Jak si poradit se psím nachlazením

Publikováno: 18.10.2016
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Během podzimního a zimního období bychom měli mít stejnou péči jako o své zdraví také o imunitu a zdravotní stav našeho chlupáče. Nachlazení není u psů ničím neobvyklým, existuje však několik užitečných tipů, jak mu předejít. V tomto článku si samozřejmě přiblížíme i to, jak si počínat tehdy, kdy už na pejskovi nemoc zpozorujeme.

Onemocnění horních cest dýchacích u psů často taktéž doprovází kašel, slzení neboli výtok z očí a nosu.

Psí nachlazení lze v lecčems srovnat s lidským. Onemocnění horních cest dýchacích u psů často taktéž doprovází kašel, slzení neboli výtok z očí a nosu. U zvířat můžeme pozorovat také nápadný zápach z tlamy.

Pokud se jedná o obyčejné nastydnutí, tedy nemoc virového původu, je dobré zvířeti začít podávat vitaminové doplňky, hlídat jeho stravovací a pitný režim (zda vodu a jídlo neodmítá) a teplotu. Na procházky bychom s nachlazeným psem měli chodit častěji, ale na kratší dobu. Pokud má zvíře jen vodnatý výtok z nosu a očí, nemá teplotu a přijímá potravu i vodu, není nutné a snad ani žádoucí, aby bralo antibiotika.

Původně virové onemocnění se ovšem může zkomplikovat bakteriální infekcí ústící ke zvířecí angíně. Jestliže se stav mazlíčka z obyčejného nachlazení začne zhoršovat a vidíte, že se mu přitížilo, neváhejte navštívit veterináře, aby vyšetřil ozvy plic a zhodnotil teplotu i případný výtok z očí a nosu.

Zbystřete, když má pes nutkání na zvracení po předchozím kašli. Obvykle se tak pozná onemocnění hltanu. Při zánětu hltanu reagují mízní uzliny natékáním, kvůli čemuž se pejskovi může hůře polykat strava nebo se dokonce dáví. To často vede k tomu, že odmítá jíst. Řešením je návštěva zvěrolékaře a antibiotika, která zvířeti přinesou úlevu a uzdravení.

Co dělat v rámci prevence

V chladných dnech proto vyrážejte raději na kratší procházky a věnujte pozornost tomu, aby se pes dostatečně hýbal, díky čemuž neprochladne.Kdo už jste někdy nemocného chlupáče měl doma, víte, že je lepší jeho trápení předejít, jak jen to je možné. V chladných dnech proto vyrážejte raději na kratší procházky a věnujte pozornost tomu, aby se pes dostatečně hýbal, díky čemuž neprochladne.

U krátkosrstých a menších plemen je v zimě vhodný, při velmi chladných dnech dokonce nutný, také obleček, který zvířeti pomůže udržet teplo. Dále může pes prochladnout po koupání či promoknutí.

V rámci prevence existuje také vakcinace, o níž je možné se informovat u zvěrolékaře. Náchylnější na onemocnění jsou štěňata a starší pejsci. 

Jaké máte s nachlazením u psů zkušenosti vy? Po čem se vašemu mazlíkovi nejvíce ulevilo?

Kam dál: 

Zvířata se umí sama léčit. Pojďme jim to umožnit

Proč psi žerou trávu?

Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...