Jakou péči vyžaduje kočka žijící v bytě?

Publikováno: 11.3.2024
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Kočky jsou od přírody šelmy, které milují pohyb venku, kde je spousta vjemů a příležitostí k lovu. Jsou ale také oblíbeným domácím mazlíčkem, který může bez problémů žít i v malém bytě. Přinášíme několik tipů, aby kočce žijící uvnitř nic nechybělo.

Dostatek vyžití i soukromí

I domácí kočky se stále řídí instinkty šelmy a mají silné teritoriální pudy, bez přístupu ven proto potřebují různé stimulace a spoustu vyžití, kam by mohly své instinktivní chování směřovat. V opačném případě se může stát, že si svou nahromaděnou energii vybijí nežádoucím chováním, jako je škrábání nábytku nebo lezení po záclonách.

Většinou nezáleží na velikosti bytu, ve kterém žijete, ale je nutné tyto prostory trochu přizpůsobit kočičím potřebám. Existuje několik jednoduchých věcí, které podpoří hravost a zvědavost vaší kočky. V prvé řadě je potřeba zajistit dostatek hraček a zjistit, které vaši kočku budou opravdu bavit. Některé kočky milují různé míčky a kuličky, jiné myšky s peříčkovým ocasem. Jinou zabaví na celé hodiny různé zavěšené předměty nebo interaktivní hračky a hlavolamy.

Nezbytností je také škrabadlo a různé prolézačky. Kočky přirozeně vyhledávají vyvýšená místa k odpočinku, odkud mají dobrý výhled na své okolí. Proto je dobré jim vytvořit místa, kam budou moci šplhat. Ideálně je umístěte blízko okna, aby měla vaše kočka výhled i na okolní svět. Pro odpočinek bude kočka pravděpodobně vyhledávat také nějaké schované místo, kde se bude cítit v bezpečí a kam se uchýlí, kdykoliv bude potřebovat chvíli klidu a soukromí. Může se stát, že si najde například nějakou polici ve skříni nebo šuplík. V případě, že je to možné, nechte toto místo pro kočku vyčleněné, místo oblečení tam můžete umístit například deku určenou jen pro ni.

Správné umístění kočičího záchodku zase zabrání tomu, aby si ho vaše kočka vytvořila někde jinde. Důležité je hlavně to, aby měla dostatek soukromí. V neposlední řadě nezapomínejte pravidelně měnit stelivo.

Mlsný kočičí jazýček

Kočky žijící v bytě potřebují pro spokojený život také kvalitní krmivo, které obsahuje vše nezbytné pro jejich zdraví. Krmivo pro domácí kočky by mělo být bohaté na vlákninu, probiotika a antioxidanty, které podporuje zdravé trávení a snadný průchod bezoárů.

Pozor také na to, abyste kočku příliš nepřekrmovali. Domácí kočka nemá tolik pohybu jako kočka venkovní, a nemá proto tak velké energetické nároky. Kastrované kočky by navíc měly dostávat krmivo, které má optimální pH a vyvážený poměr minerálů a podporuje tak zdraví ledvin a močových cest.

Kočky milují okusování zelených listů, představuje pro ně totiž způsob, jak si vyčistit zažívací trakt. Kromě krmiva bohatého na vlákninu byste jim měli dopřát také tento způsob. Velkou radost jim proto uděláte, pokud do bytu pořídíte kočičí trávu, zelenec nebo například kozlík lékařský. Kočky tyto rostliny přímo milují!

Pozor na nástrahy života v bytě

Chov kočky v bytě je poměrně bezpečný. Nehrozí zde nebezpečí v podobě aut, psů a dalších pastí. Přesto jsou ale věci, na které byste si měli dát pozor.

V první řadě jsou to jedovaté pokojovky, které má doma většina z nás. Právě ty nejoblíbenější květiny často představují nebezpečí. Jedná se například o monstery, africké kopřivy, pelargonie, fíkusy nebo orchideje. Seznam je ale daleko delší, a proto doporučujeme si všechna kvítka pro jistotu ověřit. Tyto květiny by měly být umístěny tak, aby se k nim vaše kočka nedostala. Je možné, že jim nebude věnovat pozornost například díky kočičí trávě, která bude jen pro ni. Druhé nebezpečí představuje balkon a otevřená okna. Balkon i okno je lepší zajistit sítí, může se totiž stát, že si kočka neuvědomí výšku a vyrazí na lov.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Je pořízení bezsrstého plemene řešením pro alergiky?

Psí terapeuti pomáhají zmírňovat deprese a úzkosti u dětí i dospělých

16 věcí, které by jste měli přestat dělat, pokud chcete být se svým psem šťastnější (by Roger Abrantes)

Suchý čumák rovná se nemocný pes aneb nejčastější psí mýty

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...