Péči o chrup potřebují psi v každém věku – od štěněte po seniora

Publikováno: 11.9.2023
Autor: Mazlíčci v pohybu
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Psi mají během svého života dvě sady zubů. Dospělý pes má 42 zubů, 12 řezáků, 4 špičáky, 16 třenových zubů a 10 stoliček. První zoubky začínají štěňatům vyrůstat už ve druhém týdnu věku a ve dvou měsících mají prořezaných celkem 28 mléčných zubů. Mléčné i trvalé zuby potřebují péči, díky které zajistíte psovi zdraví a pohodlí během celého života. Víte, jak se o psí zuby správně starat?

Péče ve štěněcím věku vytvoří návyk na celý život

I malé děti učíme čistit si zoubky již v útlém věku. Vytvoří si díky tomu zdravý návyk, který je neopustí do konce života. Věděli jste, že stejně byste k tomu měli přistupovat také u štěňat? Naučte chlupáče otvírat tlamičku a nechat si na zuby a dásně sahat. Usnadní vám to čištění i kontroly u veterináře. Během čistící rutiny můžete pejska naučit i na nějaký povel (například „zuby!“ nebo „tlama!“), který bude mít spojený právě s hygienou a bude vědět, co ho čeká.

Na čištění štěněcích zoubků jsou ideální speciální gumové kartáčky, které si nasadíte na prst. Díky tomu můžete zuby jednoduše a jemně čistit. K čištění zubů můžete použít také speciální pastu pro psy, která bude pejskovi chutnat a nebude se čištění bránit. Čištění nezapomeňte odměnit pamlskem.

Jak to je s přezubením?

V období mezi 4. až 7. měsícem věku začne postupně docházet k přezubování, tedy k výměně mléčného chrupu. To u většiny psů probíhá bez komplikací, ale měli byste hlídat, zda zuby netropí nějakou neplechu. Například pokud objevíte černý zoubek, měli byste vyhledat veterináře. Hrozí totiž riziko nepříjemné infekce. Někdy se také může stát, že trvalý zub roste vedle mléčného zubu a dochází k jejich zdvojení. Pokud mléčný zub sám od sebe nevypadne, je potřeba ho vytrhnout.

V tomto období může pejskům mírně zapáchat z tlamy, to je většinou způsobené zaschlou krví z vypadnutých zubů a nemusíte se ničeho obávat. Výměna chrupu může být také doprovázena nechutenstvím a větším sliněním. Štěněti tak můžete granule namočit například do jemného vývaru nebo mu dávat měkkou stravu, která pro něj bude lépe zpracovatelná.

Štěně bude mít také zvýšenou potřebu vše okusovat a ožužlávat. Okusování mu uleví od nepříjemných pocitů a také podporuje výměnu chrupu. Ujistěte se proto, že má dostatek hraček na žvýkání, se kterými si může hrát.

Péče v dospělosti zajistí příjemnější stáří

Problémy spojené se zuby se objevují většinou v pokročilejším věku psa. To ale neznamená, že byste péči měli zanedbávat v období mládí a dospělosti. Ani v tomto období proto nezapomínejte na pravidelné čištění, které můžete podpořit dentálními hračkami, a především kvalitní stravou.

V neposlední řadě vám s čistící rutinou pomůžou speciální dentální tyčinky, se kterými bude ústní hygiena hračka. Nové Brit Dental sticks skvěle chutnají, a navíc jsou tvarované tak, aby mechanicky čistily zuby vašeho chlupáče. Každodenní čištění pomocí dentálních tyčinek tak může částečně nahradit čištění zubními kartáčky.

Udržovat zdraví psího chrupu vám pomůže i profesionální péče

Základem prevence jsou také preventivní návštěvy veterináře, díky kterým objevíte případné problémy zavčasu a bude snadné je řešit. To, že s chrupem psa není něco v pořádku, poznáte podle výraznějšího zápachu z tlamy, zarudlých dásní, zvýšeného slinění nebo hnědožlutého povlaku na zubech.

Zuby je možné také nechat jednou za čas vyčistit profesionálně. Profesionální čištění chrupu spočívá jak v odstranění viditelného a skrytého zubního plaku a kamene, tak i v důkladném vyšetření stavu psího chrupu. Veterinář (případné psí stomatolog) během takového vyšetření také zhodnotí, které zuby je potřeba dále léčit nebo vytrhnout.

Pokud jsou zuby opravdu nemocné a zkažené, vytrhnutí je většinou nejlepším řešením. Pejska to zbaví bolesti a zabrání se šíření další infekce. Nemusíte se bát. Pes se většinou zvládne nažrat i bez pár zubů :)

Starším psům, kteří trpí nechutenstvím nebo problémy se zuby, doporučujeme podávat také měkčí stravu. Díky důsledné prevenci ale vážnějším problémům snadno předejdete!

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

První pomoc při dušení psa

První pomoc: když zvíře zvrací nebo je mu nevolno

Kardiopulmonální resuscitace psa

První pomoc: když má zvíře zánět

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...