Hlídání psa během dovolené? Individuální přístup je pro mě základ, říká Marie Holeksová

Publikováno: 22.12.2021
Autor: www.pesweb.cz
Foto: Archiv Marie Holeksová

Kam s naším čtyřnohým kamarádem nejen během dovolené? To je problém, který každoročně trápí statisíce Čechů, kteří v průběhu celého roku vyráží do všech koutů planety. Zatímco tuzemskou či evropskou destinaci můžeme bez větších obtíží absolvovat společně se psem, u letecké dovolené je to již značně komplikované.

Řešením může být psí hotel, psí školka nebo soukromé hlídání, které se na rozdíl od psích hotelů zaměřuje na malý počet čtyřnohých svěřenců a zároveň na dokonalou náhradu domácího prostředí. O tom, jak soukromé hlídání funguje, promluvila Marie Holeksová, jejíž služby jsou na internetu známé pod názvem Maruška hlídá.

Maruško, pozoruješ za poslední dobu nějakou změnu v poptávce? Narážím samozřejmě na situaci spojenou s koronavirem.

Ano, a je to většinou bohužel spojené se skutečností, že psi, kteří byli do nynějška zvyklí na celodenní přítomnost svých páníčků, se ze dne na den ocitli doma sami a to hned na několik dlouhých hodin.

Pandemie koronaviru vyhnala lidi z kanceláře do home-officů, což mělo za následek zvýšenou poptávku po psích parťácích. S tím, jak se část lidí postupně vrací k běžnému režimu, spousta z nich řeší problém co najednou se psem, který je zvyklý na jejich téměř neustálou přítomnost a samotu, na kterou nejsou vůbec zvyklí, snáší většinou velmi špatně.

Je tedy potřeba psa učit samotě, a to od samotného začátku. I malé štěně, bychom neměli mít neustále ve své přítomnosti. Nebojte se odjet od něj například na rychlý nákup nebo si bez něj jít zaběhat. Pomůže mu to zvykat si na občasnou samotu, které samozřejmě bude postupem času vystaven.

Pro koho je služba Maruška hlídá určená? Kdo je tvým typickým klientem?

Pro kohokoliv, kdo potřebuje pohlídat psa, a to jakékoliv rasy a velikosti, a chce mít jistotu, že bude jeho pejskovi věnována individuální a především domácí péče. Psi se totiž během hlídání stanou členy mé vlastní rodiny. S tím souvisí jediná podmínka, kterou musí klientův pes splňovat, a tou je dobrá socializace a tolerance jiných psů a lidí včetně dětí. Typickými klienty jsou lidé, kteří plánují dovolenou či služební cestu, kterou nemohou absolvovat společně se psem.

Jak a kde hlídání probíhá?

Hlídání probíhá v místě mého bydliště, tedy v pražském Karlíně. Denní režim je přizpůsoben návykům a potřebám psa. Někteří psi potřebují aktivnější režim, v případě štěňat je zvýšená frekvence venčení. Krmení probíhá dle požadavků majitele. Běžný denní režim zahrnuje pravidelné venčení, vycházky do přírody, po domluvě i výcvikové lekce.

Jak často vámi hlídaný pes zůstává doma sám?

To se stává jen velmi výjimečně. Jsem na rodičovské dovolené, pes tedy zůstává sám maximálně na pár desítek minut, když například potřebuji obstarat nákup.

Má majitel o psovi během hlídání přehled?

Samozřejmě, v průběhu každého hlídání běžně posílám videa a fotky z aktivit, které se psem absolvuji. Chci, aby si majitelé mohli užít dovolenou opravdu bez stresu, a k tomu patří i jistota, že je o jejich psa skvěle postaráno.

Klientům slibuješ individuální přístup, jak to v praxi vypadá? Kolik psů běžně hlídáš?

Je to jedna z věcí, na které si zakládám. Maximální péče a věnovaný čas. Aby to bylo možné zajistit, nikdy nehlídám více jak dva psy. Nabízím domácí prostředí a v domácí režimu, který zahrnuje vše na co je pes zvyklý. Kromě pohybu a potravy mu nechybí ani mazlení a hraní. Po dobu hlídání považuji psa svého klienta za svého vlastního, což je opravdu možné jen díky individuálnímu přístupu.

Podle tvých webových stránek se zabýváš i výcvikem psů. Dá se případně spojit i s hlídáním psa?

Určitě ano, jde navíc o velmi efektivní formu výcviku. Zaměřuji se na základní poslušnost, tzv. parkovou poslušnost. Pokud jsem s klientem domluvena, že součástí hlídání bude i výcvik, pak výcvik trvá v průběhu celého dne v krátkých a velice efektivních výcvikových blocích.

www.maruskahlida.cz

Kam dál: 

Jak vybrat vhodné vodítko pro psa?

CBD produkty: kdy mohou být prospěšné

Proč je důležitá kloubní výživa pro psy?

Kočičky nejsou vegetariánky! Aneb co patří do kočičí mističky?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...