Fena si myslí, že je březí. Co s tím?

Publikováno: 6.6.2023
Autor: Mazlíčci v pohybu, MVDr. Lenka Boudová
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu

Pseudogravidita, falešná gravidita, falešná březost či faleška. Vše označuje jedno a to samé – stav, kdy se tělo fenky připravuje na porod, ačkoli březí není. Falešná březost se objevuje po hárání a může trvat až několik měsíců. Co ji způsobuje, jak ji poznat a co s ní?

Faleška si nevybírá, týká se dokonce i koček. Veterinářka MVDr. Lenka Boudová, která se tématu věnuje na stránkách MetropoleVet+, uvádí: „Pokud jsme si skutečně jistí, že nemohlo dojít v žádném okamžiku k nechtěnému krytí, jedná se o tzv. falešnou březost (pseudogravidita), která se vyskytuje poměrně hojně u nekastrovaných fen.” A dodává: „Výskyt falešné březosti je poměrně častý a nejvíce lze její nástup očekávat ve 4–6. týdnu po hárání.” U fenek může trvat klidně až několik měsíců.

Jak falešnou březost poznat a co ji způsobuje?

Nebudeme-li zabíhat do přílišných detailů, hormonální hladina v těle fenky po ovulaci (říji) odpovídá stavu, jako kdyby byla březí. Dokonce má veškeré projevy březosti jako nateklé cecíky, únavu a dokonce i posmutnělost až apatii. Z cecíků může téct mléko a může se stát, že fena bude trpět nechutenstvím. Tělo se, jednoduše řešeno, připravuje na porod a napodobuje vše, co porodu předchází.

Nejčastěji poznáme falešnou březost podle toho, že si fenečka začne hrabat pelíšek, nosit a olizovat plyšáky (nebo jiné hračky, má-li je). Může začít vyhledávat i nová místa, kam si lehá. I když do postele nebo na gauč nesmí, může se stát, že nyní ji tam najdete. Buďte na ni hodní, hledá nejlepší úkryt pro svá štěňata.

Mezi fyzické projevy, které vyjmenovává veterinářka Boudová, patří zduřelé mléčné žlázy, které produkují mléko, zvětšené břicho, zvracení, poševní výtok i opak nechutenství, tedy nadměrná chuť k jídlu, a tudíž přibírání na váze. Falešná březost ovlivňuje i chování feny vůči ostatním psům a obecně svému okolí. Běžně nekonfliktní i hravý pejsek může nyní na ostatní psy reagovat podrážděně.

Co s tím? Léčí se falešná březost?

Nejlepší, co pro svého milovaného pejska můžete v tomto období udělat, je zabavit ho. Fenku můžete doma zaměstnat pomocí psích hlavolamů. Choďte na delší procházky. Obecně pohyb se doporučuje jako nejlepší lék. Velmi důležitá je kontrola pitného režimu, nadměrné pití určitě sledujte a případně nahlaste při kontrole veterináři. Můžete také mírně snížit krmnou dávku, rozhodně by se fena neměla nadměrně krmit.

Co naopak nedělat? Omezte mazlení. Protřiďte jí hračky a pokud si nějaké nosí do pelechu, raději jí je po dobu falešné březosti schovejte. Mylně je totiž považuje za svá štěňata. Je lepší jí je schovat, když se například venčí s dalším členem rodiny, ať jí zbytečně nevyvoláte úzkostnou reakci. Můžete i vyprat pelíšek. „Nedoporučuje se mléčnou žlázu zahřívat, nebo mléko odstříkávat, tím se produkce pouze zvýší. Na zvážení je mírné chlazení mléčné žlázy; sledování, nedochází-li v nějakých oddílech mléčné žlázy k zánětu,” radí na stránkách veteriny Boudová.

Nejhorší na falešné březosti je, že se opakovaně vrací. Majitelům fenek, které na ni trpí, veterinář doporučí kastraci. Dlouhotrvající pseudogravidita totiž může způsobit zánět mléčných žláz, který se může zvrtnout v nádorové onemocnění. Utrpět mohou také vaječníky, děloha nebo močový měchýř. A také musíme vzít v potaz psychiku našeho chlupáče, která během tohoto období dostává zabrat.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Když se narodí mrtvá štěňata

První pomoc: když zvíře zvrací nebo je mu nevolno

Psí záchranáři: V hřebenech hor a nepřístupném terénu vyhledávají zraněné a zbloudilé turisty

Interaktivní hračky pro psy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...