Jmenuje se Čert, ale je to anděl

Publikováno: 18.1.2018
Autor: Útulek pro nalezené psy v Táboře
Foto: Archiv Útulek pro nalezené psy v Táboře

Čert je moc hodný kluk, takový vítací kliďas a pohodář. Má krásně hustý a něžný kožíšek a k tomu srdce veselého a hravého psa. V kotci vždy čeká až přijde jeho čas. Nic neničí, neštěká, ale když ho vypustíme, je to střela :-)

Čert si užívá každý moment, krok a volnost. Když běhá po dvoře, jiné psy ignoruje a tak tomu bývá i venku, problémy on rozhodně nevyvolává. Je znát, že se u Čerta někdo snažil, výchovu nedotáhl úplně do konce, ale základy má dobré - jen potřebuje vždy vydat energii a pak dobře motivovat. Na vodítku není naučený, žil tedy možná spíše na zahradě, kam by se také více hodil. Na vycházce je třeba mít sílu ho udržet a korigovat, ale jak se uklidní zvládne dávat pacičky a moc rád se nechá drbat a mazlit, ale jen chvilku, pak zase chvátá honem honem vyrazit do světa a objevovat. Však svět toho tolik nabízí!

Čert se hodí k lidem, kteří s ním budou cvičit a dokáží ho zaměstnat jak fyzicky, tak psychicky. Když bude mít dost pohybu, bude to spíš mazel, ale v útulku má hodně energie, kterou nestíhá vydat a chce prostě běhat.

Docela obstojně se nám pokusil přelézt plot útulku, bude tedy potřebovat dobře zajištěnou zahradu a zábavu, aby nevymýšlel, kudy vyrazit na výlet sám za dobrodružstvím.

Plemeno:

U Čerta jsem si chvíli lámali hlavu s plemennou příslušností. Pokud nemá pes průkaz původu, jedná se vždy pouze o odhad, jaké předky má asi v krvi. S tím se musíme potýkat u každého pejska, protože majitele to vždy zajímá. Nejde jen o vzhled, ale i o povahu a celkově nám odhad plemene podaří určit, do jaké rodiny se pes bude hodit. U Čerta byl na první pohled vidět retrívr, ale bylo tam ještě něco, co se nám nepodařilo přesně pojmenovat. Až přišla další kolegyně. Jelikož je majitelka bernského salašnického psa, viděla ty rysy okamžitě a i jeho úžasná povaha nám pak napověděla, že jsme tipli správně.

Zážitek z procházky:

"Byla jsem úplně urvaná a uběhaná. S Čertem jsme vyrazili na procházku a snažila jsem se ho unavit, ale já měla za sebou už dva psy a on si svou energii šetřil několik dní. Sice se před procházkou vyběhal na dvoře, ale to rozhodně nestačilo, je to objevitel a touží poznávat a to co nejrychleji, aby toho stihl co nejvíce. Průzkumník by z něj byl skvělý! Když už jsem unavená sedla na mez, Čert ke mně přišel, dal mi hubana a spokojeně si ke mě sedl. Měl pořád síly dost, ale viděl, že já už prostě nemůžu. Mačkal se ke mně, nechal se drbat a pak se válel v trávě. Další procházky už nám to šlo vždy lépe . Čert se učí krotit svůj elán, ale potřebuje prostě víc pohybu, než mu dovolí kotec. Je to veselý a empatický pes s velkým a laskavým srdcem." Zdenka Průšová

Problematika černých psů:

Čert má hledání rodiny trochu těžší. Je to sice dospělý pes ve skvělé kondici, ale je velký a navíc černý. S velikostí je to logické, je to prostě pes vhodný na zahradu a větší část lidí žije v bytech a tedy už tím má Čert počet potencionálních páníčků omezen. Ale ta barva mi pořád nejde na rozum. Statistiky říkají, že černí psi nacházejí domov pomaleji, než psi jiných barev. To vám potvrdí pracovníci skoro v každém útulku a také proto vznikl v Americe národní den černých psů (National Black Dog Day), který připadá na 1. října. Přitom černí psi jsou stejně skvělí, jako třeba bílí a navíc na nich není tak vidět špína :-) Z módního hlediska černá barva nikdy nevyjde z módy, je to nadčasová klasika, elegance a styl. Černá kočka ani pes nenosí smůlu, naopak, vnesou vám do života štěstí a lásku.

 

Zájemci o adopci Čertíka volejte do útulku na tel. 773 791 322.

Čerťa má svojí kartu zde na PesWebu

Útulek pro nalezené psy v Táboře
Vápenná strouha, Tábor
utulek@tstabor.cz, 773 791 322
www.utulektabor.cz