž, i při podání několikanásobné dávky, pejskovi nedodají všechny potřebné živiny. Je třeba tedy pozorně vybírat, jaké granulky našemu chlupáčovi koupíme.

Na co byste si při výběru krmiva měli dát pozor

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvalitních granulí je jasné určení všech surovin (rýže - ne obiloviny, kuřecí tuk - ne drůbeží tuk a podobě). Rozhodně se snažte vyhnout krmivu, které má ve složení uvedeno „vedlejší produkty živočišného původu“, někdy také “maso a výrobky masového původu“.

Některé granule i při podání několikanásobné dávky, pejskovi nedodají všechny potřebné živiny. Je třeba tedy pozorně vybírat, jaké granulky našemu chlupáčovi koupíme.

Zásadní je i množství obilovin. Rozhodně by neměly být obsahem na prvním místě (při součtu všech obsažených) a mělo by se jednat o takový druh, který je pes schopný strávit a získat z něj potřebné živiny. Nejstravitelnější je rýže nebo proso. Nevhodná je naopak pšenice nebo velké množství kukuřice. Dobrou alternativou obilovin jsou brambory a tapioky - ty jsou pro psy nejstravitelnější.

Měly by převyšovat živočišné bílkoviny nad těmi rostlinnými.

Důležitým aspektem je výrobní technologie. Šetrná výrobní technologie totiž zachovává výživové hodnoty vstupních surovin, umožňuje aplikaci tuků, vitamínů, minerálů, probiotik a enzymů za teplot, které nevedou k jejich znehodnocení.

Co najdete ve složení kvalitních granulí

Na prvním místě by měla být kvalitní masová moučka nebo sušené maso. Mnoho lidí ve složení hledá čerstvé maso. To ale z nějakých 70 % tvoří voda, která se při sušení vypaří a zbude masová moučka v obsahu asi 30 % původní hodnoty.

Čerstvé maso z nějakých 70 % tvoří voda, která se při sušení vypaří a zbude masová moučka v obsahu asi 30 % původní hodnoty.

Na druhém místě by měl být zdroj škrobů či sacharidů, tedy obiloviny. Nezapomínejte, že by i zde mělo být přesně rozepsáno, o jaký zdroj jde.

Dále je tu zdroj tuků, který by měl být vždy hlavně živočišného původu - kuřecí nebo rybí. Opět platí, že musí být jasně specifikováno, o jaký tuk se jedná.

Ve složení kvalitních granulí můžete dále najít ovoce, zeleninu, bylinky, prebiotika, probiotika, antioxidanty, vitamíny a minerály.

Obsah vlákniny by měl být více než 2 %. To pejskovi zajistí čistou střevní stěnu a správnou funkci vstřebávání živin.

Kvalitní krmivo by mělo ideálně obsahovat přírodní konzervanty - směsi vitamínů E (tokoferolů) a vitamínu C, rozmarýn.

Jak určit krmnou dávku

Většina granulí na obalu sice krmnou dávku uvádí, jde ale jen o orientační hodnoty, které musíte dále uzpůsobit každému pejskovi individuálně. Odvíjet se to bude podle jeho metabolismu, aktivit i prostředí, ve kterém žije. Takový pes žijící celoročně venku například spálí mnohem více energie při zahřívání organismu. Stejně tak pes výletník či sportovec zvyklý na pravidelný a intenzivní pohyb toho samozřejmě potřebuje zbaštit mnohem víc než gaučák. Začněte tedy na doporučené krmné dávce, kterou budete dále postupem času upravovat na míru vašeho chlupáče.

Obecně platí, že kvalitní krmiva mají menší krmnou dávku. Nekoukejte tedy na cenu za kilo. Určující je cena za krmnou dávku na den.

Obecně platí, že kvalitní krmiva mají menší krmnou dávku. Nekoukejte tedy na cenu za kilo. Určující je cena za krmnou dávku na den. Často zjistíte, že i znatelně dražší granule vlastně vyjdou levněji než jejich méně kvalitní a “levnější” konkurent.

Nesnažte se na granulích ušetřit. Ty levnější vždy nemusí být opravdu levnější. Nejenže jich pejsek spořádá víc, ale s kvalitními granulemi ušetříte i za veterinární péči. Na druhou stranu to nejdražší také nemusí znamenat to nejlepší. Za stejnou cenu můžete sehnat kvalitně velmi odlišné produkty. Je opravdu zapotřebí trocha té detektivní práce, pečlivě si projít složení a zodpovědně vybrat takové krmivo, které je pro našeho pejska to nejlepší. Správným výběrem granulí můžete šetřit nejen pejskovo zdraví, ale i vaši peněženku, i když to tak na první pohled třeba nevypadá ;).

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Být vidět - reflexní a svítící prvky pro psy

Barfování: zdravě, chutně a za syrova

Kulhající pes? Příčinou může být dysplazie kyčelního kloubu

Parádní obojky a vodítka pro psy, aneb móda není pouze výsadou lidí

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...