Množírnám a týrání psů by mělo zabránit plošné povinné čipování a dvoustupňový centrální registr
Praha, 27. května 2015 – Vyřešit problém takzvaných množíren a současně zajistit snadnou transpozici unijního práva. Takový úkol si vytyčil předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat – poslanec Radim Fiala. S ohledem na úpravy v jiných evropských státech přichází s řešením. Navrhuje, aby byli všichni psi povinně označeni mikročipem a aby byli evidováni v dvoustupňovém centrálním registru, který zahrne veškeré stávající databáze.
Vzhledem k tomu, že tyto dílčí registry v současnosti nejsou vzájemně propojeny, jejich účinnost a efektivita je poměrně nízká. „Předkládaný koncept předpokládá a využívá stávajících databází měst a obcí při výběru místních poplatků a navrhuje uvedené databáze vzájemně propojit univerzálním identifikátorem – čipem psa,“ vysvětluje advokátka a předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE, z.s., Zuzana Rennerová, která se na vypracování konceptu podílela. Navrženou strukturu by utvořily dvě úrovně – centrální registr psů, provozovaný státním orgánem, který by obsahoval číslo čipu včetně několika údajů týkajících se konkrétního psa, a odkaz na obec či město, kde by podle čísla čipu bylo možné dohledat údaje o jeho majiteli. Tyto evidence by tak obsahovaly identifikaci konkrétního psa a jeho majitele v rozsahu, v jakém jsou evidovány již dnes.
„Předkládané řešení je jednoduché a efektivní a oproti předchozím návrhům přináší minimální náklady,“ uvádí advokát a právní specialista ANIMAL EYE, z.s., Martin Doležal. Právě na riziko finanční a administrativní náročnosti jednotné centrální evidence upozorňovaly před časem Komora veterinárních lékařů i Českomoravská kynologická unie. Podle mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíry Tiché koresponduje koncept s dlouhodobým postojem této odborné asociace. „Cílem návrhu je identifikovat konkrétního psa a jeho majitele, což by mělo nejenom usnadnit provádění kontrol kompetentních orgánů, ale také vést k úsporám nákladů obcí při nálezu psů a navýšit příjmy územních samospráv z výběru poplatku ze psů,“ doplňuje Doležal. Při zohlednění úspor spojených s identifikací psů je tak zřejmé, že přínosy značně převýší náklady.
„V důsledku prosazení našeho návrhu prohraje pouze jedna strana: lidé, kteří týrají zvířata a lidé, kteří si z bezcitného zacházení se psy a kočkami udělali tvrdý business," podotkl poslanec Radim Fiala.
Podívejte se na jednotlivé body navrhované úpravy:
Centrální rejstřík psů - základní koncept |
otevřít/zavřít |
1. Upravovaná problematikaSnahou předkládaného návrhu je připravit legislativní rámec pro označování psů identifikačními mikročipy a jejich následnou evidenci, což umožní:
Pokusů zřídit centrální rejstřík psů bylo v České republice v minulosti hned několik. V Poslanecké sněmovně byl poslední konkrétní návrh předložen v r. 2003 sněmovním tiskem 674. Uvedený návrh byl zamítnut hlavně kvůli vysokým nákladům na zřízení a provoz rejstříku. S ohledem na připravovanou unijní legislativu a narůstající problémy v důsledku komerčních chovů (tzv. množíren) je vhodné tuto problematiku aktuálně řešit. 2. Výchozí stavV současné době neexistuje v České republice centrální evidence psů, nýbrž pouze dílčí databáze, a to:
Vzhledem k tomu, že tyto dílčí registry nejsou vzájemně propojeny, jejich účinnost a efektivita je relativně nízká. 3. Návrh řešeníNavrhované řešení předpokládá a využívá stávajících databází měst a obcí a navrhuje uvedené databáze vzájemně propojit univerzálním identifikátorem – čipem psa. Toto řešení je tak jednoduché a efektivní a přináší minimální náklady. Navržená struktura by obsahovala dvě úrovně:
CRP předpokládá online dostupnost prostřednictvím veřejné datové sítě, při zajištění psa je tak možné rychle určit jeho majitele. Vzhledem k tomu, že CRP neobsahuje osobní údaje majitele psa, snižují se podstatně nároky na objem a zabezpečení údajů v něm vedených, a tím i významně celková nákladnost celého řešení. Při zohlednění úspor spojených s identifikací psů lze konstatovat, že přínosy značně převyšují náklady.
Hlavním účelem rejstříku je ztotožnění psa s jeho majitelem, tedy snadné dohledání vlastníka ztraceného nebo zaběhnutého zvířete. Další přidanou hodnotou CRP je:
CRP může také významně přispět k omezení dalších velmi rozšířených nešvarů v oblasti zájmových chovů, kterými jsou zejména:
Současně by bylo nutné zakotvit povinné označování psů identifikačním mikročipem na území ČR a podmínky čipování. Vhodná je také novelizace některých stávajících předpisů (stanovení obecné závaznosti vyhlášky č. 21/2013 Sb., požadavku písemné formy kupní smlouvy s předepsanými náležitostmi, legální definice útulků, vymezení sankcí za porušení povinnosti očipovat psa apod.).
|
|