Anaplazmóza

Publikováno: 17.2.2017
Autor: Veterinární centrum ATEvet
Foto: Archiv PesWeb

Anaplasmóza je onemocnění, které na psa může přenést klíště a při kterém dochází k poškození a zničení bílých krvinek. Onemocnění je charakteristické opakovanými stavy, které se objevují každé 2 - 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav.

Imunitní systém zdravých psů někdy dokáže původce onemocnění zničit. Při oslabení imunitního systému - například vlivem zimy, stresu nebo jiného infekčního onemocnění - se však aktivita původce onemocnění opět obnovuje.

Anaplasmóza je onemocnění, které na psa může přenést klíště a projevuje se každé 2 - 3 týdny, kdy zvíře trpí horečkou a má celkově špatný zdravotní stav.

Doba mezi infekcí a prvními symptomy je 4-11 dnů i když mnozí psi nevykazují klinické příznaky nemoci ani po 21 dnech po infekci.

Projevy onemocnění jsou náhlá vysoká horečka, zvířata jsou apatická a nežerou. Často se vyskytuje zvracení a průjem spolu s neurologickými příznaky. Zvíře nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost. Onemocnění může postihnout i vnitřní orgány jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči. Zvířata mohou oslepnout.

Proti této infekci není k dispozici žádná očkovací látka, proto je potřeba dbát na účinnou ochranu proti přenosu onemocnění. Také je samozřejmě potřeba denně prohlížet srst na případná klíšťata okamžitě odstraňovat.

Další možností jak se bránit onemocnění je pravidelné testování zvířat na přítomnost protilátek v krvi. Pokud se infekce zachytí včas, je velká šance na úspěšnou léčbu a příznovou prognózu. Největší nebezpečí anaplazmózy spočívá totiž v tom, že není včas diagnostikovaná a přitom se jedná o rychlý a jednoduchý test.

Veterinární centrum ATEvet
www.atevet.cz

Kam dál: 

Čtyřnozí cukrovkáři

Přetržení křížových vazů

Jak si poradit se psím nachlazením

Utírání tlapek? Denní rutina ve znamení kontaktu se psem i nechtěného úrazu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...