Přetržení křížových vazů

Publikováno: 3.12.2016
Autor: Veterinární klinika Nisa
Foto: Archiv PesWeb

Co jsou křížové vazy? V každém kolenním kloubu jsou 2 křížové vazy, které spojují holenní a stehenní kost a udržují koleno tzv. „pohromadě".

Přetržení křížových vazů u psů .

Jak se mohou vazy poškodit?

Velmi často při úrazu (autonehoda), prudkém výskoku, odrazu. Náchylnější k poranění jsou psi staršíobézní.

Příznaky poškození křížových vazů (PKV):

Částečné poškození se projeví kulháním různého stupně, při celkovém přetržení pak pes nohu nepoužívá vůbec, ve stoje se pouze mírně dotýká země špičkami prstů.

Jak se PKV diagnostikuje?

Většinou již podle popisu příznaků. Aby se toto potvrdilo, musí se koleno řádně palpačně vyšetřit, což je u některých psů možné pouze v celkové narkóze. Také je většinou nutné udělat RTG vyšetření pro potvrzení nebo vyvrácení dalšího poškození kloubu.

Dají se PKV léčit?

Stejně jako u lidí se dají křížové vazy nahradit uměle, což samozřejmě vyžaduje operaci kolene. U velmi malých psů, pokud je poškození pouze částečné, se koleno může (ale nemusí) vyléčit, pokud mu dopřejete několik měsíců klidu. U větších psů nemůže bez operace k uzdravení nikdy dojít a to ani v případě, že se jedná o částečné natržení. Po dlouhodobém klidu může nastat zlepšení, ale po návratu do normální zátěže se stav opět zhorší.

Pes - přetržení křížových vazů.Co bude po operaci?

Týden po operaci bude váš pes mít na noze obvaz udržující nohu v klidu a teple. Obvaz musí být pravidelně kontrolován, aby nikde nevznikaly otoky nebo otlaky. 10 dní po operaci budou odstraněny stehy. Důležitá je také důsledná rehabilitace 3 týdny po operaci. Velice vhodná je fyzioterapie. Zhruba 6 až 8 týdnů je nutno držet pejska v klidu, venčit pouze na vodítku a pomaličku zvyšovat zátěž.

Uzdraví se úplně?

Tento typ operace je téměř vždy velice úspěšný. Pokud jsou po operaci majitelem důsledně dodržována veškerá nařízení veterinárního lékaře, pak je již po několika týdnech operované zvíře schopno nohu opět používat. Může trvat několik měsíců, než dojde k úplné regeneraci svalů a než je noha opět ve stavu, kdy je schopna bez následků zvládat normální zátěž.

Kam dál: 

Co mám dělat? Můj pes si olizuje, či okusuje tlapky, ale alergie to není

Opravdu vašeho psa nic nebolí?

Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.

Jak udržet zdravého stárnoucího psa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...