Agility - Čekání na startu
Odložení na startu - nejen ve smyslu, jak psa donutit, aby počkal až na váš pokyn, ale i tom, zda je lepší psa položit, posadit nebo nechat stát a jak daleko od první překážky by měl být.
Pozice
Názory jsou různé, stejně jako psi. Někdo dává přednost lehu, protože déle trvá, než pes vystartuje, někdo nechává psa ve stoje, protože vystartuje rychleji. Ani bych neřekla, že rychlost startu je rozhodující pro to, v jaké pozici psa necháme, psi dokáží nabrat slušnou rychlost tak jako tak. Těm prvním většinou pes startuje dříve, než chtějí, těm druhým pes na startu většinou chvíli vydrží. Way si například lehá tak, že si jednu přední nohu složí pod tělo a tím pádem má pak do prvního kroku už nakročeno. Při zvolení pozice hrají roli jiné faktory, zejména to, jestli dokážu psa naučit nehnout ani packou, přestože odcházím kamsi do parkuru a první překážka stojí lákavě přímo před psem. I při lehu je samozřejmě důležité psa naučit naprosté nehybnosti, ale někdy to bývá lehčí. A kdybych měla například malého krátkosrstého psa, o kterém bych věděla, že si nerad lehá do mokrého a na sníh, učila bych ho odložení ve stoje.
Někteří psovodi nechávají své psy sedět. Myslím, že to je výhodné proto, že se mohou rovnou odrazit od zadních nohou, a zvláště se mi to zamlouvá, pokud psi sedí blízko před první překážkou, která je skoková. Nevím, jak časté jsou teď sranda závody, kdy psi mají skočit přes co nejvyšší překážku, ale můžete si všimnout, že nejvýše doskočí pes, který si přímo před překážkou zhoupne na zadní a veškerou sílu odrazu vloží do nich. Má pak skok vysoký, kulatý a krátký. Toho se využívá i při skokové gymnastice (mohl by to být český ekvivalent jumping grids?), kdy jsou překážky tak blízko, že se pes hned z dopadu odráží na další skokovku.
Vzdálenost
Mnohem zajímavější, než pozice psa na startu, je jeho pozice vůči ostatním překážkám. V jednom Clean Runu jsem narazila na pravidlo, že je dobré psa položit daleko od první překážky, pokud poběží delší dobu rovně, a naopak blízko překážky, pokud bude brzy točit.
Další pěkná poučka je položit psa tak, aby viděl i následující překážku a mohl se na ni tím pádem připravit. Neplatí to stoprocentně. V případě, že po druhé překážce chci točit, i kdyby byla rovně, položím si Waye tak, aby mířil spíše na bočnici druhé překážky (a to v opačném směru, než pak budu točit). Bohužel ne vždy najdete na závodech tolik místa, abyste mohli psa položit, kam potřebujete. Když jsem startovala na MEJ v Maďarsku, tak Canny ležel mezi kabely od časomíry.
Letmý start
Pro úplnost se zmíním i o letmém startu, i když přísně vzato není druhém odložení (zato je druhem startu). Psovodi ho používají často s malými nebo pomalými psy a hlavně se psy, kteří potřebují povzbuzení a rádi s psovodem soutěží. Psovod podrží psa před první překážkou, pak ho najednou vypustí (popřípadě ho občas "hodí" za sebe) a rozeběhne se. V dnešní době je ale třeba dát si pozor na to, jak psa držet, protože dříve běžné používání držení za kůži by se posuzovalo jako hrubost k psovi.
Kateřina Lerlová
Kam dál:Na tyčky hřebíčkyFAQS - AGILITYAgility - Pár slov o odloženíAgilityProbíhající sbírky |
Nejbližší akceMazlíčkův FUN Jarmark27.10.2024 |