Hypoalergenní dýně hokaido jako zdravá dobrota

Publikováno: 6.11.2023
Autor: Lucie Malecká
Foto: Archiv Rada veterináře, archiv PesWeb

Dýně hokaido se stala velmi oblíbenou mezi lidmi, ale věděli jste, že stejně chutná i pejskům a navíc jim nabízí skvělé zdravotní benefity?

Příprava je velmi snadná a pokud máte zahrádku nebo větší terasu, můžete si ji sami vypěstovat. Kromě velkého množství vitamínů a minerálních látek je také hypoalergenní, což ocení majitelé pejsků s indikovanou alergií nebo v době eliminační diety.

V čem je tedy tak skvělá?

Hokkaido má velké množství hořčíku, draslíku, mědi, selenu, sodíku, chlóru, železa, zinku, fosforu, beta-karotenu, alfa-karotenu a luteinu. Kromě toho obsahuje také důležité bílkoviny a vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny, vitamin A, E a C. Zástup vitamínů a minerálu naznačuje, že má prospěšné a regenerující účinky na všechny směry. Obsahuje také značné množství vody (až 90 %) a vlákniny, je tedy hodnotnou přílohou při redukčních dietách. Nízký počet kalorií dovoluje pejskovi přilepšit, nemusíte se tedy obávat dát do misky trochu větší dávku. Ke všemu bude mít pocit nasycení a dieta pro nej nebude tolik „drastická“. Veterináři dýni s oblibou doporučují při eliminačních dietách, u kterých se zjišťují možné potravinové alergeny a je třeba počty jednotlivých surovin snížit na minimum.

Další účinky hokaido

  • významně posiluje imunitní systém
  • napomáhá správné činnosti srdce
  • podporuje správnou funkci slinivky, je vhodná i pro diabetiky
  • množství vody působí močopudně a odplavuje toxické látky z těla
  • podporuje ledviny a to preventivně i při indikovaných chorobách
  • čistí krev a tím detoxikuje organismus
  • léčí a uklidňuje žaludek, pomáhá při zácpě či průjmu, hodí se při dietních chybách
  • je lehce stravitelná, lze ji podávat po operačních zákrocích
  • celkově regeneruje tělesné buňky
  • předpokládá se, že má protinádorové účinky
  • je silně antioxidační a hypoalergenní
  • semínka působí jako přírodní odčervovací prostředek

Jak správně dýni připravit

Kdo už s dýní pracoval, ví, jak má tvrdou slupku. Pro snadné zpracování ji rozřízněte napůl a lžící vyberte vláskovitou dužninu a semena. Poloviny nakrájejte na větší kusy a i se slupkou vařte v dostatečném množství vody do změknutí. Celou dýni pak bez námahy rozmačkáte vidličkou na kaši. K dýni můžete přimíchat sušené bylinky nebo kurkumu (pozor, hodně barví a nejde vyprat). Při venčení se nelekejte jasně oranžového bobku. V případě, že krmíte syrovým či vařeným masem, dýni k němu míchejte až těsně před podáváním. Tato kombinace se totiž velmi rychle kazí a kysne.

Semínka a olej v sobě skrývají další cenné zdroje

Kromě dužiny jsou nepostradatelná i semínka, která jsou prakticky jediným přírodním zdrojem zinku. Obsahují také pro tělo nezbytné železo, fosfor, vápník, vitamíny skupiny B, lecitin a nenasycené mastné kyseliny. U pejsků skvěle fungují jako přírodní odčervovací prostředek – vypuzuje hlísty a škrkavky. Semínka vždy rozmixujte nebo nasekejte nožem, jinak projdou zažívacím traktem zcela beze změny a užitku pro tělo. Pohodlným způsobem, jak využít benefity dýně, je olej lisovaný za studena. Ten zpravidla obsahuje všechny prospěšné látky v maximální možné míře, protože neprošel tepelným zpracováním. Snadno se přidává i ke granulím. Má protizánětlivé účinky, zmírňuje infekce močového ústrojí a pomáhá při kožních problémech různého původu. Vždy je výhodnější kvalita BIO, která poskytuje větší záruku vysokého obsahu prospěšných látek a eliminuje vedlejší účinky chemie použité při pěstování. Ta může například u alergika zhoršovat jeho zdravotní stav.

Vypěstujte si vlastní BIO dýni

Pokud máte zahrádku nebo větší terasu, můžete si dýni jednoduše vypěstovat. Jen je třeba myslet na to, že je velice nenasytná a ráda se roztahuje, takže jí vyčleňte minimáně 1 m2 u kompostu nebo v hnoji. Nejraději se bude pnout na pevné opoře a zároveň zabráníte onemocnění plísňovými chorobami. Bez větší péče ji vypěstujete ze semínka. Na konci dubna zasaďte do květináče jedno semínko a udržujte substrát vlhký. Dýně roste velmi rychle, brzy se můžete těšit na malé rostlinky. Do záhonku je můžete přesadit od poloviny května, kdy už nehrozí mrazy. Z jedné rostliny dostanete 2,5–7,5 kg dýní, můžete je očekávat už na konci léta a na podzim.

Skladování

Dýně nesmí přemrznout, pak ztrácí na své síle. Ideální je chladný sklep nebo komora, pak vydrží opravdu dlouho.

Kam dál: 

11 potravin pro přírodní odčervení psa

CBD produkty: kdy mohou být prospěšné

Proč je důležitá kloubní výživa pro psy?

Speciální péče o psy s bílým kožichem

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...